menüler
HAVA DURUMU

İSTİHDAM ATAĞI

Süleyman Tuna Han TAŞÇI
Süleyman Tuna Han TAŞÇI
12 Şubat 2017, Pazar

Türkiye’de Cumhuriyet tarihinden beri işsizlik ve enflasyon kronikleşmiş sorunların başında geliyordu. Ülkemiz, çok uzun yıllardan beri bu meseleleri konuşarak, tartışarak bugünlere geldi.

Yaşı 20’nin üzerinde olanlar, enflasyon canavarının ne demek olduğunu çok iyi bilirler. Biz ve bizden önceki kuşaklar, her gün bir mal, ürün veya hizmete zam geldiği haberi ile uyanırdı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi belli dönemlerde baştan aşağı bütün ürünlere yüzde 100’e varan zamlar yapılarak, devalüasyonlar yaşanırdı.

Bunun yanı sıra işsizlik had safhaya ulaşmıştı. İşsizlik rakamları hiçbir zaman tek haneye düşmez, bazı dönemlerde de neredeyse yüzde 20’ye ulaşırdı. Çalışanların da hallerinden çok memnun oldukları söylenemezdi. Özel sektörde sosyal güvencesiz, üç kuruşa çalışan insanlar, iş bulduklarına şükrederlerdi.

Son 20 yılda bu konuda önemli adımlar atıldı ama 2000 yılında yaşanan krizde Türkiye çok ağır yaralar aldı. AK Parti hükümeti ile birlikte enflasyon düşmeye başladı. Birkaç yıl sonra ise bu konu neredeyse insanlarımızın gündeminden çıktı. Yıllarca mücadele ettiğimiz enflasyon canavarını tamamen yenmeyi başardık. O günün koşullarında bunu düşünmek bile hayal gibi geliyordu insanlara.

AK Parti iktidarında, enflasyonla birlikte işsizlik rakamları da ciddi manada düşmeye başladı. Ekonomideki iyi gidişat üretim ve istihdama da yansıdı. Yıllarca yaşadığımız kronik sorunların başında gelen işsizlik de tek haneli rakamlara düştü.

Her şeyin çok daha iyiye gitmesini beklerken, bölgemizde iş savaşlar çıktı. Hemen yanı başımızda Suriye, Mısır, Libya derken, buradaki kaos bizleri de derinden etkiledi. Rusya ile yaşanan gerginlik, dövizdeki yükselme derken, ekonomik göstergeleri tersine döndürmeye başladı.

Bugün geldiğimiz noktada enflasyon çok yükselmese de işsizlik rakamlarının tırmandığını görüyoruz. Bu durum da insanlarda gelecek kaygısını artırıyor. Bunu gören Hükümet, istihdamın artırılması için bazı teşvikler geliştirdi ve kamuoyuna sundu.

Geçtiğimiz hafta da Cumhurbaşkanımız özel sektöre yönelik çağrılarda bulundu. Herkesin en az bir ilave kişi çalıştırarak istihdam sorununa katkı sağlaması çağırısında bulundu.

İşverenlerin kaçı bu çağrıya kulak verir, kaçının durumu buna uygun olur bilinmez ama devletin bu konuda bürokrasiyi biraz daha harekete geçirmesinde fayda görüyorum. İstihdamın artırılmasına yönelik teşviklerin verilmesinde ve özellikle İşkur’un istihdama yönelik programlarında ciddi aksamalar olduğu söyleniyor.

Bu konu çözüme kavuşturulursa, istihdam sorunu bir nebze de olsa çözüme kavuşturulmuş oldu.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
“NASIL OLSA SEÇİMİ KAZANACAĞIZ” EKONOMİYE MORAL LAZIM SANDIKTAN ÇIKMAK KOLAY DEĞİLDİR KAYSERİ’NİN SEÇİMİ BELLİ ÖZEL HASTANELER SEÇİMLERİN GERGİNLİĞİ VERGİ İNDİRİMLERİ SURİYE KRİZİ BORÇ BATAĞI SEÇİMLER ÖNCESİNDE SATRANÇ KRİZ VAR MI YOK MU? TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIM VE HAYVANCILIKTA YEREL SEÇİMLER ZAM DALGASI SOSYAL MEDYA HASTALIĞI ZENGİNLER, FAKİRLER EKONOMİK SAVAŞ NE OLACAK BU MUHALEFETİN HALİ? ADALETSİZLİĞİN BÖYLESİ KAYSERİ’NİN DENGELERİ BU İHANET UNUTULUR MU? YENİ DÖNEM YENİ KABİNE “GEÇİM” DÖNEMİ RAMAZANLA GELEN HUZUR SEÇİM VE GEÇİM DÖVİZ, EKONOMİ, SEÇİM FİLİSTİN MESELESİNDE BİR MÜSLÜMAN KLASİĞİ HEP AYNI İSİMLER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI CİNNET HALİ KAYSERİ’DE TRAFİK SORUNU İNSANLAR NEDEN DOLANDIRILIYOR? NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR AFRİN’DE KİMİNLE SAVAŞIYORUZ? CUMHUR İTİFAKI VE MİLLİ GÖRÜŞ TABANI AMERİKA KORKUSU GERÇEK HAYAT, SANAL HAYAT TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI BİRLİK RUHU BİZİM AFRİN’DE NE İŞİMİZ VAR? İTTİFAK NASIL OLACAK? ERCİYES VE TURİZM YILBAŞI KUTLAMALARI ABD VE İSRAİL’DEN KORKMAK CİNNET HALİ VE İNTİHARLAR KUDÜS’E NEDEN SAHİP ÇIKMALIYIZ? KÖR OLMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI CAM FİLMİ TARTIŞMASI DÖVİZ NEREYE KOŞUYOR? EKONOMİYE DİKKAT ÖZHASEKİ'NİN UYARILARI!... KENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERELİM BELEDİYELERDE YENİ İSTİFALAR GELEBİLİR YENİ VERGİLER KÖKLÜ ÇÖZÜM EĞİTİM SORUNLARLA BAŞLIYOR İNTERNET BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SINAV SİSTEMİ VE HATALAR FUTBOLCULARIN ALDIĞI PARALAR MÜSLÜMANLAR NE ZAMAN UYANACAK? DUYARSIZLIK 15 TEMMUZ BİZE NELERİ GÖSTERDİ? ARTIK HESAPLARI TUTMAZ... NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR! RAMAZAN VE TRAFİK SURİYELİ MESELESİ TÜRKİYE PRANGALARINDAN KURTULSA GÜVEN TOPLUMU MUTLAKA SANDIĞA GİDİN BAĞ ZAMANI SINAV STRESİ MHP’NİN MİTİNGİ HAÇLI HİLAL SAVAŞI KAHRAMAN MİLLETİN MARŞI KOMİK ' BY LOCK' SAVUNMALARI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ İSTİHDAM ATAĞI NASIL BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM? FELAKET TELLALLARI... FİTNEYE PİRİM VERMEYİN... ÇOCUKLARIMIZA BİZ SAHİP ÇIKMAZSAK, BAŞKALARI ÇIKAR
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır