Deprem Bilimci O illeri Uyardı! Kayseri De Var Mı?

Deprem Bilimci Naci Görür deprem riski taşıyan illeri uyardı. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri haberinde…

Deprem Bilimci O illeri Uyardı! Kayseri De Var Mı?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Deprem Bilimci Naci Görür deprem riski taşıyan illeri uyardı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki büyük depremden sonra, gündemden düşmeyen deprem konusu, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümü nedeni ile yeniden gündeme geldi.

Yaşanan depremlerin üzerinden bir yıl geçmesiyle, Naci Görür, deprem tehlikesi bulunan bölgelere tekrar uyarıda bulundu.

Deprem Bilimci Naci Görür, katıldığı tv100 kanalında depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Görür, depreme ilişkin yaptığı açıklamalarda; ‘2010 veya 2011 senesinde biz bir proje hazırladık. O proje de aynen şuydu; Doğu Anadolu Fayı'nı inceleyelim. Doğu Anadolu Fayı uyanmak üzere… Dedim ki Kuzey Anadolu Fayı 1939'dan 1999'a kadar 7'nin üzerinde deprem üreterek boydan boya kırıldı. İstanbul'un kapılarına dayandı. Şimdi İstanbul'da deprem bekliyoruz. Bu fay uyanırsa aynen Kuzey Anadolu Fayı gibi davranıp Kuzey'den Güney'e kırarsa bizi helak eder diye televizyonda söyledim.

Bağırıyorum Tunceli’ye dikkat edin diye. Bunu söylerken de laf olsun diye değil. Bilimsel verilere göre ön görüde bulunuyoruz. Bilimsel veriler ön görüyü gösteriyor. Sadece ben değil bütün yer bilimciler bunu yapıyor.

Avcılar, Bakırköy, Pendik ve Tuzla İstanbul'un yumuşak karnı. Buralarda çok dikkatli olmak lazım… Bugün Türkiye’de yer bilimciler bilir, sadece Marmara Denizi’nin içinde değil, kıyıda, karada bu Kuzey Anadolu Fay zonunun bir parçası olan faylar var ve bunlar canlı. Bunlar harekete geçtiği zaman geçtiğimiz sene 4,2-4,3 büyüklüğünde deprem ürettiler. Tuzla’dan Kadıköy’e kadar karada faylar var.

Sadece Tunceli demiyorum, Adıyaman’la Hakkâri arası bütün yerleşim alanları için de dikkatli olunması gerektiğini söylüyorum. Bu uyarıları yaparken çok ayrıntılı araştırmalardan verilerden değil, bizim deprem etken ve öngörülerimiz zaten Türkiye’nin jeolojik çatısını oluşan fayları özellikle levha sınırlarının davranışlarını bildiğimiz için o tecrübe ile biz öngörüde bulunuyoruz. Yoksa depremi tahmin etmiyoruz.

Kuzey Anadolu Fayı'nın periyodu dolmuş

Erzincan’da 1990’da olan deprem, asıl büyük deprem 1939 depremi, Erzincan’ın Bingöl Karlıova arasındaki o Kuzey Anadolu Fayı biz ona Yedisu fayı diyoruz, 1784’te en son deprem üretmiş. Biz biliyoruz ki Kuzey Anadolu Fayı 250 senede deprem üretir 1784+250 koyarsan bu zamanlara geliyoruz. Periyodu dolmuş.

Siyasetle ilgilenmiyorum

Ben siyasetle ilgilenmiyorum. Siyasete çok saygı duyuyorum, ülke için önemli bir görev alanı, hizmet edebilirsin. Ben bu deprem ve insanların ölmesini şiar edindiğim için partiler üstü, parti dışı bir tavrımın olması gerektiğine inanıyorum.

İzmir’in gerçek tehlikesini ortaya koymuş olacağız

Bu fayların her birinin deprem üretme potansiyelini, periyodunu, enini, boyunu bilirsek İzmir’in gerçek tehlikesini ortaya koymuş olacağız. Ona bağlı olarak zemin çalışmasını da yapacağız ve az önce gösterdiğimiz haritalar gibi haritalar çıkarıp o zaman İzmir’in gerçek anlamıyla tehlikenin boyutunu, zamanını, yerini konuşacağız. Şimdi bilmiyoruz’ ifadelerini kullandı.

Görür, daha önce katıldığı başka bir programda ise, 18 ili uyarıp 'Fay hattı üzerinde yaşayan bu illerin kaderi, üzülerek söylüyorum kaderi Maraş, Hatay gibidir’ demişti. Görür’ün uyardığı 18 il arasında Kayseri de vardı.

Görür, uyardığı illerde deprem olması durumunda zarar ve kayıpların anormal derecede fazla olacağını belirtmişti.