Dev zam geliyor – Kayseri karalar bağlayacak!

Kayseri çiftçisini de yakından ilgilendiren çiftçilerin maliyetlerini artıracak olan yeni düzenleme yolda. Gübre ve yeme uygulanacak rekor zam ile çiftçilerin giderleri daha da artacak. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Dev zam geliyor – Kayseri karalar bağlayacak!

Kayserili çiftçileri de yakından ilgilendiren çiftçilerin maliyetlerini artıracak olan yeni düzenleme ile ilgili sinyaller verildi. Gübre ve yeme uygulanacak rekor zamla çiftçilerin zaten altından kalkamadığı giderler daha da artacak.

Dev zam geliyor – Kayseri karalar bağlayacak!

Hükümetin TBMM’ye sunmaya hazırlandığı yeni vergi taslağında, çiftçilerin tarım ve hayvancılık için kullandığı gübre ve yeme KDV zammı getirilmesi planlanıyor.

Taslakta yer alan bilgilere göre, yem ve gübre gibi temel tarım girdilerine yüzde 10 ila 20 arasında KDV uygulanması bekleniyor.

Çiftçiler zor durumda kalacak, üretim düşebilir!

Yem ve gübreye getirilecek KDV, tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek önemli faktörlerin başında geliyor. Maliyet artışları nedeniyle çiftçiler, üretim miktarını azaltmak zorunda kalabilir.

Yeni vergi taslağına çiftçilerden tepki gecikmedi. Çiftçiler, bu vergilerin kendilerini daha da zorlayacağını belirtiyor.

Tarım örgütleri ise hükümeti, tarım sektörünü desteklemeye ve vergi yükünü azaltmaya yönelik adımlar atmaya çağırıyor.