Arabanızda bu yoksa yandınız – 32 bin 170 TL ceza ödeyebilirsiniz!

Türkiye'de araç sahibi milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren karar yürürlüğe girdi. Karar uymayanlar, 32 bin TL para cezası ile karşı karşıya kalabilir. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in bülteninde…

Arabanızda bu yoksa yandınız – 32 bin 170 TL ceza ödeyebilirsiniz!

Sahte plaka kullanımını engelleyen, araç trafiğini daha düzenli ve güvenilir kılan karekod uygulaması için karar resmen yürürlüğe girdi. Bu karara uymayanlar için ise 32 bin 170 TL para cezası uygulanacağı belirtildi. Detaylar Kayseri Anadolu Haber’de…

1 Ocak itibariyle Türkiye’de başlatılan ve böylece araç trafiğini daha düzenli, güvenli hale getiren karekod uygulaması birçok vatandaş tarafından güzel tepki görmüştü. Hayata geçirilen bu yeni uygulama tescil ettirilen plakaların tamamını kapsayacak şekilde hazırlanırken, aynı zamanda mevcut plakaların yanı sıra yeni tescil edilen plakalar da bu kapsamda yer alıyor.

Karekodlar, araçların seri numarası, üretim yeri ve tarihi gibi araç için çok önemli bilgilere erişimi kolay hale getirecek ve bünyesinde 12 haneli seri numaraları bulunduracak.

Bu yeni uygulama ile araç kayıtları çok daha etkili bir şekilde takip edilebilecek ve sahte plaka kullanımı gibi suçların önlenmesinde büyük bir rolü olacak.

Uygulamanın hayata geçirilmesiyle birlikte plakanın okunurluğunu engelleyecek şekilde değiştirilmesi veya sahte plaka kullanımı gibi suçlara çok büyük idari para cezaları tatbik edilecek.

Plakanın okunurluğu engelleniyorsa verilen ceza 2 bin 647 TL’ye kadar çıkıyorken, sahte plaka için ise bu ceza 32 bin 170 TL’ye kadar çıkacak.

En önemli unsur güvenlik olarak öne çıkarken yeni uygulama ekspertiz firması yetkilileri, galericiler ve vatandaşlar tarafından da memnuniyetle karşılandı.

2018 yılında sınırlı araçlarla ABD’de denenmeye başlanan dijital plaka uygulaması, California’da 2022 yılında yasal olarak hayata geçirildi.