Yerel Gazeteler Kapanıyor mu? – Bakan Şimşek Ne Dedi?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı kamuda tasarruf paketine ilişkin bir eleştiride Çorum Haber'in Kurucusu, Başyazarı ve şirket Genel Müdürü, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Mehmet Yolyapar'dan geldi. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Yerel Gazeteler Kapanıyor mu? – Bakan Şimşek Ne Dedi?

Çorum Haber’in Kurucusu, Başyazarı ve şirket Genel Müdürü, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Mehmet Yolyapar, Odatv’nin haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sert ifadelerle yüklendi.

Mehmet Yolyapar, alınan tedbirlerin yerel basını zor duruma düşüreceğinin altını çizdiği yazısında, ‘Yerel basını yerle bir edince başınız göğe mi erecek?’ sorusuyla yetkililere seslendi.

Yolyapar, ‘Son Tasarruf Tedbirleri Paketi ile, sanki batık ekonomiyi 4 milyar liradan kısmak suretiyle kurtarmak mümkünmüş gibi, yerel basının nefes borusu tıkanıyor. Kamu kurumları, gazete aboneliklerini kesiyorlar, ilan vermeyi durduruyorlar’ sözleri ile yerel basının kapanmak zorunda kalabileceğini vurguladı.

Yazısında yerel basının öneminden bahseden Çorum Haber’in Kurucusu, Başyazarı ve şirket Genel Müdürü, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Mehmet Yolyapar, yazısında şu ifadelere yer verdi;

‘  ‘Yerel basın demokrasinin kılcal damarlarıdır’… Demokrasinin olmazsa olmazıdır. Demokratik tüm ülkelerde de, yerel basın devletler eliyle desteklenir. Bizde bu destek, resmi ilan yoluyla, ama belirli sayıda istihdam koşuluyla, halkın haber alma hakkı adına dürüstçe hizmet verilmek kaydıyla sağlanır.

Yaygın-yerel tüm basın organlarına bu yıl içinde dağıtılması öngörülen resmi ilanların toplam tutarı 4 milyar lira civarındadır. Bu rakamın tamamı kamudan çıkmadığı gibi, sigorta primi, vergi, KDV ve benzeri yollarla çoğu da kamuya geri dönmektedir. Arada da, kamunun çok daha pahalıya mal edeceği istihdam, ucuza sağlanmış olmaktadır. Biz diyoruz ki, hak etmeyenlerin, çeşitli dalaverelerle resmi ilan pastasından pay almasını önleyin, demokrasiye en büyük hizmeti yapmış olursunuz. Ciddi yayın organlarını güçlendirmek suretiyle, şantaj gazeteciliğini de, asparagası da, sansasyon haberciliğini de, o çok şikayet ettiğiniz bilgi kirliliğini de önlemiş olursunuz.

Ve biz diyoruz ki, siyaset kurumu, ‘bendendir, yandaşımdır, aleyhime dönmesin’ gibi gerekçelerle, kötülere sahip çıkmasın. Dürüst olsun, namuslu olsun, adil olsun.

Ne var ki, son Tasarruf Tedbirleri Paketi ile, sanki batık ekonomiyi 4 milyar liradan kısmak suretiyle kurtarmak mümkünmüş gibi, yerel basının nefes borusu tıkanıyor. Kamu kurumları, gazete aboneliklerini kesiyorlar, ilan vermeyi durduruyorlar. İhale, alım gibi işlemler azalacağı için, resmi ilan sayısı kaçınılmaz şekilde düşecek. Zaten bazı kurumlar, ihale veya alımlarını resmi ilandan kaçırmak için olmadık yollara başvuruyorlar.

Bu yol, ciddi yerel basının kepenk indirmesinden başka yere çıkmaz.

Ekonomiyi yöneten hanımefendiler, beyefendiler! Ciddi yerel basını yok ettiğinizde başınız göğe mi erecek?

Ekonomiyi kurtarmış olacağınızı mı zannediyorsunuz? Medyada nasıl bir kaosa yol açmış olacağınızı hiç mi hesap etmiyorsunuz?'

Yerel Gazeteler Kapanıyor mu? – Bakan Şimşek Ne Dedi?