Hakem eğitimcisi Dallas ile Abdulkadir Bitigen arasındaki konuşma olay oldu!

Merkez Hakem Kurulu eğitimcisi Hugh Dallas ile Galatasaray - Antalyaspor maçının hakemi Abdülkadir Bitigen arasında geçen konuşmaların yer aldığı bir video sosyal medyada paylaşıldı. Bu görüntüler gündem oldu.

Hakem eğitimcisi Dallas ile Abdulkadir Bitigen arasındaki konuşma olay oldu!

Galatasaray – Antalyaspor maçını yöneten Kayseri Bölgesi hakemi Abdulkadir Bitigen’in hakemlerin haftalık değerlendirme yaptığı hakem toplantısında, Bitigen'in Merkez Hakem Kurulu eğitimcisi Hugh Dallas ile yaptığı konuşma gündem oldu. 

Sosyal medyada paylaşılan bu videoda, Hugh Dallas, Galatasaray – Antalyaspor maçı hakemi Abdulkadir Bitigen ve VAR Hakemi Özgür Yankaya ile bu maçta verilen penaltı hakkında konuştu.

Dallas, Galatasaraylı Tete ile Antalyasporlu Sander van de Streek'in pozisyonuna VAR uyarısı pozisyonu izleyerek penaltı çalmasını sordu.

Hakem eğitimcisi Dallas ile Abdulkadir Bitigen arasındaki konuşma olay oldu!

BİTİGEN: VAR BENİ ÇAĞIRDI
Galatasaray – Antalyaspor maçında penaltı pozisyonunu ilk anda devam ettiren ardından VAR’ın çağırması sonucu penaltıyı veren Bitigen, pozisyonla ilgili, ‘ Burada yerim çok iyiydi. Top bir anda defanstan dönünce 11 numaralı defans oyuncusu maç esnasında benim önümü kapattığı için ben temas noktasını göremedim, göremediğimi de VAR hakemine söyledim. Daha sonra VAR, pozisyonu incelemeye başladı ve temas gördüğünü, APB'yi izledikten sonra beni incelemeye davet edeceğini söyledi. İzlemeye gittiğimde önce yavaş çekimde önce hücum oyuncusunun topa dokunduğunu, sonra mavili oyuncunun rakibine temas ettiğini gösterdi. Sonra bunu normal hızda izletti. Ben emin olabilmek için yakın temas istedim. Bundan sonra kararımı penaltı olarak verdim' ifadelerini kullandı.

Her temasın penaltı olmayacağı ve hafif temaslara kesinlikle penaltı çalınmayacağını belirten Hugh Dallas, Bitigen’e ‘Bir hafta sonra hala bunun faul olduğunu düşünüyor musun?’ sorusunu yöneltti. Bitigen ise, ‘Basit bir temas olduğunu düşünüyorum. Basit bir temas, penaltı olduğunu düşünmüyorum’ cevabını verdi.

DALLAS’TAN YANKAYA’YA: NEDEN HAKEMİ ÇAĞIRDIN?
Dallas, Galatasaray-Antalyaspor maçının VAR hakemi Özgür Yankaya ile de penaltı konusunda görüşme yaptı ve soru sordu. Hugh Dallas, Özgür Yankaya'ya önce ‘Özgür harika bir sezon geçirdin. Müdahalelerin de oldukça azdı, 3 civarı müdahalen oldu. Bize şunu söyleyebilir misin; niye bu kadar hafif bir temas için hakemi çağırdın ve hakemi inanılmaz bir baskı altında bıraktın?’ sorusunu yöneltti. 

Hakem eğitimcisi Dallas ile Abdulkadir Bitigen arasındaki konuşma olay oldu!

YANKAYA: ‘HATA YAPTIM’
Özgür Yankaya, Huhg Dallas’ın sorusuna, ‘Kısacası; hata yaptım. Hakem görmediğini söyleyince inceledim ve daha sonra beklentiye baktım, orada itiraz eden oyuncular vardı. Teması gördüm o anda odada. Yanlış anlaşılmasın sadece beklentiye göre hareket ettiğimi söylemiyorum. O andaki durumu hatırlamaya çalışıyorum, ruh halimi hatırlamaya çalışıyorum. Neden yaptığımla ilgili ben de sorguluyorum kendimi. Hatırladıklarımdan bahsetmeye çalışıyorum. Yanlış anlaşılmasın sadece beklentiye göre hareket ettiğimi söylemiyorum. Bir şey vardı; Hugh belki bize kızabilir ama bazı UEFA kriterlerindeki örneklerle bağdaştırarak da hata yapabiliyoruz. Bazen bu örneklerle doğru kararlar da alabiliyoruz. Benim aklımda da bir pozisyon vardı onunla bağdaştırdığım için... Orada da atak oyuncusunun kendini çok attığı görülüyordu. Hatta bizim milli takımın maçıydı. Oyuncu kendini can havliyle abartarak atmıştı. Orada da buna benzer bir temas vardı. Bilmiyorum, izlemişlerdir herhalde. Bayağı bir benziyor pozisyon. Sadece beklentiye bakarak karar verdiğimi söylemiyorum, bunlar ikinci faktörler’ dediği görüldü.

TFF VE MHK'DEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR
Kısa sürede ciddi şekilde izlenen ve tartışma yaratan video ile ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu'nun açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.