Emekliler tepkili – 5 bin TL'yi kimler alabilir?

Emekliler maaşlarına iyileştirme beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sefere mahsus 5 bin TL vereceğiz açıklamasıyla resmen yıkıldı. Sosyal medyada tepkisini dile getiren emekli vatandaşlar 'Bizi açlığa mahkûm ettiniz' şeklinde paylaşımlar yapıyor. Peki 5 bin TL'yi kimler alabilir? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Emekliler tepkili – 5 bin TL'yi kimler alabilir?

Emekliler maaşlarına iyileştirme beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sefere mahsus 5 bin TL vereceğiz açıklamasıyla resmen yıkıldı. Sosyal medyada tepkisini dile getiren emekli vatandaşlar ‘Bizi açlığa mahkûm ettiniz’ şeklinde paylaşımlar yapıyor. Peki 5 bin TL'yi kimler alabilir?

Emekliler tepkili – 5 bin TL'yi kimler alabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika gelişmesiyle emeklilere bir defalığına mahsus 5 bin TL verileceğini duyurmuştu.

Erdoğan açıklamasında, ‘Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz’ ifadelerine yer vermişti.

Vatandaşlara verdikleri tüm sözlerin takipçisi olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Milletimize verdiğimiz, çalışanlarımızı ve emeklerimizi enflasyona ezdirmeme, refah kayıplarını telafi etme sözümüzü yerine getirmek için de bugüne kadar pek çok düzenleme yaptık’ demişti. 

Ancak Erdoğan’ın müjdesi emeklileri memnun etmedi. 

Emekli vatandaşlar maaşlarına iyileştirme beklerken böyle bir haber alınca resmen yıkıldı.

Sosyal medyada tepkisini gösteren emekli vatandaşlar gündem oluşturdular.  X platformunda açıklan taglar altında tepkilerini dile getiren emekli vatandaşlar seslerinin duyulmasını istiyor.

Kimler yararlanabilir?

Esnaf emeklileri, şirket ortağı emeklileri, SGDP ile çalışan emekliler 5 bin TL’den faydalanamayacak. Sadece çalışmayan emekliler bu haktan faydalanacak. Dul ve yetimler hisseleri oranında bin 250 TL, 2 bin 500 TL, 3 bin 750 TL olarak bu haktan yararlanacaklar. Sigortasız kayıt dışı çalışan emekliler ise bu haktan yararlanarak 5 bin TL’yi Kasım’da alacak.