Kayseri'de esnafa üzücü haber!

Müşterilerine alışveriş karşılığında fiş kesmeyip IBAN'a yönlendiren işletmelere kesilecek ceza belli oldu. Kayseri'de esnaflar bu habere çok üzülecek. Detaylar haberimizde…

Kayseri'de esnafa üzücü haber!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tüm işletmelerin hesaplarına IBAN yoluyla gelen transferleri incelemeye başladı. Müşterilerine alışveriş karşılığında fiş kesmeyip ödemeyi IBAN’a yönlendiren işletmeler için ceza oranı belli oldu. Esnafa üzücü haber geldi..

Ödemeyi banka hesabından alıp fiş vermeyen işletmelere her bir fiş için ceza kesilecek. Fatura vermeyen işletmelere ayrıca beyan dışı bırakılmış hasılatları nedeniyle vergi kaybına neden olunduğu için vergi incelemesi de yapılacak ve vergi cezası da kesilecek.

Kayseri'de esnafa üzücü haber!

Maliye Bakanlığı işletmelere her bir fatura için 3 bin 400 liradan az olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10'u oranında özel usulsüzlük cezası kesilecek. Devleti vergi kaybına uğrattıkları için vergi incelemesi yapılacak.

Bakanlık tarafından işletmelere ve işletmeyle ilişkili tüm hesaplara IBAN yoluyla gelen transferler inceleniyor. Sadece işletme sahiplerinin değil yakınlarının ve çalışanlarının hesapları ile kiralama yoluyla kullanılan hesaplar da denetleniyor. Banka hesap hareketleri, tapu ve araç sicilleri gibi verilerden yola çıkılıyor.

Gerçek kazançlarını beyan dışı bırakanlar denetim kapsamına alınıyor. Kiralama yoluyla edinilen banka hesapları da MASAK mevzuatı çerçevesinde terörün finansmanı, kara para aklama, yasa dışı bahis gibi suç unsuru barındıran eylemler kapsamında inceleniyor.