Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem – Tüm Şüpheler Son Buldu!

Kentsel dönüşümde vatandaşların en çok çekindiği konular artık son buluyor. Yeni yönetmelik ile sigorta dönemi başlıyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem – Tüm Şüpheler Son Buldu!

Kentsel dönüşümlerde müteahhitlerle veya inşaat firmalarıyla yaşanan sorunlar nedeniyle ev sahiplerinin uzak durmayı tercih ettiği sorunlar yeni yönetmelik ile ortadan kalkıyor.

Geçtiğimiz yıllarda müteahhitin inşaatı bitirememesinden veya kaçmasından dolayı sorun yaşayan ev sahiplerinin çektiği sıkıntılardan dolayı kentsel dönüşüme karşı çıkan vatandaşlara bina tamamlama sigortası çare oluyor.

Kentsel Dönüşümlere dahil edilen tamamlama sigortası ile şirketler, herhangi bir sorun karşısında ev sahiplerine iki yol sunabiliyor. Konut sahipleri isterlerse o tarihe kadar ödedikleri tüm bedelleri alabilecek ya da başka bir müteahhit ile anlaşıp, inşaatın tamamlanmasını ve hak sahiplerine konutlarının teslim edilmesini sağlayacak. 

12 Haziran tarihi itibariyle başlayacak yeni düzenlemeyi Hürriyet yazarı Noyan Doğan özetledi.

Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem – Tüm Şüpheler Son Buldu!

Doğan konuya ilişkin, ‘Vatandaş dönüşüm için müteahhit ile anlaşırken müteahhitten bina tamamlama sigortası yaptırmasını isteyecek ya da müteahhit güvenilir olduğunun, inşaatı yarıda bırakıp gitmeyeceğinin güvencesini vermek için kendi de sigortayı yaptırıp, anlaşma masasına koyabilecek. Sonrasında sigorta şirketi, müteahhidin mali hesaplarını, inşaatı yapabilecek mali güçte olup olmadığını, bankalarla kredi ilişkilerini, teminatlarını inceleyecek. Sigorta şirketi, müteahhidin güvenilir olduğuna karar verirse bina tamamlama sigortasını yapacak. Bu süreçlerden sonra inşaat başlayacak. Sigorta şirketinin denetim görevi bu kadarla da sınırlı değil. İnşaat süresince denetim devam edecek ve inşaatı yapan sorumluluklarını yerine getirmez, mali yapısını bozacak girişimlerde bulunur ya da inşaatın kalitesinden çalarsa sigorta şirketi sözleşmeyi sona erdirecek.

Tüm bunlara rağmen o veya bu nedenden müteahhit inşaatı bitiremez, iflas eder ya da konutları hak sahiplerine teslim tarihinden itibaren 12 ay içinde teslim edemezse devreye sigorta şirketi girecek. Sigorta şirketi ya konut sahiplerine o tarihe kadar ödedikleri tüm bedelleri ödeyecek ya da başka bir müteahhit ile anlaşıp, inşaatın tamamlanmasını ve hak sahiplerine konutlarının teslim edilmesini sağlayacak. Sigorta şirketi bir şey daha yapacak; inşaatı devraldığı tarihten, konutları teslim edeceği tarihe kadar geçen sürede hak sahiplerine kira ödemesi yapacak.’ açıklamalarında bulundu.