Deprem uzmanından kritik uyarı: Deprem öncesinde büyük zarar verir!

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, deprem erken uyarı sistemlerinin bazı durumlarda istenmeyen sonuçlara yol açabileceğine dair endişelerini dile getirerek, kritik uyarılarda bulundu. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in, Kayseri haberlerinde…

Deprem uzmanından kritik uyarı: Deprem öncesinde büyük zarar verir!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, deprem erken uyarı sistemlerinin bazı durumlarda istenmeyen sonuçlara yol açabileceğine dair kritik uyarılarda bulunarak, erken uyarı alan kişilerin panik ve telaşla yanlış davranışlarda bulunabileceklerinin altını çizdi.

Deprem Uzmanından kritik uyarı: Deprem öncesinde büyük zarar verir!

Android telefonlarda deprem uyarı sistemi, deprem gerçekleşemeden birkaç saniye öncesinde telefonlara bildirim göndererek, kişilerin depremin önceden olacağının bilgisini veriyor. Uyarı sistemi Google'ın Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarda kullanılıyor ve ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunuluyor. 

‘Depremden daha fazla zarar verirsiniz’

Prof. Dr. Naci Görür ise erken uyarı sistemlerine dikkat çekerek deprem öncesi gelen bildirimlerin panik yaratarak olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Görür; ‘İnsanlara ulaşmak ancak saniyeler mertebesinde olur. Saniyeler mertebesinde de insanların depremden korunmaları, kaçmaları, kendini güven altına almaları, maddi manevi hasar görmelerini engellemeleri hemen hemen mümkün değildir. Biz bu sistemi bütün halka yayacağız, telefonlara yüklenen uygulamalarla da bu işi yapacağız, deprem geliyor diye herkese duyuracağız. Siz depremin zamanını, büyüklüğünü, yerini, depremi şiddetini ve olabilecek hasarı doğru tayin etmediğiniz sürece, bunu alacak insanları eğitmediğiniz sürece, nasıl davranacaklarını bilmedikleri sürece depremden daha fazla zarar verirsiniz’ ifadelerine yer verdi.

‘Bu çocuk işi değil’

Deprem konusunda vatandaşların daha dikkatli olmasına vurgu yapan Görür; ‘Bu erken uyarı sistemiyle 5-10 kişi kendini balkondan atarsa ne yapacaksınız? Dolayısıyla bu iş, çocuk işi değil. Aklımızı başımıza toplamamız lazım. Depreme yardımcı olalım diye kolları sıvamayan insanların şimdi telefonlar için program satacağız diye harekete geçmeleri dikkatli olunması gereken bir konu. Ben bunu söylerken kimseyi hedef alarak söylemiyorum. Bu işi ciddiye almak gerektiğini, bu işin de bir bilim olduğunu ve bu konuda dikkatli davranılması gerektiği için söylüyorum’ dedi.