Otomobil alacak Kayserililer dikkat – Büyük kampanya başlıyor!

Türkiye'de Avrupa Birliği Komisyonu'nun yürürlüğe girecek yönetmeliği ile otomobillerde güvenlik tedbirleri 7 Temmuz itibariyle mecburi hale gelecek. Araç satıcıları ise kalan araçları elden çıkarmak için büyük kampanyalar yaptı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberlerinde…

Otomobil alacak Kayserililer dikkat – Büyük kampanya başlıyor!

Kayserililer araç piyasasını yakından takip ediyor. Akıllı hız yardımı, şerit takip asistanı, kör nokta belirleme gibi Güvenlik tedbirleri ve teknolojileri 7 Temmuz’dan itibaren bütün araçlarda zorunlu hale gelecek. Galericiler ise elde kalan araçları satmak için kampanya yaptı. Araçlarda ortalama yüzde 20 indirime gidildi.

Avrupa Birliği, araçların daha güvenli ve standart donanımlarında bu güvenlik paketlerini ekleyerek üretim yapmaları yönünde düzenlemeye gitti. Bu standartlar uymayan araçları satan üretici ve distribütörler cezayla karşı karşıya kaldı.

Yürürlüğe girecek GSR2 yönetmeliğine uyumsuz araçlar 7 Temmuz’dan sonra satılırsa satıcılar araç başına vergisiz fiyat üzerinden yüzde 1 ceza ödeyecek.

Düzenlemenin etkisiyle Kayserili vatandaşlar bu indirimden yararlanmak isteyebilir. Bu nedenle 7 Temmuz’a kadar araç pazarlarının yoğunluk gösterebileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Çin menşeli tüm motorlara uygulanacak ve 8 Temmuz’da yürürlüğe girecek yüzde 40 ek ÖTV’nin etkisiyle satış yoğunluğunun yaşanacağı bu ayda sıfır araç satışlarının da hareketli geçmesi bekleniyor.

Bu özellikler mecburi olacak!

Bütün taşıtlar, Akıllı hız yardımı, geri görüş kamerası ve arka park sensörü, ani frende yanan flaşörler, kaza veri kaydedicisi ve sürücü yorgunluk algılama sistemi bulunacak.

Tüm binek ve ticari araçlar ve kamyonetlerde şerit takip asistanı ve acil durum frenleme asistanı özelliği mecburi olacak. Otobüs ve kamyonlarda ise olası kör noktaları daha iyi tespit etmeye yönelik teknolojiler, yaya ve bisikletliler için çarpışma önleme teknolojisi, lastik basıncı izleme sistemi özellikleri olacak. Şu anda tercihe bağlı olarak taşıta ilave edilen ya da üst donanıma sahip taşıtların bir kısmında bulunan bu teknolojiler, Avrupa Birliği tarafından alınan kararla artık standart hale gelmiş olacak. Sıfır kilometre taşıtlarda belirtilen güvenlik özellikleri de yer alacak.

Öte yandan ikinci el araç piyasasında ise durgunluk yaşanıyor. Bunun birçok nedeni olduğunu belirten galericiler en büyük nedeninin yapılan spekülasyonlar ve alım gücünün zayıflaması olduğunu belirtiyor.