menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Dersimiz “CUMHURİYET”

Zeynep TÜRKOĞLU
Zeynep TÜRKOĞLU
31 Ekim 2019, Perşembe
MERHABA Sevgili Okurlarım.
 
Siz hiç sınıf başkanı oldunuz mu? Ya da cesaretini toplayarak en azından aday olanlarınız...
 
Ben hiç sınıf başkanı olmadım, bırakın sınıf başkanlığını aday olduğumu da hiç hatırlamıyorum. Bu nedenden olsa gerek çocuklarımın sınıf başkanı olmasını çok arzu ediyordum. Sonunda kızım geçen yıl birinci sınıfa başladı. En büyük dileğim kızımın başkan, en azından aday olmasıydı. Ve oldu… Sınıf listesine göre hergün birinin başkan olduğu bir sınıfta kızım da başkan oldu.
 
Bu yıl öğretmenimiz değişti. Öğretmenimiz ilk veli toplantıntısında sınıf başkanının seçimle belirleneceğini söyledi. Başkan olacak öğrencinin başta liderlik özelliği olmak üzere bir çok vasıfı olması gerektiğini, sorumluluklar üstlendiğini ve en önemlisi çoğunluk tarafından seçileceğini dile getirdi. O konuştukça ben utanıyordum.
 
Kişisel hırslarım yüzünden kızımın demokratik düzeni “Cumhuriyeti” anlamasını es geçmiştim…
Haklıydı Öğretmenmiz, başkan olmak bir ritüelin ötesi demekti. Bunun için bir çok vasıf, sorumluluk ve çoğunluk gerekliydi. Kısacası “Cumhuriyet” hak edilmeliydi.
 
Bu ülke Gazi Mustafa Kemal’in 28 Ekim 1923’te “Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz” dediğinde Cumhuriyeti hak etmişti. Onca savaş, zorluk, yokluk…
 
Nutuk’tan aktarıldığına göre yemek masasında söylenen bu sözün ardıdan çalışmalar hızlanmış ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmişti. Cumhuriyet demokrasinin bir gereğiydi. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” dedikten sonra doğan çocuğun adıydı ve her yıl coşkuyla kutlanan üklemizin bayramıydı.
 
Bu yıl 96. yılını kutladığımız bu önemli güne Ulu Önder Atatürk’ün sözleriyle veda etmek isterim. “Ey yükselen yeni nesil! Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz!”
Gençlerin emaneti devraldığı nice doksan altı yıllara… Cumhuriyetle kalın...
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır