TÜİK marketleri arayıp talimat mı veriyor? – Şok iddiaya İletişim Başkanlığı'ndan yanıt geldi!

Şok iddia! TÜİK'le ilgili geçtiğimiz günlerde ortaya atılan 'Denetim zamanı marketleri arayıp talimat veriyor' iddiası ortalığı karıştırmıştı. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi konuyla ilgili açıklama yaptı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

TÜİK marketleri arayıp talimat mı veriyor? – Şok iddiaya İletişim Başkanlığı'ndan yanıt geldi!

TÜİK’le ilgili geçtiğimiz günlerde ortaya atılan ‘Denetim zamanı marketleri arayıp talimat veriyor’ iddiası ortalığı karıştırmıştı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi konuyla ilgili açıklama yaptı. Şok iddia ile ilgili DMM’den yapılan açıklamada, ‘Basın yayın organlarında yer alan ‘TÜİK, TÜFE hesaplaması için denetim zamanında marketleri arayarak etiketleri artırmayın talimatı veriyor’ iddiası doğru değildir’ ifadelerine yer verdi. 

Fatih Altaylı geçtiğimiz günlerde Youtube kanalı üzerinde yaptığı açıklamada, ‘TÜİK, TÜFE hesaplaması için denetim zamanında marketleri arayarak etiketleri artırmayın talimatı veriyor’ diyerek şok bir iddia ortaya atmıştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Altaylı’nın iddiasını yalanladı. 

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, ‘Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) tarafından TÜFE sepetindeki mal ve hizmet fiyatları, uluslararası norm ve standartlar çerçevesinde; alandan veri derleme, barkod tarama verilerinin kullanımı ve web scraping (veri kazıma) yöntemiyle detaylıca derlenmektedir. Zincir marketlerdeki denetlemeler, barkod tarama yöntemiyle doğrudan kasadan geçen ürünlere ait günlük veri toplama yöntemiyle yapılmaktadır. Dolayısıyla ilgili iş yerlerine fiziksel olarak ayın belirli bir gününde ziyaret gerçekleştirilmesi ve ayın belirli bir gününde veri derlenmesi gibi bir yöntem söz konusu değildir. Bazı basın yayın organlarında yer alan 'TÜİK, TÜFE hesaplaması için denetim zamanında marketleri arayarak etiketleri artırmayın talimatı veriyor' iddiası doğru değildir’ ifadelerine yer verildi.