Deprem korkusu yaşayanlar dikkat: Uzmanı o illeri bir bir sıraladı!

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinden sonra ülke genelinde yaşanılan ve üzerinden bir yıl geçmesine rağmen vatandaşların yaşadığı deprem korkusu hala devam ediyor. Deprem uzmanı ise o illerin güvenli olduğunu söyledi. Peki Kayserilinin deprem korkusu ne olacak? Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberlerinde…

Deprem korkusu yaşayanlar dikkat: Uzmanı o illeri bir bir sıraladı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından vatandaşlarda deprem korkusu ve sürekli sallanma hissi başladı. Bu durum depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala devam ediyor. Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise deprem korkusu yaşayan vatandaşlar için o illeri bir bir sıralarken Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki ise Kayseri’ye ilişkin konuştu.

Asrın felaketinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen küçük ve orta derecede depremler devam ederken vatandaşlarda ise deprem korkusu hala devam ediyor. Kimi vatandaşlar ise bu durum nedeniyle psikoloğa başvuruyor.

Deprem korkusu yaşayanlar dikkat: Uzmanı o illeri bir bir sıraladı!

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise deprem korkusu yaşayan vatandaşları dile getirerek Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak’ın güvenli şehirler olduğunu söyledi.

Ercan, ''Hiç bir bilimsel dayanağı olmasa da, İstanbul'da her an deprem olacak denilir, sürekli korku salınırsa; kimisi kenti terk eder, parası olan yeni yapı satın alır, çaresizlerin ruhsal durumu bozulur. Bunu kim ister?'' dedi.

Deprem korkusu yaşayanlar dikkat: Uzmanı o illeri bir bir sıraladı!

Deprem korkusu yaşayanların bu illere taşınabileceğini söyleyen Ercan, şunları kaydetti: ''Deprem korkusu yaşamak istemeyenler; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak'a taşınabilir. Bol yeşillik ile oksijen, deniz, balık, içten dostluk, güvenli yaşam. Daha ne istenir ki?''

Kayserilinin deprem korkusu ne olacak?

Deprem bölgesine yakın olan ve bir ilçesi de deprem bölgesine dahil edilen Kayseri’de de vatandaşların deprem korkusu devam ediyor. Asrın felaketinde Kayseri’de çok sallanmış bazı binalar ağır hasar almıştı.

Deprem korkusu yaşayanlar dikkat: Uzmanı o illeri bir bir sıraladı!

Kayserili vatandaşlar ise soğuk kış gününde 6 Şubat depremleri nedeniyle spor salonları, cami ve kafeler gibi küçük çaplı yerlerde konaklarken kimi vatandaşlar ise bir süre arabada konakladı.
Deprem korkusu yaşan vatandaşların ise rahat olabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Kayseri’ye gelen Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki kentin 3. Derece deprem bölgesi olduğunu belirterek 1717 ve 1835 yılındaki depremleri anımsattı.

Yoshinori, fay hattı geçen Kayseri’nin İstanbul, İzmir gibi şehirlere oranla daha şanslı olduğunu söyledi.