menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Güzellik algısı...

Zeynep TÜRKOĞLU
Zeynep TÜRKOĞLU
07 Ocak 2020, Salı

Merhaba Sevgili Okurlarım:

2020 yılının ilk yazısınabir hikayeyle başlamak istiyorum.

Sadece kadınların yaşadığı feminist bir köye uçak düşer. Uçaktaki enkazdan sadece bir erkek kurtulur. Erkeklerin yaşamasına izin verilmeyen köyde kadınlar toplanır, tam adamı öldürecekler, adam bir şey söyler ve ölmekten kurtulur. “Sizce ne söylemiştir?”diye devam eder hikâye…

-Adam, kendini öldürmek üzere olan kadınlara “Beni aranızdaki en çirkini öldürsün”der. Tabi kimse kendini çirkin hissetmediği için de adamı öldüremezler ve adam kurtulur…

Ne zaman bu hikâyeden bahsetsem arkasından her zaman anlattığım bir anekdotla devam etmek istiyorum.İş yaşamına atıldığım iki binli yılların başında yine Türkiye’de ekonomik kriz yaşanıyor. Çiçeği burnunda iş kadını olarak krizden en az etkilenen sektörlerle ilgili kendimce tespitlerde bulunuyorum.Ben fırıncıların krizden etkilenmediğini düşünürken, yapılan araştırmalar ise bunun tam tersi, kozmetik sektörünün krizden en az etkilenen sektörlerden biri olduğunu göstermişti.

Aradan geçen neredeyse çeyrek asır, durumu pek değiştirmemişe benziyor. Son zamanlarda ekonomi, yine ülkenin zor sınavlarından biri olarak başı çekmekte. Bunun yanındakozmetik ve kişisel bakım ürünleri pazarı, bu zorlu yıllarda da ortalamanın üzerinde bir büyümesergiledi. Araştırmalar Türkiye’de kadınlar aylık ortalama 210 TL, erkeklerin ise 70 TL kozmetiğe para ayırdıklarını göstermekte... Gıda harcamaları düşünüldüğünde yemiyoruz içmiyoruz güzel olmak için para harcıyoruz dersek yanlış olmaz sanırım.

Güzel olmak, temel bir ihtiyaç olarak, Maslow ’un listesinin altına bir basamak oluşturmuş durumda.Türlü diyetlerden, estetik yerlerine,makyajlar ürünlerinden spor merkezlerine güzel olmak uğruna servet harcıyoruz. Bunun yanında eskiden kadınlara özgü olan bu çaba şimdierkeklere de sıçramış durumda. Baklava terimi artık sadece tatlıları karşılamıyor, üçgen sadece geometrik şekil olmanın ötesine geçti.Değişiyoruz, değiştiğimizi zannederken de tek tipleşiyoruz.

Kendimizi her halimizle güzel hissedeceğimiz bir yıl olması dileğiyle.

GÜZELLİKLE KALIN…

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır