Yerel seçimler için son düzlük!

Bu hafta sonu gerçekleştirilecek 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için son düzlüğe girildi. Kayseri'de de bu kapsamda son hazırlıklar yapılıyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde...

Yerel seçimler için son düzlük!

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı seçim takvimi işlemeye devam ederken, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında Yüksek Seçim Kurulu’nda da son seçim hazırlıkları yapılıyor. Sandık başkanlarına teslim edilecek seçim araç ve gereçlerinden oluşan malzeme torbaları bugünden itibaren hazırlanmaya başlanacak. Torbalar, sandık kurulu başkanlarına 29 Mart Cuma günü teslim edilecek. 

Yerel seçimler için son düzlük!

Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart 2024 Pazar günü sandık başına gitmeye hazırlanıyor.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı seçim takvimi işlemeye devam ediyor.

Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu seçimlerde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy verecek. 

34 siyasi partinin adayının yarışacağı seçimlerde, ülke genelinde 206 binden fazla sandık kurulacak.

81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği ve belediye meclis üyeliği seçimleri de yapılacak.

Malzeme torbaları için hazırlıklar başladı!

Seçim takvimine göre ilçe seçim kurullarınca, sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek seçim araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının hazırlanmasına bugün başlanacak, hazırlıklar 29 Mart Cuma günü bitirilecek.

Seçim görevlileriyle ilgili eğitim çalışmaları da bugün tamamlanacak. İl ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve beldelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına 29 Mart Cuma günü teslim edilecek. 

Seçim mesaisi pazar 05.00’da başlayacak!

İl ve ilçe merkezlerinde ise bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde, ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca oy verme günü saat 05.00’da malzeme torbalarının bina sorumlularına teslimi, bina sorumlularının da bu malzeme torbalarını ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca temin edilen araçlarla sandık çevrelerine getirerek sandık kurulu başkanlarına tutanak karşılığı teslimi işlemleri yapılacak.

Bina sorumlusu görevlendirilmeyen yerlerde ise ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları oy verme günü sandık kurulu başkanlarına sandık bölgesinde teslim edilecek.