Kayseri için destek talebi: Zararlar karşılansın!

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy Kayseri'de yaşanan kuraklık, sel ve sonrasında etkili olan dolu yağışının tarım arazilerine büyük zarar verdiğini belirterek, hükümetin çiftçinin zararını karşılamasını talep etti. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Kayseri için destek talebi: Zararlar karşılansın!

Kayseri’de geçtiğimiz ay günlerce etkili olan sağanak, dolu ve fırtına hayatı olumsuz etkilemişti. Kentte pek çok bölgede sel meydana gelirken, kırsal kesimlerde ise tarım arazileri ve meyve ağaçları ciddi zarar gördü. Çiftçilerin zararını TBMM’ye taşıyan MHP Milletvekili Baki Ersoy, çiftçilerin tarımsal sulamada daha önce verilen enerji desteğinin bu yıl için de verilmesini istediklerini söyledi. Ersoy, Kayseri’de yağıştan etkilenen bölgelere destek ödeneği çıkarılmasını da talep etti.

Kayseri için destek talebi: Zararlar karşılansın!

Ersoy afete maruz kalan çiftçilerin elinde ay çekirdeği için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapması ve hububat ödemelerinin erken tarihe çekilmesi gerektiğini dile getirirken hububat fiyatlarının yeniden gözden geçirilmesinin de büyük önem arz ettiğini kaydetti.

Çiftçinin zararı karşılansın!

Vekil Ersoy konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Kayserili çiftçilerimizin tarafımıza iletmiş oldukları birkaç hususa daha değinmek istiyorum. Çiftçilerimiz tarımsal sulamada geçen sene verilen yüzde 50 enerji desteğinin bu yıl için de verilmesini talep etmektedirler. Bunun yanı sıra, dolu yağışından etkilenen bölgelerde gerekli tespitler yapılarak destek ödeneği çıkarılması, çiftçimizin elinde kalan ay çekirdeği için Toprak Mahsulleri Ofisinin alım yapması, hububat ödemelerinin erken tarihe çekilmesi, girdi maliyetlerinden dolayı ek teşvikler uygulanması ve hububat fiyatlarında mevcut imkânlar doğrultusunda revize yapılması diğer talepleri arasındadır. Gerekli makamların imkânlarımız çerçevesinde emekçi çiftçi kardeşlerimizi mağdur etmeyeceğine inancımız tamdır” 

Teşvikler artırılsın!

Öte yandan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, serbest bölgelerdeki yatırımların desteklenmesi için uygulanan teşviklerin artırılması talebinde bulundu. Ersoy, “Nakit ekonomimiz için büyük önem arz eden serbest bölgelerle ilgili birkaç hususa değinmek istiyorum. Seçim bölgem olan Kayseri ili dâhil olmak üzere Türkiye'deki 19 serbest bölgede faaliyet gösteren, 550'si yabancı sermayeli olmak üzere 2.108 adet şirket 2023 yılı içerisinde yaklaşık 100 bin kişilik iş gücüyle 12,7 milyar doları ihracattan sağlanmak üzere 37 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleştirerek ülkemiz ekonomisine çok önemli katkılarda bulunmuştur. Serbest bölgelerin toplam ticaret hacmindeki ihracat payı yüzde 78'in üzerine çıkmıştır. 2024 yılı hedefi yüzde 80'in üzerine çıkmaktır. Serbest bölgelerde yapılan yatırımlar gerek işletmeciler tarafından gerekse yatırımcılar tarafından kırk beş yıl süre sonunda Hazineye intikal etmektedir. Serbest bölgelerdeki faaliyetlerin artarak devam etmesi, yerli ve yabancı yatırımların artması için istikrar, güven ve öngörülebilirliğin sağlanması gerekmektedir. Son zamanlarda çeşitli mercilerde gündeme gelen Serbest Bölgeler Kanunu'nda değişiklik yapılacağı ve vergi uygulanacağı söylentileri sektördeki yatırımcıları tedirgin etmiştir. Türkiye'deki serbest bölgelerde bulunan şirketlerin, Serbest Bölgeler Kanunu'ndaki amaca ve kapsama uygun şekilde hareket ettikleri ve serbest bölgeler mevzuatıyla ilgili paralel şekilde düzenlenmiş vergi mevzuatı dikkate alınarak yatırım yapmayı tercih ettikleri açıktır. Bireylerin ve firmaların kazanılmış haklarını korumak ya da en azından gerekli yatırımların ve ticari hamlelerin yeniden yapılabilmesi için gerekli sürenin tanınmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda, mevcut kanun ve yönetmelik kapsamında yapılan sözleşmelerle yirmi, otuz, kırk beş yıllık faaliyet ruhsatları verilen yatırımcıların ruhsatlarının, ruhsatın alındığı zamanın şartlarındaki haklarının korunması talep edilmektedir. Son olarak, bu sebeplerle görüşmüş olduğumuz STK'lerin ve yatırımcılarımızın devletimizin imkânları doğrultusunda serbest bölgelerdeki yatırımlarının desteklenmesi için uygulanan teşviklerin artırılmasının, öngörülecek değişiklikler için sektör temsilcileriyle birlikte hareket edilmesinin faydalı olacağı kanaatimizce uygun olacaktır” dedi.