Altına Talep Arttı – Darphane de Çifte Vardiya

Eski dönemlerden günümüze en iyi yatırım aracı olarak talep gören altında, fiyatların sürekli artması vatandaşları yine altına yönlendirdi. Yoğun talebe yetişemeyen esnafların istekleri üzerine, darphane de çifte vardiya dönemine geçildi. Detaylar Kayseri Anadolu Haber'in Kayseri bülteninde…

Altına Talep Arttı – Darphane de Çifte Vardiya

Sürekli yükselen enflasyon nedeniyle parasının değerini kaybetmesinden korkan ve parasının değerini korumak isteyen vatandaşlardan, eski dönemlerden günümüze en iyi yatırım aracı olarak gördükleri altına talep arttı. Kuyumculara akın eden vatandaşların elleri boş dönmesi ve kuyumcu toptancılarında bile altının bulunmaması üzerine darphaneye üretim için istekte bulunan kuyumculara darphaneden çifte vardiyalı çözüm geldi.

Altına Talep Arttı – Darphane de Çifte Vardiya

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Cuma ve Cumartesi günleri darphanenin fazla mesai yaptığını ve Pazartesiden itibaren üretimde çift vardiya çalışmaya başladığını duyurdu. Mustafa Atayık konuya ilişkin açıklamalarında ‘Altın fiyatlarının artışı Türkiye'den bağımsız domestik marketlerden ziyade küresel marketlere bakmak lazım. O anlamda dünyada devam eden Rusya-Ukrayna krizi, İsrail'in Filistin'de uyguladığı katliamlarından sonra dünyada ortaya çıkan, Ortadoğu da ortaya çıkan bölgesel krizler etkileyen önemli faktörlerden. Bunun dışında makroekonomik göstergeler, örneğin ABD Merkez Bankası (FED) Haziran ayında faizlerle ilgili bir indirime girecek olmasının beklentisi gibi faktörler uluslararası piyasalarda altının ons başına fiyatını ciddi anlamda yükseltiyor’ dedi. 

Altına Talep Arttı – Darphane de Çifte Vardiya

Cumhuriyet Altınına  Talep 

Altın fiyatlarındaki yükselmenin devam etmesi vatandaşların altına olan talebini arttırdı. Talepleri karşılamakta geç kalan darphane çözümü çifte vardiyaya geçmekte buldu. Yaşanan bu durumla ilgili Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim, "Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp günlük 400 kilogram üretirken şu anda 2 vardiya çalışıyoruz. İki vardiya sabahtan gece 11'e kadar kesintisiz, sürekli bir çalışma var ve gece gündüz çalışıyoruz" dedi. Hekim sözlerinde, ‘Normal şartlarda hafta sonu teslimatlar yapmıyorduk ama artık cumartesi günleri de teslimatlar yapıyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımızın ve kuyumcularımızın altına rahatlıkla erişebileceği hizmeti Darphane kesintisiz olarak üretmeye devam ediyor. Bir arz problemi yok. Fakat 3-5 günlük gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da dediğim gibi çok da normal olmayan bir kısmı da spekülatif olan piyasadaki dalgalanmalardan kaynaklı talep artışı “olduğunu belirtti.

Altına Talep Arttı – Darphane de Çifte Vardiya

‘Pandemi Döneminde Böyle Bir Artış Yaşamıştık; 3 Vardiya Çalışmıştık’

