menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIM VE HAYVANCILIKTA

Süleyman Tuna Han TAŞÇI
Süleyman Tuna Han TAŞÇI
30 Eylül 2018, Pazar

Türkiye, hem iklim hem de coğrafya olarak tarım ve hayvancılık açısından en elverişli ülkelerin başında gelir.

Yıllardan beri “dünyanın tahıl ambarı” olarak bilinen ülkemizde, tarım ve hayvancılığın her çeşidi en verimli şekilde yapılabilir.

Elbette teknoloji ve sanayileşme gibi alanlar ihmal edilemez.

Bu alanlarda her türlü yatırım ve üretim yapılmalıdır.

Ancak her ne olursa olsun, tarım ve hayvancılık bizim baş sektörümüz olmalıdır.

Çünkü ülkenin geleceği tarım ve hayvancılıktadır.

Yeryüzünde ve bütün çağlarda bu alanlarda asla bir değer kaybı yaşanmamıştır yaşanmaz da…

Bir ülke ne kadar bilim ve teknolojide ilerlerse ilerlesin, tarım ve hayvancılık sektörünü ihmal etmişse, bir süre sonra sıkıntıya girmesi muhtemeldir.

O yüzden Türkiye, diğer hiçbir alanı ihmal etmeden tarım ve hayvancılık hamlesini başlatmalıdır.

Birinci önceliğini bu alanlara verip, önce mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulmalı ardından dev hamlelerle bu alanlarda ülkeyi dünyanın liderliğine taşımalıdır.

Bunun olması için gerekli olan tüm koşullar mevcut ülkede.

Ama ne yazık ki yıllardan beri uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ülke bu açıdan sıkıntı dönemler geçiriyor.

Bu kadar geniş arazileri olan, 4 mevsimin yaşandığı bir ülkenin hayvan sıkıntısı çekmesi ve dışarıdan hayvan ithal etmesi akılla mantıkla açıklanabilir mi?

Bırakın tarımsal ürünleri, saman ithal edilmeye başlandığı bir dönemde “biz tarım ülkesiyiz” dememizin bir anlamı kalmış mı?

Son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle tarım ve hayvancılık sektörü birçok problemle boğuşmak durumunda kaldı.

Ama devletin, bu bilinçle hareket etmesi ve biran önce sektöre el atması gerekiyor.

Önce sorunların gerçekçi bir biçimde tespit edilmesi, daha sonra doğru çözümler üretilmesi ve en nihayetinde bu potansiyeli harekete geçirecek adımlar atılması gerekiyor.

Eğer böyle olursa, ülke ekonomisi dövizden, altından, borsadan etkilenmek şöyle dursun, bu konuda belirleyici bile olabilir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
EKONOMİYE MORAL LAZIM SANDIKTAN ÇIKMAK KOLAY DEĞİLDİR KAYSERİ’NİN SEÇİMİ BELLİ SEÇİMLERİN GERGİNLİĞİ TASARRUF EKONOMİSİ VERGİ İNDİRİMLERİ SURİYE KRİZİ BORÇ BATAĞI SEÇİMLER ÖNCESİNDE SATRANÇ KRİZ VAR MI YOK MU? TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIM VE HAYVANCILIKTA YEREL SEÇİMLER ZAM DALGASI SOSYAL MEDYA HASTALIĞI ZENGİNLER, FAKİRLER EKONOMİK SAVAŞ NE OLACAK BU MUHALEFETİN HALİ? ADALETSİZLİĞİN BÖYLESİ KAYSERİ’NİN DENGELERİ BU İHANET UNUTULUR MU? YENİ DÖNEM YENİ KABİNE “GEÇİM” DÖNEMİ RAMAZANLA GELEN HUZUR SEÇİM VE GEÇİM DÖVİZ, EKONOMİ, SEÇİM FİLİSTİN MESELESİNDE BİR MÜSLÜMAN KLASİĞİ HEP AYNI İSİMLER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI CİNNET HALİ KAYSERİ’DE TRAFİK SORUNU İNSANLAR NEDEN DOLANDIRILIYOR? NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR AFRİN’DE KİMİNLE SAVAŞIYORUZ? CUMHUR İTİFAKI VE MİLLİ GÖRÜŞ TABANI AMERİKA KORKUSU GERÇEK HAYAT, SANAL HAYAT TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI BİRLİK RUHU BİZİM AFRİN’DE NE İŞİMİZ VAR? İTTİFAK NASIL OLACAK? ERCİYES VE TURİZM YILBAŞI KUTLAMALARI ABD VE İSRAİL’DEN KORKMAK CİNNET HALİ VE İNTİHARLAR KUDÜS’E NEDEN SAHİP ÇIKMALIYIZ? KÖR OLMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI CAM FİLMİ TARTIŞMASI DÖVİZ NEREYE KOŞUYOR? EKONOMİYE DİKKAT ÖZHASEKİ'NİN UYARILARI!... KENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERELİM BELEDİYELERDE YENİ İSTİFALAR GELEBİLİR YENİ VERGİLER KÖKLÜ ÇÖZÜM BELEDİYELER YARIŞIYOR EĞİTİM SORUNLARLA BAŞLIYOR İNTERNET BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SINAV SİSTEMİ VE HATALAR FUTBOLCULARIN ALDIĞI PARALAR MÜSLÜMANLAR NE ZAMAN UYANACAK? DUYARSIZLIK 15 TEMMUZ BİZE NELERİ GÖSTERDİ? ARTIK HESAPLARI TUTMAZ... NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR! RAMAZAN VE TRAFİK SURİYELİ MESELESİ TÜRKİYE PRANGALARINDAN KURTULSA GÜVEN TOPLUMU MUTLAKA SANDIĞA GİDİN BAĞ ZAMANI SINAV STRESİ MHP’NİN MİTİNGİ HAÇLI HİLAL SAVAŞI KAHRAMAN MİLLETİN MARŞI KOMİK ' BY LOCK' SAVUNMALARI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ İSTİHDAM ATAĞI NASIL BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM? FELAKET TELLALLARI... FİTNEYE PİRİM VERMEYİN... ÇOCUKLARIMIZA BİZ SAHİP ÇIKMAZSAK, BAŞKALARI ÇIKAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır