Savrun Fayı var mı yok mu? Deprem Uzmanlarından açıklama geldi!

Savrun Fayı var mı yok mu? Ünlü Deprem Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş, haftalardır bu konu üzerine yorum üzerine yorum yapıyor. Demirtaş, Savrun konusunda yine bilime dayalı açıklamayı yaptı. İlgili detay Kayseri Anadolu Haber Gazetesi'nin Kayseri Haberinde...

Savrun Fayı var mı yok mu? Deprem Uzmanlarından açıklama geldi!

Sayrun Fayı tartışması…
Deprem sonrasında ‘Savrun Fayı kırıldı, Savrun Fayı ne durumda?” gibi bir çok haber yapıldı. Deprem Uzmanları bu konuda farklı açıklamalarda bulunuyor. Vatandaş da deprem konusunu yakından takip ediyor. Ünlü deprem uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş ve Kayserili deprem araştırmacısı Feyza Biçer, bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına sosyal medyadan takipçilerinin sorularına bilimsel açıklamalar getiriyor.
Demirtaş, maddiler halinde Savrun fayı diye bir fay hattının olmadığını şu şekilde ifade etti: 1-) Savrun (Göksun) Fayı diye bir fay bulunmamaktadır. 2-) Olmayan Savrun Fayı nedeniyle depremler Adana Havzasına doğru ilerleyemez. 3-) 6.02-23.05.2023 arası dönemde 4.0 ile 5.5 arası toplam 110 deprem Çardak Fay Zonu'nun batı ucunda KD-GB normal faylarda olan artçı depremler.”
Özellikle Ramazan Demirtaş ile birlikte koordineli bir şekilde araştırmalar yapan ve son zamanlarda yaptığı açıklamalarla dikkat çeken deprem araştırmacısı Feyza Biçer de, Savrun Fayı hakkında açıklama yaptı. Biçer, “Savrun fayının olmadığına dair kanıtlarımdan birisi yazar arkadaşa biri ulaştırsın. Size buyurun Fay çözümü” ifadelerini kullandı.
Ayşe Kayalı isimli bir vatandaşın, “Evet hocam adana Savrun diye diye yine maalesef korkular başladı. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok kadın hamile inemem aşağıya diye garaj kapısı arasında iki gündür kalıyordu bugün hastanede maalesef yazık” diye soru sordu.
Demirtaş da bu paylaşımı alıntılayarak, “Uyarıyorum diyor ya, öyle bir yetki ve görevi de yok.. Faturası bunlar, hem de o kadar fazla ki.. Bu çok büyük bir vebal. Ve hiç biri somut veriye dayanmıyor. Gerçek-dışı, hiç bir bilimsel altlığı yok. Hiç bir araştırma ve gözlem yok. Sıfırıncı dakika hayal ürünü.” diyerek yanıt verdi..