Son bir ayda teröre ağır darbe vuruldu!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Üniversitesi'nde Terörle Mücadele ve Suriye Meselesi Konferansı'nda konuştu. Peki Akar burada neler söyledi? Terörde neye dikkati çekti? İşte detaylar...

Son bir ayda teröre ağır darbe vuruldu!

Konferansa Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Haldun Taşan, AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Kayseri Üniversitesi Rektörü Kurtuluş Karamustafa, Erciyes Üniversitesi Rektörü Fatih Altun, Erciyes Anadolu Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

Son bir ayda teröre ağır darbe vuruldu!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Üniversitesi'nde katıldığı Terörle Mücadele ve Suriye Meselesi Konferansı'nda dün gece Suriye'nin kuzeyinde 19 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Mehmetçiğin iğneyle kuyu kazar gibi teröristlerin bütün inlerine, mağaralarına girmeye devam ettiğini belirten Akar, son bir ay içerisinde 126 teröristin etkisiz hale getirildiğini de söyledi.

Çözüm süreciyle ilgili konuşan Akar, "Bu terörle mücadele konusunda 2013-2015 yılları arasında teröristlerle bir çözüm süreci yaşadık ve bu çözüm sürecini bunlar son derece istismar ettiler. Ahlaksızca, terbiyesizce, alçakça katliamlarda bulundular ve bundan sonra dur artık dedik ve 24 Temmuz 2015'te içinde bulunduğumuz terörle mücadele safhası başladı. Büyük bir hava harekatıyla başladı." dedi.

Teröristler neredeyse hedef orası anlayışıyla mücadeleyi sürdürdüklerini anlatan Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Mağaraları, delikleri imha edildi, başlarına yıkıldı ve çok şükür Zap temizlendi. Dolayısıyla hudutlarımızda ciddi bir güvenlik koridoru oluştu, kontrol altına alındı. Bitti mi? Bitmedi. Biz diyoruz ki, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek, durmak yok. Afrin Harekatı'nın ilk günü Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde 72 şehidimiz olduğu için 72 uçakla operasyonumuzu başlattık. Çok şükür onları kazdıkları çukurlara ve yaptıkları hendeklere gömdük. Orada bazı ülkeler çimento yardımı yaptı arkadaşlar. Bunu görelim. Gözümüzün içine baka baka oraya çimento fabrikası kurdular."

Son bir ayda teröre ağır darbe vuruldu!

Terör örgütünün çöküşte olduğunu ifade eden Akar, teröristlerin 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarını durdurun' şeklinde çağrıda bulunduklarını vurguladı.

24 Temmuz 2015'ten bu yana 37 bin 886 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirten Akar, "Ne verirlerse versinler, top da tüfek de helikopter de verseler biz onları kazdıkları çukurlara gömmekte kararlıyız.Terör örgütlerine katılım sıfır kaçış azami" ifadesini kullandı.

PKK'ya karşı yapılan operasyonlarda Kürt vatandaşlara yapılması şeklinde algı oluşturulmasına tepki gösteren Akar, "Bu kabul edilemez, alçakça ve haince bir hareket. Kürtler ve Türkler yüzyıllarca beraber yaşadılar. Ekmeğini, suyunu beraber paylaştık. Milli Mücadele'yi beraber yaptık, şehitliklerde beraber yatıyoruz. Cumhuriyeti beraber kurduk. Dolayısıyla biz 85 milyon biriz, tek yumruk tek yüreğiz. Bunu kimse bozamayacak. Terörle mücadelemiz artan bir tempoda devam ediyor." dedi.

Batıdaki bazı yayın organlarının Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhindeki söylemlerinden bahseden Akar, "Bu dergiler, gazeteler ülkemize, Cumhurbaşkanı'mıza karşı son derece seviyesiz ithamlarda bulundular. Bunların kabul edilmesi mümkün değil. Bunları şiddetle kınıyor, yaptıkları uygulamaları lanetliyoruz." dedi.

Bakan Akar, konferans sırasında terörle mücadele ve hudut güvenliği ile alakalı görüntüleri salondaki vatandaşlar ile paylaştı.

Son bir ayda teröre ağır darbe vuruldu!

Konferans sonunda Rektör Karamustafa, Bakan Akar'a hediye takdim etti.

Haber: Hilal Tekeoğlu