Son dakika! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez bankası faiz kararını açıkladı. Geçtiğimiz ay Para Politikası Kurulu politika faizi oranını yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermişti. Peki, bu ay ne kadar oldu? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in, Kayseri haberlerinde…

Son dakika! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası geçtiğimiz ay Para Politikası Kurulu politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale oranının yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermişti. Merkez Bankası yetkilileri, alınan bu kararın enflasyonla mücadele ve ekonomik istikrarı sağlama amacını taşıdığını belirtirken, global ekonomik gelişmelerin ve iç talep koşullarının dikkate alındığını vurguladılar.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yaptığı açıklama şöyle; 'Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar vermiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.' ifadeleri yer aldı.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar verdi.