menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

FELAKET TELLALLARI...

Süleyman Tuna Han TAŞÇI
Süleyman Tuna Han TAŞÇI
29 Ocak 2017, Pazar

Kentimizde son üç gündür etkisini hissettirsede ülkemiz yaklaşık iki haftadır, kar yağışının etkisi altına girdi.  Çevre illere hatta ve hatta eğenin kıyılarına bile kar yağışı yaşanırken şehrimizde kar yağışının olmaması halk arasında tedirginliğe sebep oldu. 

Halkın tedirginliği son üç gündür aralıklarla devam eden kar yağışı ile son buldu. Maşallah şehrimiz bembeyaz örtü ile kaplandı. Hepimiz rahat bir nefes aldık.

Gelelim işin diğer boyutuna,  her kar yağışından sonra özelikle metropollerde hayatın olağan akışında zaman zaman aksamalar meydana geiyor.

gazete manşetlerinde yer alan "Beyaz Felaket" “Kara Kış”, “Kar Esareti”, “Kar Çilesi” gibi başlıklara bakarsanız, sanki başımıza taş yağdı. Memleket enkaz altında kaldı. Bir türlü vazgeçemedik bu alışkanlığımızdan. Kar yağmasaydı yeryüzünde birçok olumsuzluklar olur, yeraltı sulaları ve barajlar kururdu, halkımız hastalıklardan kırılırdı. Bu sadece benim değil, bu işin ilmini okuyan koca koca bilim adamlarının ifadeleri.

bir diş macunu konusunda söylediklerine inandığımız bilim adamlarının dediklerini dikkate alıyor. dediklerini harfiyen uygulayan milletin kar yağışı ve faydaları konusunda ki söylemlerini üzülerek söylemek gerekirse maalesef dikkate almıyoruz.

Kimse kusura bakmasın eleştirilerim bireysel değil. Ancak toplumdaki algı yanılması konusunda da birkaç kelam etmek gerek. Kısaca özetlemek gerekirse; Kar için beyaz felaket demek nankörlüktür.

Felaket tellalığı yapıyorlar. Yüce Allah dualarla ve umutla beklenen kar gönderiyor, buna bile felaket diyecek kadar nimete isyan ediyoruz, nankörlük ediyoruz.

 Felaket tellalığı yapanlara soruyorum?

 Allah korusun felaket denecek ne oldu?

 Binlerce insan hayatını mı kaybetti?

Mevsiminde yağan kar ve yağmur ancak bir rahmet ve nimettir.

Buna beyaz felaket demek nankörlüktür.

Yağmasa ne olurdu ? Kara kara düşünüp, yazın ne yapacağız, endişesi ile özelikle çiftçilerimiz uykuyu terk ederdi.  Allah bizi cezalandırıyor mu acaba düşüncesine girecektik.  Felaket habercileri bu saygısızlıktan, Allah'a nankörlük ettirecek yorumlardan vazgeçmeliler. 

Allah'ın verdiği bu nimetten nasıl faydalanırız diye kafa yorsalar, eminim ki hem kendileri hemde toplum için daha faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse, yanı başımızda Hacılar İlçesi'nde uzun yıllardır uygulanan bir gelenek var. Kar kuyuları, ilçe halkı kışın yağan karı evlerinin ve bağlarının bahçelerine açtıkları kuyulara doldurur, yazın sıcak ve kurak dönemlerinde hem ihtiyaçların karşılar, bağını bostanını sular verimi artırır, hem kendi hemde ülke ekonomisine katkıda bulunur. Mutlu ve bereketli bir hafta dilerim.

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
EKONOMİYE MORAL LAZIM SANDIKTAN ÇIKMAK KOLAY DEĞİLDİR KAYSERİ’NİN SEÇİMİ BELLİ SEÇİMLERİN GERGİNLİĞİ TASARRUF EKONOMİSİ VERGİ İNDİRİMLERİ SURİYE KRİZİ BORÇ BATAĞI SEÇİMLER ÖNCESİNDE SATRANÇ KRİZ VAR MI YOK MU? TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIM VE HAYVANCILIKTA YEREL SEÇİMLER ZAM DALGASI SOSYAL MEDYA HASTALIĞI ZENGİNLER, FAKİRLER EKONOMİK SAVAŞ NE OLACAK BU MUHALEFETİN HALİ? ADALETSİZLİĞİN BÖYLESİ KAYSERİ’NİN DENGELERİ BU İHANET UNUTULUR MU? YENİ DÖNEM YENİ KABİNE “GEÇİM” DÖNEMİ RAMAZANLA GELEN HUZUR SEÇİM VE GEÇİM DÖVİZ, EKONOMİ, SEÇİM FİLİSTİN MESELESİNDE BİR MÜSLÜMAN KLASİĞİ HEP AYNI İSİMLER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI CİNNET HALİ KAYSERİ’DE TRAFİK SORUNU İNSANLAR NEDEN DOLANDIRILIYOR? NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR AFRİN’DE KİMİNLE SAVAŞIYORUZ? CUMHUR İTİFAKI VE MİLLİ GÖRÜŞ TABANI AMERİKA KORKUSU GERÇEK HAYAT, SANAL HAYAT TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI BİRLİK RUHU BİZİM AFRİN’DE NE İŞİMİZ VAR? İTTİFAK NASIL OLACAK? ERCİYES VE TURİZM YILBAŞI KUTLAMALARI ABD VE İSRAİL’DEN KORKMAK CİNNET HALİ VE İNTİHARLAR KUDÜS’E NEDEN SAHİP ÇIKMALIYIZ? KÖR OLMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI CAM FİLMİ TARTIŞMASI DÖVİZ NEREYE KOŞUYOR? EKONOMİYE DİKKAT ÖZHASEKİ'NİN UYARILARI!... KENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERELİM BELEDİYELERDE YENİ İSTİFALAR GELEBİLİR YENİ VERGİLER KÖKLÜ ÇÖZÜM BELEDİYELER YARIŞIYOR EĞİTİM SORUNLARLA BAŞLIYOR İNTERNET BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SINAV SİSTEMİ VE HATALAR FUTBOLCULARIN ALDIĞI PARALAR MÜSLÜMANLAR NE ZAMAN UYANACAK? DUYARSIZLIK 15 TEMMUZ BİZE NELERİ GÖSTERDİ? ARTIK HESAPLARI TUTMAZ... NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR! RAMAZAN VE TRAFİK SURİYELİ MESELESİ TÜRKİYE PRANGALARINDAN KURTULSA GÜVEN TOPLUMU MUTLAKA SANDIĞA GİDİN BAĞ ZAMANI SINAV STRESİ MHP’NİN MİTİNGİ HAÇLI HİLAL SAVAŞI KAHRAMAN MİLLETİN MARŞI KOMİK ' BY LOCK' SAVUNMALARI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ İSTİHDAM ATAĞI NASIL BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM? FELAKET TELLALLARI... FİTNEYE PİRİM VERMEYİN... ÇOCUKLARIMIZA BİZ SAHİP ÇIKMAZSAK, BAŞKALARI ÇIKAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır