Emeklilerden Hükümete Son Çağrı!

Ülkedeki gelir adaletsizliğinden ve yüksek enflasyondan en çok etkilenen kesim olan emekliler ülke genelinde toplanmaya hazırlanıyorlar. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Emeklilerden Hükümete Son Çağrı!

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda stant açarak imza toplama kampanyası başlatılan emekliler, hükümete son çağrı için 26 Mayıs Pazar günü Saat 14.00’te Ankara Tandoğan Meydanı’nda bir araya gelecekler. 

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, desteklediği ve vatandaşları davet ettiği miting için sosyal medya hesabından, ‘Onurlu yaşam, hakça paylaşım için bütün emeklileri, ailelerini, emeklilere sahip çıkmak isteyen herkesi Büyük Emekli Mitingi'mize bekliyoruz’ dedi. 

Emeklilerden Hükümete Son Çağrı!

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından düzenlenecek Büyük Emekli Mitingi için çağrıda bulunan Kayseri CHP İl Başkanlığı, onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri Ankara’ya davet ederek,

‘Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız.

Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız.

Emeklilerden Hükümete Son Çağrı!

Sosyal Ölüme Karşıyız

Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi ‘insanca yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşam’a mahkûm eden iktidara, ‘bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlardayız.

* 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız.
* ‘Açım, aç’ diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız.
* Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız.
* Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız.

 Emekliler Hakkını İstiyor

Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, ‘Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır’ dediler.

Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler.

En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler.

Oysa İktidar; 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan etmiş, ‘Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı’nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin ‘yüzyılına’ bir bakalım.

Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro.

Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor.

Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!’ açıklamalarında bulundular.

Emeklilerden Hükümete Son Çağrı!