Kayseri Milat Oldu!

Kayseri'de geçtiğimiz hafta Suriyelilere yönelik yaşanan olaylarla milat oldu. Hükümet, Suriye ile ilişkileri normalleştirip, göçmenleri uygun bir formülle geri göndermeyi planlıyor. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde...

Kayseri Milat Oldu!

Kayseri’de geçtiğimiz hafta Suriyelilere yönelik yaşanan olaylar, Türkiye’de göçmen politikalarının değişmesine neden oldu. Hükümet, Suriye ile ilişkileri normalleştirip, göçmenleri uygun bir formülle geri göndermeyi planlıyor.

Kayseri’deki olayları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayın provokasyon boyutuna değindi ancak Suriye ile ilişkileri normalleştirmek istediklerini açıkladı.

Erdoğan, 'Türkiye içinde de Kayseri’deki hadisede güvenlik güçlerimizin süratli müdahalesiyle hava sakinleşti ve bir an önce olumlu neticeyi her tarafta aldık. Ülkemizde kısa süreli bu tür durumlar ortaya çıksa bile bunların uzamasına zaten müsaade etmeyiz. Suriye tarafında da terör örgütlerinin karşısında olan yapılar böyle bir duruma izin vermez' dedi.

Erdoğan, Suriye'yle ilişkiler ve Türkiye'deki Suriyeliler üzerinden yaşanan olaylar için de şöyle söyledi: 'Muhakkak ortada bir mikser var. Yani bu tür olaylarda bir siyasi mikserin olmaması mümkün değil. Onlar ne kadar bu işi karıştırmaya gayret ederlerse etsinler zaten biz güçlü bir devlet olarak bunlara gereken tokadı anında attık. Bundan sonra da atmaya devam ederiz. Türkiye'nin gücü sayesinde nasıl ki PKK’yı, PYD’yi, KCK'yı, FETÖ'yü çökerttiysek, aynı şekilde bunları da çökertiriz. Ama yeter ki bizim içimizdeki siyasetçiler bu noktada akıllı hareket etsin. Artık biliyorsunuz ana muhalefet diye bir şey kalmadı. Bu muhalefet sürekli kışkırtıcılık yapmaya devam ediyor, rahat durmuyor. Hala kalkıyor, mültecilerle uğraşıyor. Şu anda Suriye'den 3 milyonu aşan mülteci ülkemizde. Şimdi öyle bir noktaya geldik ki, Beşar Esed şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz. Çünkü biz dün Suriye ile düşman değildik ki, biz Esed ile ailece görüşüyorduk. Biz davetimizi yapacağız. İnşallah bu davetle birlikte de Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir. Türkiye’de görüşme olması konusunda ise Sayın Putin'in yaklaşımları var. Irak Başbakanı’nın bu konuda yaklaşımları var. Biz her yerde arabuluculuktan bahsediyoruz da sınırımızdakiyle, komşumuzla niye olmasın?'

Hükümetin, Suriye ile ilişkileri normalleştirerek, göçmenleri belli bir takvim içinde ülkelerine göndermeyi planladığı ifade ediliyor. Erdoğan’ın açıklamaları, bu yönde yorumlanıyor.