Kurban Bayramı tatili onlara yaradı – Resmen doping etkisi!

9 günlük Kurban Bayramı tatili o sektörü resmen şaha kaldırdı. Kayserililerin en çok tercih ettiği yazlık il olarak ise Mersin öne çıkıyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Kurban Bayramı tatili onlara yaradı – Resmen doping etkisi!

2024 yılı Kurban Bayramı tatili yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 9 güne çıkarıldı. Okulların yarıyıl tatiline girdiği döneme de denk gelen Kurban Bayramı’nın, yaz döneminin de ilk tatil fırsatını oluşturması Kuşadası turizmine doping etkisi yaptı. 

Tatil öncesi gerçekleştirilen erken rezervasyonlarla kentteki 5 yıldızlı ve butik otellerin doluluk oranı, yüzde 90’a çıktı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, ‘Kuşadası’ndaki otellerimizde şu an doluluk oranları yüzde 90’a ulaştı. Bayramda yüzde 100 kapasiteyle çalışacağımızı düşünüyorum. Bunda tatilin uzatılması ve okulların kapandığı döneme denk gelmesinin de önemli etkisi var. Kuşadası’nda her bütçeye uygun tatil imkanı var’ dedi.
Kuşadası’na yabancı turistlerin de gelmeye başladığına dikkat çeken TÜROFED Başkan Yardımcısı Özden, ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yıl için belirlediği 60 milyon turist 60 milyar dolar turizm geliri hedefini tutturacağımızı düşünüyorum. Özellikle Orta Avrupa ve İngiltere’den yapılan rezervasyonlarda artış var. Ayrıca gurbetçi misafirlerimiz de tatillerini planlamaya başladığı için talepler yükseldi. Turizmciler olarak yaz sezonundan oldukça umutluyuz’ diye konuştu.

Kayserililerin de bu yıl adresi yine değişmedi. Mersin’de yazlıkları da bulunan pek çok Kayserili 9 günlük tatilini burada değerlendirmeyi seçti.