Tek evi olanlar dikkat! 3 bin 698 TL para iadesi yapılacak!

Milyonlarca mülk sahibini ilgilendiren emsal kararla tek evi olanlara müjdeli haber geldi. Geriye dönük 5 senelik 3 bin 698 TL para iadesi alabileceksiniz. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Tek evi olanlar dikkat! 3 bin 698 TL para iadesi yapılacak!

Milyonlarca mülk sahibini ilgilendiren emsal karar ortaya çıktı. Karar neticesinde bu listede ismi olan tapu sahipleri para iadesi alabilecek. 81 il geneli için yapılan duyuruya göre tek evi olanlara geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılacak. 

Tapu sahiplerinin yüzlerini güldürecek emsal karar açıklandı. Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından açıklanan emsal karar ile belediyeler üzerinden tek tapusu olan kişilere para iadesi yolu açıldı.

Aranılan kriterlere sahip olan tek tapu sahipleri belediyelere ödemiş oldukları emlak vergisini geriye dönük en fazla 5 seneye kadar kuruşu kuruşuna geri alacaklar! İşte KDK emsal kararı ve emlak vergisi para iadesi şartları ile sıfır oranlı emlak vergisi şartları...
Türkiye’de tapusu olan kişiler düzenli olarak emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Bu vergi için Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından diğer tüm vergilerde olduğu gibi bazı vatandaşlara emlak vergisi muafiyeti hakkı sağlanıyor. Ancak emlak vergisi muafiyeti hakkı olan vatandaşlar bu hakkın olduğunu çoğu vatandaş bilmiyor. Bu sebepten, ödeme yapan kişilere geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılması için emsal karar çıktı.

Emlak vergisinden kimler muaf?

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından açıklanan emsal karar kapsamında bir liste belirlenerek listede yer alan kişilere emlak vergisi para iadesi yapılacağını duyurdu. Muafiyeti olan vatandaşlar listede şu şekilde yer aldı, emekliler, ev hanımları, işi olmayan kişiler, şehidin dul eşi ve yetimleri, gaziler ve engelliler.

İade alabilmek için örnek dilekçe!

..... Belediyesi Başkanlığı’na
..... kimlik numarası emlak vergisi mükellefiniz olmakla beraber emekli / ev hanımı / işsiz/ engelli / şehit yakını olmam nedeni ile emlak vergisi muafiyeti hakkım bulunmakta olup geriye dönük 5 senelik emlak vergisi ödeme tutarımın tarafına iadesini rica ederim.
İade nasıl alınıyor?
Emsal karar neticesinde emlak muafiyetini bilmeden ödeme yapan tapu sahiplerine kişilere para iadesi yapılıyor. Ödemenin yapıldığı belediyeye tapu ile giderek zaman aşımı nedeniyle geriye dönük 5 yıllık para iadenizi talep edebilirsiniz. Belediye ödenmesi gereken tutarı iade etmekle yükümlü olup Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından alınan karar bu konuda emsal karar olarak gösteriliyor.