Gençlere Müjde: Evlilik kredisi başlıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yeni evlenecek gençler için 150 bin lira tutarında 2 yıl geri ödemesiz olarak verilecek evlilik kredisi başvurularının başlayacağı tarihi açıklayarak proje hakkında detaylı bilgi verdi. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in, Kayseri haberlerinde…

Gençlere Müjde: Evlilik kredisi başlıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, gençlere 150 bin lira tutarında 2 yıl geri ödemesiz olarak verilecek evlilik kredisi başvurularının başlayacağı tarihi açıkladı. Aynı zamanda yeni evlenecek kişilere verilmesi planlanan kredinin tüm detaylarını Bakan Göktaş açıkladı.

Düğün masrafları evlenecek çiftleri zorluyor

Bu özel günü unutulmaz kılmak ve hayallerindeki düğünü gerçekleştirmek birçok çift için önemli bir hedeftir. Ancak, düğün masrafları ve ev kurma masrafları bu hedefe ulaşmayı zorlaştırabiliyor. Dolayısıyla bakanlık tarafından 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak.

İlk olarak deprem bölgesinden başlanılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, evlilik kredisi başvurusunun 15 Şubat Perşembe gününden itibaren deprem bölgesinden alınmaya başlanacağını belirterek şöyle dedi; ‘İlk defa deprem bölgesinde uygulayacağımız Aile ve Gençlik Fonuna başvuruları 15 Şubatta almaya başlayacağız. Deprem bölgesinde aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkânı sunacağız. Gençlerimiz bu destek ile aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek.’

Gençler kendi projelerini hayata geçirecek

Depremden etkilenen kadınların hayatlarını yeniden kurmalarına yardım olacaklarını vurgulayan Bakan Göktaş; ‘Depremden etkilenen kadınların hayatlarını yeniden kurmaları, ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaları ve bir yandan da rehabilitasyonlarına destek olmak amacıyla Kadın Kooperatifleri İş Atölyesi adı altında sosyal alanlar oluşturduk. Deprem sonrasında profesyonel bakıma ihtiyacı olduğunu tespit ettiğimiz 312 yaşlı ve 978 engelli olmak üzere 1290 vatandaşımızı farklı illerdeki yatılı bakım kuruluşlarımıza yerleştirdik. Depremden etkilenen engelli bireylerin deprem sonrası günlük rutine dönüşlerini kolaylaştırmak için 6 Mola Evini hizmete açtık. Buradan bir müjdeyi de gençlerimizle paylaşmak istiyorum. Bir süredir üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığımız Aile ve Gençlik Fonunda hazırlıkları tamamladık. İlk defa deprem bölgesinde uygulayacağımız Aile ve Gençlik Fonuna başvuruları 15 Şubatta almaya başlayacağız. Deprem bölgesinde aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkanı sunacağız. Gençlerimiz bu destek ile aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek. Ayrıca bildiğiniz gibi geçtiğimiz ekim ayında Çocuk Evleri Sitemizin temellerini atmıştık. 2024 yatırım planımızda Adıyamanımız için, İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi ve Kadın Konukevi olmak üzere 3 hizmet binamızın temelini atmayı planlıyoruz' ifadelerine yer verdi.