Esnaf erken emeklilik için gün sayıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kayseri'de verdiği 'Esnafın prim ödeme gün sayısı SGK'lılarla eşitlenecek' müjdesinin ardından esnaf gün saymaya başladı. Peki esnaf nasıl erken emekli olacak? Esnaf Bağkur prim gün sayısı eşitlendi mi? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da son durum ne? İşte detaylar..

Esnaf erken emeklilik için gün sayıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kayseri’de esnafa erken emeklilik müjdesi vermişti. Bunun üzerine küçük esnaf için gelecek düzenleme Bağkur prim gün sayısı ne kadar, kaç oldu sorusu ile araştırılıyor. 1 milyon esnafı kapsayacak çalışma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yürütülüyor.

Esnaf erken emeklilik için gün sayıyor!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından işleme alınacak yeni kararda esnaf tarafından Bağkur prim gün sayısı düştü mü, eşitlendi mi sorusu yanıt arıyor. İşte, esnaf Bağkur primi hesaplama 2023…

Esnaf erken emeklilik için gün sayıyor!
Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Küçük esnafımızın prim ödeme gün sayısını SSK'lılarla eşitleyerek 7200 güne indiriyoruz” ifadelerine yer vermişti. Küçük esnaf da, Bağkur prim günü düşecek mi 2023 yılı için araştırmalarına başladı.
Peki, Bağkur prim gün sayısı eşitlendi mi, ne zaman yürürlüğe girecek? İşte, detaylar…

Esnaf erken emeklilik için gün sayıyor!
BAĞ-KUR PRİM GÜN SAYISI KAÇ? 
BAĞ-KUR'da mevcut durumda emeklilik prim gün sayıları şu şekilde: 
Normal emeklilik: Kadın 20 tam yıl (7200 gün), erkek 25 tam yıl (9000 gün) prim. 
Kısmi emeklilik: Kadın 50, erkek 55 yaş ve 15 tam yıl (5400 gün) prim. 
Türkiye'de Bağ-Kur'a bağlı küçük esnaf 9 bin iş günü prim ödeyerek emekli olabiliyordu. Esnaflar, SGK'lılar gibi 7 bin 200 prim gün ödemesinden emekli olmak istiyordu. 

Esnaf erken emeklilik için gün sayıyor!
7 BİN 200’LE EMEKLİ OLABİLECEKLER!
Yapılacak düzenlemeyle esnafların emekliliği için gerekli prim gün sayısı SSK’lı çalışanlarla eşitlenecek. Esnaflar bu sayede 9 bin gün yerine 7 bin 200 günle emekli olabilecek. Böylece 5 yıl daha erken emeklilik imkânı doğacak. Prim uçurumunu kapatacak yasal düzenlemeyle emekliler arasında hem gelir hem de aylık bağlanma süresinde eşitlik sağlanacak.