Hekim, ‘Cumhuriyet altınları, özellikle altınların yeni tarihli basıldığı tarihlerde ziynet altınları için 1 Ocak, sikke altınlar içinde Cumhuriyetimizin kuruluş tarihi 29 Ekim'den bir gün sonra itibariyle yeni tarihli altınlar piyasaya çıkıyor ve talepler artıyor. Çünkü vatandaşlar yeni tarihli altınları almak istiyorlar. Biz 1 Ocak'tan sonra bu talep artışını her sene yaşarız, bu sene bir miktar daha fazla yaşanıyor talep artışı. Yine pandemi döneminde böyle bir talep artışı yaşamıştık. O dönem 3 vardiya çalışmıştık ve problemi çözmüştük. Şimdi 2 vardiya ile talepleri rahatlıkla karşılayabiliyoruz. İhtiyaç olduğu takdirde, yeterli olmadığında Darphane gerekirse 3. vardiyaya da çıkıp vatandaşlarımızın altınlarını teslim edebilecek kapasiteye sahip. Pandemi döneminde çok daha fazlaydı. Birde şu anda Darphane, altınları randevu sistemiyle talepleri alıyor. Külçe altınları ve Cumhuriyet altınları üretip cep telefonu mesajıyla hazır bilgisi gönderiyor ve kuyumculara, vatandaşlara teslim ediyor. O dönem böyle bir randevu sistemi de yoktu ve vatandaşlar Darphane'nin önünde uzun kuyruklar oluşturuyordu. Zaten o problemden sonra biz randevu sistemine geçtik ve şu anda vatandaşlar Darphane'ye gelip beklemiyorlar’ şeklinde konuştu.

Altına Talep Arttı – Darphane de Çifte Vardiya

‘Altın Miktarı Dünyada Artmıyor Ama Talep Sürekli Artıyor’

Hekim, ‘Bir arz talep dengesizliği var. Bu dünyada var. Çünkü altın değişik bir meta, sınırlı sayıda var ve uzmanların ifadesine göre dünyada altın üretimi aslında zirvesine ulaştı ve düşmeye başladı. Yani altın sınırlı sayıda. Altın miktarı dünyada artmıyor ama talep sürekli artıyor. Altın sadece bir ziynet ya da hediyelik ürün olarak değil, iletkeni yüksek olduğu için teknolojide ve sağlık sektöründe kullanılıyor. Dolayısıyla altına olan ihtiyaç dünyada gittikçe artıyor ama altın arzı dünyada artamıyor. Sınırlı sayıda altın var. Bundan dolayı da fiyatların pozitif yönde sürekli artmasıyla karşı karşıyayız. Sadece Türkiye'de değil dünyada da durum aynı’ ifadelerini kullandı.
Altın üretimine değinen Mehmet Hekim, ‘Ülkemizde Cumhuriyet altını üretmekle ilgili tek yetkili kurum Darphane. Darphane dışında merdiven altı yapılan ürünler legal değil. Ve bunlardan kaçınmak gerekiyor. Ciddi anlamda ayar problemleriyle karşılaşıyoruz. Onun için vatandaşlarımız ve kuyumcu esnafları altını mutlaka Darphane'den almalılar’ dedi.

Altına Talep Arttı – Darphane de Çifte Vardiya
‘2 Vardiyada 600 Kilogram Üretim Yapıyoruz’

Günlük altın üretiminden bahseden Hekim, ‘Günlük altın üretimimiz 400 kilogramdı. Şu anda 2 vardiyada 600 kilogram günlük üretim yapıyoruz. Buda gittikçe artıyor. Ramazan ayında, geçmiş yıllardan da tecrübemiz o şekilde, düşme oluyor. Biz bu talep düşmesini görmeye başladık açıkçası. Birkaç gündür taleplerde bir azalma var. Bu her yıl yaşadığımız bir şey’ diye konuştu.

Altına Talep Arttı – Darphane de Çifte Vardiya

‘Darphane Kartal'da Yeni Bir Altın Üretim Fabrikası Kurdu’

Mehmet Hekim, ‘Bunun yanında yine bir bilgi paylaşmam gerekiyor. Darphane Beşiktaş'taki fabrikası dışında Kartal'da yeni bir altın üretim fabrikası kurdu. Tesis şu anda yüzde 90 oranında hazır. Haziran- Temmuz aylarında tesisi devreye alacağız. Oranın kapasitesi buranın çok çok üzerinde. Yeni tesis devreye alındığında şu anda geçici olarak 3-5 gündür yaşadığımız gecikmeler artık yaşanmayacak’ şeklinde konuştu.