Temmuz ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Ekonomi uzmanı canlı yayında açıkladı. Temmuz ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Kayserililer araştırıyor. Detaylar haberimizde…

Temmuz ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Temmuz ayında en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı merak ediliyor. Canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan ekonomi uzmanı bakın neler söyledi? İşte detaylar…

TV100 kanalının canlı yayınına katılan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, emekli zammı ile ilgili tahminlerini paylaştı. Bayram, en düşük emekli maaşı için de rakam verdi.

Muhammet Bayram ‘İlk 4 ayın enflasyonu yüzde 18.72, daha Mayıs ve Haziran enflasyonu açıklanmadı. Mayıs - Haziran aylarında yüzde 3'ler civarında enflasyon gelirse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25 civarında olacaktır. Tabii burada SSK ve Bağ-Kur emeklileri ve diğer memur emeklileri, özellikle de en düşük emekli maaşı alanlar enflasyon karşısında ezilecekler.

Sayın Cumhurbaşkanı da buna ilişkin olarak 'Hassasiyetin farkındayız' açıklamasında bulunmuştu. O yüzden ben bu dönemde küçük bir refah payı artışı bekliyorum. Yüzde 5'lik bir artış öngörüyorum. Benim öngörüm yüzde 25'e bir 5 puan daha artışı yapılıp yüzde 30'luk civarında bir artış yapılacağı yönünde’ diye konuştu.

Temmuz ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

En düşük emekli maaşı ile ilgili tahmini de paylaşan Muhammet Bayram ‘Emekli maaşıyla kök ücret arasında bir farklılık var. Bu bir bilmece. Kök maaş üzerinden bir yüzde 25'lik artış yapılıyor. Bu dönemde en düşük maaşı, kök maaşı sabitlenirse şu anda kişinin en düşük kök maaşı 10 bin TL olursa en düşük emekli maaşı seviyesinde yüzde 25'lik bir artış olursa 12 bin 500 TL alacak ya da yüzde 30'luk bir artış olursa 13 bin TL olacak.

En düşük emekli maaşının da 15 bin TL'ye çıkarılması yönünde öngörüm. Eğer bu olursa yıllardan beri muhalefet konusu olan asgari ücrete yakınsama konusunda en düşük emekli maaşına bir adım atılmış olur. Bununla beraber de 15 bin TL üzerine çıkartılarak kök ücreti de en düşük emekli maaşına sabitlenmesi bundan sonra emeklinin ne alacağını bilmesi anlamına gelecek’ açıklamalarında bulundu.