menüler
HAVA DURUMU

ZAM DALGASI

Süleyman Tuna Han TAŞÇI
Süleyman Tuna Han TAŞÇI
09 Eylül 2018, Pazar

Geçen ay dövizdeki ana firmalarımın iç piyasaya yansımaları, 7’den 70’e her ürüne büyük oranda zam olarak yansımaya başladı.

Temel ihtiyaç maddelerinden tutun da suya kadar hemen her şeye önemli oranda zam geldi.

Seçimden önce hükümet akaryakıt fiyatlarını, zamları vergiden düşmek suretiyle sabitlemişti. Ama dövizdeki artış nedeniyle iki kez önemli oranda zam geldi.

Elektrik, su ve doğalgazın yanı sıra diğer temel ihtiyaç maddeleri de yüzde 10’dan yüzde 40’a kadar zamlandı.

Bazı ürünlerde de dolaylı yoldan önemli artışlar var.

Örneğin birçok ürünün fiyatı sabit kalmış gibi gözüküyor ama firmalar, burada gramaj oyunu yaparak, vatandaşı resmen kandırmanın yoluna gidiyorlar.

Bu tür ürünlerde 10 ile 50 gram arasında bir azalma var.

Doğal olarak bu ürünlerin de fiyatı artmış gibi gözüküyor.

Özellikle sosyal medyada, dövizle ilgisi olmayan ürünlerin de zamlanmasına büyük tepki veriliyor. Bazı ürünler sayılarak, bunların dövizle alakası olmamasına rağmen arttığı belirtiliyor.

Oysa ülkemizde dövizle ilgisi olmayan neredeyse ürün yok gibi.

Hiçbir şey olmasa bile, benzin, doğalgaz, elektrik ve su gibi ürünlere yapılan zamlar, nakliye fiyatlarını etkiliyor ve fiyatlar ister istemez artıyor.

Burada asıl konuşulması gereken husus nasıl olurda bir ülkenin ekonomisi, dövize bu kadar bağımlı hale gelebilir.

Dövizdeki oynama, ülkede A’dan Z’ye ne varsa etkileyebilir?

Ekonomik bağımsızlığı olmayan bir ülke, ne yazık ki her zaman dış müdahalelere karşı daha zayıftır.

Hele hele böyle bir zamanda, ekonomilerin dijital rakamların üzerinde döndüğü bir dönemde, bunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz.

Bu nedenle her şeyden önce bir ülkenin ekonomik olarak tam bağımsız olması gerekiyor.

Gerisi zaten kendiliğinden geliyor…

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
“NASIL OLSA SEÇİMİ KAZANACAĞIZ” EKONOMİYE MORAL LAZIM SANDIKTAN ÇIKMAK KOLAY DEĞİLDİR KAYSERİ’NİN SEÇİMİ BELLİ ÖZEL HASTANELER SEÇİMLERİN GERGİNLİĞİ VERGİ İNDİRİMLERİ SURİYE KRİZİ BORÇ BATAĞI SEÇİMLER ÖNCESİNDE SATRANÇ KRİZ VAR MI YOK MU? TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIM VE HAYVANCILIKTA YEREL SEÇİMLER ZAM DALGASI SOSYAL MEDYA HASTALIĞI ZENGİNLER, FAKİRLER EKONOMİK SAVAŞ NE OLACAK BU MUHALEFETİN HALİ? ADALETSİZLİĞİN BÖYLESİ KAYSERİ’NİN DENGELERİ BU İHANET UNUTULUR MU? YENİ DÖNEM YENİ KABİNE “GEÇİM” DÖNEMİ RAMAZANLA GELEN HUZUR SEÇİM VE GEÇİM DÖVİZ, EKONOMİ, SEÇİM FİLİSTİN MESELESİNDE BİR MÜSLÜMAN KLASİĞİ HEP AYNI İSİMLER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI CİNNET HALİ KAYSERİ’DE TRAFİK SORUNU İNSANLAR NEDEN DOLANDIRILIYOR? NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR AFRİN’DE KİMİNLE SAVAŞIYORUZ? CUMHUR İTİFAKI VE MİLLİ GÖRÜŞ TABANI AMERİKA KORKUSU GERÇEK HAYAT, SANAL HAYAT TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI BİRLİK RUHU BİZİM AFRİN’DE NE İŞİMİZ VAR? İTTİFAK NASIL OLACAK? ERCİYES VE TURİZM YILBAŞI KUTLAMALARI ABD VE İSRAİL’DEN KORKMAK CİNNET HALİ VE İNTİHARLAR KUDÜS’E NEDEN SAHİP ÇIKMALIYIZ? KÖR OLMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI CAM FİLMİ TARTIŞMASI DÖVİZ NEREYE KOŞUYOR? EKONOMİYE DİKKAT ÖZHASEKİ'NİN UYARILARI!... KENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERELİM BELEDİYELERDE YENİ İSTİFALAR GELEBİLİR YENİ VERGİLER KÖKLÜ ÇÖZÜM EĞİTİM SORUNLARLA BAŞLIYOR İNTERNET BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SINAV SİSTEMİ VE HATALAR FUTBOLCULARIN ALDIĞI PARALAR MÜSLÜMANLAR NE ZAMAN UYANACAK? DUYARSIZLIK 15 TEMMUZ BİZE NELERİ GÖSTERDİ? ARTIK HESAPLARI TUTMAZ... NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR! RAMAZAN VE TRAFİK SURİYELİ MESELESİ TÜRKİYE PRANGALARINDAN KURTULSA GÜVEN TOPLUMU MUTLAKA SANDIĞA GİDİN BAĞ ZAMANI SINAV STRESİ MHP’NİN MİTİNGİ HAÇLI HİLAL SAVAŞI KAHRAMAN MİLLETİN MARŞI KOMİK ' BY LOCK' SAVUNMALARI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ İSTİHDAM ATAĞI NASIL BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM? FELAKET TELLALLARI... FİTNEYE PİRİM VERMEYİN... ÇOCUKLARIMIZA BİZ SAHİP ÇIKMAZSAK, BAŞKALARI ÇIKAR
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır