Resmi Gazete'de yayımlandı! - Vergiler azaltılıyor

Bu karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Vergiler azaltılıyor. Bu haberi gören Kayserili vatandaşlar bankalara koşuyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Resmi Gazete'de yayımlandı! - Vergiler azaltılıyor

Kamu ve özel bankalarda vatandaşların mevduat hesaplarının gelir vergisi azaltılıyor. Bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 Mayıs-31 Temmuz 2024 tarihlerinde açılan veya vadesi yenilenen mevduat ve katılma hesaplarına ödenecek faiz ve kar payları üzerinden elde edilen gelirlerin vatandaşların belirlediği vadeye göre, gelir vergi oranında indirimli kesinti yapılacağı açıklandı.

Bu oranlar, 6 aya kadar (6 ay dahil olmak üzere) vadeli hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 7,5 gelir vergisi kesilecek. 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda ise yüzde 12 yerine yüzde 5 ve bir yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 yerine yüzde 2,5 olarak uygulanacak.

Ayrıca, 30 Eylül 2020-30 Nisan 2024 tarihlerinde açılmış veya vadesi yenilenmiş hesaplardan bugünden itibaren elde edilecek faiz ve kar payları için ise bu kararla yapılan değişiklik öncesi geçerli olan indirimli oranlar (yüzde 5, yüzde 3 ve yüzde 0) uygulanmaya devam edilecek.

Resmi Gazete'de yayımlandı! - Vergiler azaltılıyor

Türk Lirasına Teşvik Devam Ediyor

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, yatırımcıların Türk lirası cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetlere yönelmelerini teşvik etmek için portföyü Türk lirası ve Türk lirası cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetler olan yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde indirimli stopaj uygulamasının süresi 31 Temmuz'a kadar uzatıldı.

Yatırım araçları arasında geçişkenlik olmaması için Türk lirası yatırım fonlarından elde edilen gelirlerdeki stopaj oranı yüzde 10 yerine yüzde 7,5 olarak belirlendi.

Ayrıca, 23 Aralık 2020 ve 30 Nisan 2024 tarihleri arasında gelir elde edilmiş yatırım fonu katılma paylarından bugünden itibaren elde edilecek gelirler için ise bu kararla yapılan değişiklik öncesi geçerli yüzde 0 oranı uygulanacak.