menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

YEREL SEÇİMLER

Süleyman Tuna Han TAŞÇI
Süleyman Tuna Han TAŞÇI
23 Eylül 2018, Pazar

Türkiye, birkaç yıldan beri seçim atmosferinden çıkamadı.

Referandum, genel seçim, erken seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi derken, şimdi sıra yerel seçimlere geldi.

Erken seçim tartışmalarının yapıldığı yerel seçimlerin artık 2019’un Mart ayında yapılması kesinleşti.

Henüz seçimlere 6 ay gibi bir zaman kalmasına rağmen, siyasetin gündemini tamamen yerel seçimler kaplamış gibi gözüküyor.

Siyasi partiler, “erken” davranarak, adaylarını belirlemeyi ve seçim çalışmalarına başlamayı planlıyorlar.

Öyle ki MHP daha şimdiden bazı adaylarını belirleyip, yavaş yavaş kamuoyuyla paylaşmaya başladı.

AK Parti’de de tüm Türkiye genelindeki belediyelerle ilgili çalışmalar yürütülüyor.

Önce anketlerle mevcut belediye başkanının durumu ölçülüyor, halkın memnuniyeti araştırılıyor. Sonra farklı kaynaklardan belediye başkanının durumu araştırılıyor. İlk etapta mevcut başkanlardan kalacakları belirleyecek olan AK Parti, yeni isimleri de süzgeçten geçirerek üst yönetime sunacak.

AK Parti’nin de MHP gibi kısa süre içerisinde adaylarını belirleyip, seçime start vereceği açıklandı.

Bu süreçte en çok tartışılan konu yerel seçimlerde hangi partilerin ittifak yapacağı, hangilerinin tek başına aday çıkaracağı yönünde…

MHP Genel Başkanı Bahçeli, her zamanki gibi erken davranarak, İstanbul’a aday çıkarmayacaklarını açıkladı.

MHP’nin aynı şekilde Ankara ve İzmir illerinde de aday çıkarmayacağı, bunun karşılığında AK Parti’den Adana ve Mersin gibi illerde aday göstermemesini isteyeceği konuşuluyor. Bu iki ilde de MHP’nin güçlü olması, böyle bir ihtimali güçlü kılıyor.

Bunun gibi bütün illerde “hangi parti güçlü ise onun adayına destek verilmesi” temelinde bir ittifakın AK Parti ile MHP arasında yapılacağı neredeyse netleşti gibi.

Kayseri, bu ittifaktan nasıl etkilenir bilinmez ama Büyükşehir, Melikgazi, Kocasinan’da AK Parti’nin adayının destekleneceği, Talas ve birkaç ilçede ise MHP’nin adayının destekleneceği yönünde çok fazla söylenti dolaşmaya başladı.

İttifak ile ilgili AK Parti cephesinde “yetkili kurullarımızda görüşüyoruz” şeklinde temkinli açıklamalar gelse de çok kısa süre içerisinde bu işe son şeklinin verileceği konuşuluyor.

Burada seçimlerde önemli bir etken ise CHP, İYİ Parti ve SP’nin Cumhurbaşkanlığında yaptıkları ittifakı, bu seçimde yenileyip yenilemeyecekleridir. SP’nin bu kez benzer bir oluşumda bulunması zor gözüküyor ancak diğer iki parti ittifak yapacak gibi.

Yerel seçimler birçok açıdan büyük önem arz ediyor.

İktidar için bir “güvenoyu”na dönüştürülecek seçimler, muhalefet açısında da yeniden “umutlanma” anlamı taşıyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
EKONOMİYE MORAL LAZIM SANDIKTAN ÇIKMAK KOLAY DEĞİLDİR KAYSERİ’NİN SEÇİMİ BELLİ SEÇİMLERİN GERGİNLİĞİ TASARRUF EKONOMİSİ VERGİ İNDİRİMLERİ SURİYE KRİZİ BORÇ BATAĞI SEÇİMLER ÖNCESİNDE SATRANÇ KRİZ VAR MI YOK MU? TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIM VE HAYVANCILIKTA YEREL SEÇİMLER ZAM DALGASI SOSYAL MEDYA HASTALIĞI ZENGİNLER, FAKİRLER EKONOMİK SAVAŞ NE OLACAK BU MUHALEFETİN HALİ? ADALETSİZLİĞİN BÖYLESİ KAYSERİ’NİN DENGELERİ BU İHANET UNUTULUR MU? YENİ DÖNEM YENİ KABİNE “GEÇİM” DÖNEMİ RAMAZANLA GELEN HUZUR SEÇİM VE GEÇİM DÖVİZ, EKONOMİ, SEÇİM FİLİSTİN MESELESİNDE BİR MÜSLÜMAN KLASİĞİ HEP AYNI İSİMLER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI CİNNET HALİ KAYSERİ’DE TRAFİK SORUNU İNSANLAR NEDEN DOLANDIRILIYOR? NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR AFRİN’DE KİMİNLE SAVAŞIYORUZ? CUMHUR İTİFAKI VE MİLLİ GÖRÜŞ TABANI AMERİKA KORKUSU GERÇEK HAYAT, SANAL HAYAT TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI BİRLİK RUHU BİZİM AFRİN’DE NE İŞİMİZ VAR? İTTİFAK NASIL OLACAK? ERCİYES VE TURİZM YILBAŞI KUTLAMALARI ABD VE İSRAİL’DEN KORKMAK CİNNET HALİ VE İNTİHARLAR KUDÜS’E NEDEN SAHİP ÇIKMALIYIZ? KÖR OLMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI CAM FİLMİ TARTIŞMASI DÖVİZ NEREYE KOŞUYOR? EKONOMİYE DİKKAT ÖZHASEKİ'NİN UYARILARI!... KENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERELİM BELEDİYELERDE YENİ İSTİFALAR GELEBİLİR YENİ VERGİLER KÖKLÜ ÇÖZÜM BELEDİYELER YARIŞIYOR EĞİTİM SORUNLARLA BAŞLIYOR İNTERNET BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SINAV SİSTEMİ VE HATALAR FUTBOLCULARIN ALDIĞI PARALAR MÜSLÜMANLAR NE ZAMAN UYANACAK? DUYARSIZLIK 15 TEMMUZ BİZE NELERİ GÖSTERDİ? ARTIK HESAPLARI TUTMAZ... NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR! RAMAZAN VE TRAFİK SURİYELİ MESELESİ TÜRKİYE PRANGALARINDAN KURTULSA GÜVEN TOPLUMU MUTLAKA SANDIĞA GİDİN BAĞ ZAMANI SINAV STRESİ MHP’NİN MİTİNGİ HAÇLI HİLAL SAVAŞI KAHRAMAN MİLLETİN MARŞI KOMİK ' BY LOCK' SAVUNMALARI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ İSTİHDAM ATAĞI NASIL BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM? FELAKET TELLALLARI... FİTNEYE PİRİM VERMEYİN... ÇOCUKLARIMIZA BİZ SAHİP ÇIKMAZSAK, BAŞKALARI ÇIKAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır