Kayseri o listede ilk 10'a giremedi!

Kayseri o listede ilk 10 arasında yer almadı. Peki Kayseri neden ilk 10'de yer alamadı? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Kayseri o listede ilk 10'a giremedi!

Kayseri kira getirisi en yüksek şehirler listesinde ilk 10’a giremedi. Kayseri’nin bu listede neden yer almadığı merak ediliyor. İşte detaylar…
Kira getirisi en yüksek iller, genellikle büyük şehirler ve ekonomik merkezler olma eğilimindedir. Bu iller genellikle yüksek nüfusa, gelişmiş ekonomiye ve iş fırsatlarına sahiptir. Ancak, kira getirisi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir ve piyasa koşullarına göre farklılık gösterebilir. 
Konut kredilerinde faiz yükü yüzde 250’yi geçerken satışlarda durgunluk ve fiyatlarda reel gerileme sürüyor. Buna rağmen peşin alımla konut yatırımı yapmak isteyenler için 13-15 yıl kira amortisman süresi önemli gösterge olmaya devam ediyor. En yüksek kira getirisinde ilk 10 şehir arasında İstanbul yer almazken; ilk sıraya Ankara’nın yerleşmesi dikkat çekti. Ankara’yı, Tekirdağ, Bilecik, Kilis, Şanlıurfa, Manisa, Gaziantep, Ağrı, Siirt ve Yozgat takip etti.
Yapılan bir araştırmaya göre; 229 bin nüfuslu Bilecik’te ortalama ev fiyat 2 milyon 201 bin 600 lira, amortisman süresi 14 yıl ve yıllık kira getirisi yüzde 7,20 olarak açıklandı.
Konut fiyatları 4 yıl sonra ilk kez yıllık enflasyonun altında arttı. Yükselen kiralar ise bazı illerde yatırım geri dönüş sürelerini kısaltırken, Kayseri de yatırım geri dönüş süresinde ilk 10’da yer almadı.