Elektriğe Büyük Zam Çağrısı!

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) Başkanı Barış Erdeniz, elektrik fiyatlarının piyasadaki maliyetleri yansıtacak şekilde yükselmesi gerektiğini belirterek, zam yapılması gerektiğini vurguladı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Elektriğe Büyük Zam Çağrısı!

Türkiye'deki elektrik dağıtım şirketlerini temsil eden Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) Başkanı Barış Erdeniz, Türkiye'de elektrik tüketiminin yarısına yakının sübvansiyonlu tarifeden aldığını belirterek, elektrik fiyatlarının piyasadaki maliyetleri yansıtacak şekilde yükselmesi gerektiğini belirtti.

Deniz, mayısta elektrikte ortalama piyasa fiyatı 2 bin 33 TL iken, meskenlerde bu rakam 480 TL ve 1130 TL seviyelerinde bulunuyor.

Elektriğe Zam Çağrısı!

Elektrik Maliyetlerine Yaklaşmalıyız

Elder Başkanı Barış Erdeniz yaptığı açıklamada, elektrik tüketimine sağlanan sübvansiyon yerine piyasadaki fiyatları yansıtan bir fiyat modeline geçilmesi gerektiğini belirterek, ‘Elektrik maliyetleri artmaya devam ederken fiyatların sabit kalması her geçen gün sübvansiyon ihtiyacını artırmaktadır. Gerçek maliyetine yaklaşacak fiyatlara yaklaşmamız, sürdürülebilir bir enerji piyasasına gelmemiz gerekmektedir’ dedi.

Elder'in açıklamalarına göre, Türkiye'de faturalanan elektrik tüketimi bu yıl itibarıyla 260 milyar kw/s seviyesinde bulunuyor. Tüketilen elektriğin 120 milyar kw/s olan bölümü, yani yaklaşık yarısı regüle tarife denilen sübvansiyonlu fiyatlardan satılıyor. Sübvansiyonlu tüketimin yarısı, yani 60 milyar kw/s tüketim, konutlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Elektriğe Zam Çağrısı!

İki Yıldır Fiyatlar Değişmiyor

Erdeniz, ‘Sürdürülebilir olmayan fiyat politikaları karşılığında bu yıl devletin 5,7 milyar dolar seviyesinde bir sübvansiyon ihtiyacı olacağını öngörüyoruz... (fiyatların) bu seviyelerde enerji arz güvenliğini tehdit etmemesi için gerçek maliyet bazlı fiyatlama politikasına geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz’ ifadelerinde bulundu. 

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, meskenler sübvansiyonlu tarifeden tüketim yaparken, imalat ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli aboneler ise elektrik piyasasında oluşan ve üretim maliyetlerini yansıtan ikili anlaşmalar yoluyla elektrik alıyorlar.

Reuters'ın derlediği bilgilere göre Türkiye'de elektrik tarife fiyatlarına en son Ocak 2022'de keskin bir zam yapıldı. 2022 yılının iki ve üçüncü çeyreğinde yapılan fiyat artışları ise daha sonra yapılan indirimle büyük ölçüde geri alındı.
Elder'in açıklamalarına göre, Ocak 2022'den itibaren tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 195 seviyesinde gerçekleşirken, konutlara satılan elektriğin fiyatı sadece yüzde 10 artış kaydetti.

Büyük Zam mı Geliyor?

Elektrik dağıtım şirketlerinin çağrısının hayata geçmesi durumunda elektrikte konut tarifesinde büyük zam gündeme gelecek.

EPİAŞ verilerine göre elektrikte mayıs ayı için ortalama piyasa fiyatı 2 bin 333 TL. EPDK tarifesine göre ise konutta günlük 8 kilovatsaat tüketimin altında 48 kuruş, üstünde ise 113 kuruşluk fiyat var. Yani bir megavatsaat fiyatı konutlarda 480 TL ve 1130 TL.