AFAD'dan korkutan uyarı!

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, yaptığı açıklamada vatandaşları uyardı. Tatar Depremle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili merak edilenler haberimizde...

AFAD'dan korkutan uyarı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sempozyuma katılmak üzere geldiği Sivas’ta açıklamada bulunan Tatar, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin birçok ili etkilediğini söyledi.Artçı sarsıntıların devam ettiğini belirten Tatar, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından yaklaşık 38 bin artçı sarsıntının yaşandığını söyledi. 
Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu işaret eden Tatar bu sarsıntıların ne ilk, ne de son olacağını söyledi.

AFAD'dan korkutan uyarı!
Depremin şiddetini işaret eden Tatar, "Dünya tarihinde aslında baktığınızda bu kadar büyük boyutta, bir anda kırıldığında yaklaşık 500 kilometrelik bir yüzey kırığı meydana getiren, arkasından yaklaşık 120 bin kilometrekarelik bir alanda etkisi olan bir başka doğal afet yok.” dedi. 
Türkiye’nin, depremin ardından yaraları sarma konusunda ulaştığı noktanın büyük bir başarı olduğuna dikkati çeken Tatar, “Bu anlamda ülkemizle, devletimizle ne kadar gurur duysak az.” şeklinde konuştu.

Ülkenin birçok yerinde deprem üretme potansiyeli bulunan çok fazla sayıda aktif fay olduğunu belirten Tatar, “Bu faylar her an her yerde 5-5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyelde olan faylar.” diye konuştu

AFAD'dan korkutan uyarı!
Tatar şöyle devam etti, "Ülke olarak depremden sonra birçok konuyu öğrendik. Bu depremler bizim gerçekten her anlamda ezberlerimizi bozdu, çok büyük bir deneyim oldu. Hem ülke açısından hem dünyada afet yönetiminin nasıl olması gerektiği konusunda yaşanmış örnekler açısından çok büyük bir deneyim oldu.
Şunu gururla söyleyebilirim, birçok yeri de ziyaret ettik, dünyanın değişik ülkelerinden insanlar, araştırmacılar ülkemize geldi, hepsinin ortak görüşü gerçekten bu kadar kısa süre içerisinde bu afetin yaralarını sarmak çok kolay bir iş olmadığını söylediler" diyerek konuşmasını bitirdi.