Kayseri'de sürücüler için yeni zorunluluklar - Bu belgeler artık şart!

81 ilde 7 milyondan fazla sürücüyü etkileyen yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Kayseri'de ehliyet yenilemek isteyen sürücüler için artık bazı belgeleri yanında bulundurmak zorunlu hale geldi. Detaylar haberimizde...

Kayseri'de sürücüler için yeni zorunluluklar - Bu belgeler artık şart!

81 ilde 7 milyondan fazla sürücüyü etkileyen yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Kayseri'de ehliyet yenilemek isteyen sürücüler için artık bazı belgeleri yanında bulundurmak zorunlu hale geldi. İşte sürücülerin bilmesi gereken ayrıntılar ve başvuru sürecinin son tarihi...

Ehliyet Yenileme Süreci ve Detaylar

Yıl sonuna kadar, Türkiye genelinde 7 milyondan fazla sürücünün ehliyetlerini yenilemesi zorunlu hale geldi. Ülke genelinde yeni tip sürücü belgesine sahip olan kişi sayısı 25 milyon 894 bine ulaşırken, halen eski tip sürücü belgelerini kullanan 7 milyon 159 bin 176 kişi bulunuyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren geçici 10'uncu maddesi uyarınca, sürücü belgelerini değiştirme işlemlerinin 5 yıl içinde tamamlanması gerekiyordu. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle bu süre, İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2022'den 31 Aralık 2024'e kadar uzatıldı.

Kayseri'de sürücüler için yeni zorunluluklar - Bu belgeler artık şart!

Başvuru Süreci ve Ücretler

Bugüne kadar, nüfus müdürlüklerine 25 milyon 894 bin 321 kişi sürücü belgesini yenilemek için başvurdu. Ancak, 7 milyon 159 bin 176 kişi hala eski tip sürücü belgelerini kullanmaya devam ediyor. Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024'e kadar 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ile toplamda 15 lira karşılığında yenilenebilecek. 1 Ocak 2025'ten itibaren ise eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı bedelini tam olarak ödemeleri gerekecek. 2024 yılı için B sınıfı sürücü belgesi yenileme ücreti toplamda 5 bin 165 lira olarak belirlenmişti. 2025 yılı için bu tutar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecek.

Yasal Süre ve Yaptırımlar

Yıl sonuna kadar başvuruda bulunmayan sürücüler, ehliyetlerini yenilemek için fazladan 5 bin liranın üzerinde ek ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Kanuni süre içerisinde yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz hale gelecek ve bu belgeleri yenilemeyenler, araç kullanırken yaptırımlarla karşılaşacaklar.

Kayseri'de sürücüler için yeni zorunluluklar - Bu belgeler artık şart!

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetini yenilemek isteyen sürücülerin ibraz etmesi gereken belgeler şunlardır:

Eski sürücü belgesi
15 liralık başvuru ücreti
Yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sürücü sağlık raporu
Son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf
Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adres bilgisi