menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BAĞ ZAMANI

Süleyman Tuna Han TAŞÇI
Süleyman Tuna Han TAŞÇI
09 Nisan 2017, Pazar

Bugün pazar...

Herkesin mamurluğu üzerinde bir gün.

Herkes gevşemiş, kimi bağa-bahçeye, kimi piknik alanlarında vakit geçirmeye çıkacak.

Kayseri’nin olmazsa olmazları arasındadır bağ evleri.

Güneş biraz yüzünü göstersin, kırlar biraz yeşillensin hemen kendini bağ evlerine atar Kayserililer.

O yüzden bağ evleri meşhurdur.

Öyle ki bazen siyasette de “bağ oturmaları” tamamen belirleyici unsurların başında gelmiştir.

Öyle herkes bağ oturmasına gidemez.

Oturmak için biraz kelli-felli, biraz isim sahibi olmak gerekiyor.

Ya da çok iyi hatırı sayılır olmanız lazım.

Bugün nüfusu 1 milyon 350 bine ulaşmış olan Kayseri’nin yerlileri (Kayseri tabiri ile YİLLİSİ) yani 7 göbek Kayserililer sadece Kayseri’nin % 5'ini oluşturmaktalar. Havalar ısınıp ABDULUN 5’İNİN 5’İ ( bu aslında april 5 yani Nisan soğuğu anlamına gelir) geçtikten sonra merkeze 10 ile 15 km. uzaklıktaki bağ evlerine giderler. Kayseri halkı için bağ ve bağcılık büyük önem taşır. Kimisi Erciyes Dağı’nın soğuğundan etkilendiği için serindir kimi Ali Dağı’nın eteklerindedir. Bazı yörelerde yayla evi diye bilinir. Batıda yazlık denir Kayseri’de ise bağevi olarak bilinir. Eskiden derme çatma evler iken şimdi villalarda yazı geçirir bizim Kayserililer.

Yaz aylarında bağ evlerine göçme geleneği geçmişten bugüne devam etmektedir.  Kayseri’li “ Gilaburu çiçeğinde bağa göçer; Erciyes’e ikinci kar yağdığında şehre iner”

Üzüm, Kayseri bağlarının sonbaharda yetişen ana meyvesidir. Üzüm her şeyiyle beraber tüketilir. Sofralık yendiği gibi, şırasından pekmez, köfter, pestil, cevizli ve bademli tatlı sucuk yapılır. Asma yaprağından ekşi etli yaprak sarması yapılır.

Kayseri bağ evlerinde, yaz aylarında olgunlaşan ve tüketilen meyvelere; elma, armut, kayısı, badem, erik, kiraz ve vişne’yi sayabiliriz.

Ayrıca sonbaharda yetişen meyveler; ceviz, iğde, ayva, muşmula, gilaburu, kışlık elma ve armut’dur.

Kayserili halkının, yazın özenle toplayıp, kuruttuğu kayısı, erik, elma, ceviz içi, badem yemişleri, heveng üzümler, tavan arası kavunlar ve beraberinde içilen şifalı gilaburu suyu kış akşamlarının vazgeçilmezidir.

Bağa göçen insanlar, Asırlık ceviz ağaçları altında rahatlık ve özgürlük keyfini yaşarlar. “ Bağlarda büyüyüp de yüreği özgürlük duygusu ve yaşama sevinci ile dolmayan kaç kişi vardır.”

Bağa göçen insanlar, Asırlık ceviz ağaçları altında rahatlık ve özgürlük keyfini yaşarlar. “ Bağlarda büyüyüp de yüreği özgürlük duygusu ve yaşama sevinci ile dolmayan kaç kişi vardır.”

Yazın tüketilmeyip kışa hazırlanan meyve ve sebzelerin hazırlanması,

meyvelerden marmelat, reçel, sebzelerden turşu yapılması gibi çalışmalar aile bireylerinin el birliği yaptığı işlerdendir. 

 Kayseri’li için bağ vazgeçilemeyen sevgilidir.

Kayseri’li bağını tüketmez. O’na gözü gibi bakar.

Gesi bağlarında dolanılır, Erkilet bağlarında  Erkilet güzeli ile bağlar bozulur.

“Cevizin yaprağı dal arasında. Severler güzeli bağ arasında “

Kayseri bağları deyişlerde söylenir, Anonim halk türkülerinde dinlenir;

“ Eğribucak bağlarıdır bağları Çadırdandır evleri Camızlar da beyleri...”

Ve daha niceleri...

Mevsim yine Nisan ve bağa göçmenin zamanı geldi.

Kayseri yeniden bir yaz mevsimine doğru boşalacak ve bağ evleri yeniden insanların meskeni haline gelecek.

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
EKONOMİYE MORAL LAZIM SANDIKTAN ÇIKMAK KOLAY DEĞİLDİR KAYSERİ’NİN SEÇİMİ BELLİ SEÇİMLERİN GERGİNLİĞİ TASARRUF EKONOMİSİ VERGİ İNDİRİMLERİ SURİYE KRİZİ BORÇ BATAĞI SEÇİMLER ÖNCESİNDE SATRANÇ KRİZ VAR MI YOK MU? TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIM VE HAYVANCILIKTA YEREL SEÇİMLER ZAM DALGASI SOSYAL MEDYA HASTALIĞI ZENGİNLER, FAKİRLER EKONOMİK SAVAŞ NE OLACAK BU MUHALEFETİN HALİ? ADALETSİZLİĞİN BÖYLESİ KAYSERİ’NİN DENGELERİ BU İHANET UNUTULUR MU? YENİ DÖNEM YENİ KABİNE “GEÇİM” DÖNEMİ RAMAZANLA GELEN HUZUR SEÇİM VE GEÇİM DÖVİZ, EKONOMİ, SEÇİM FİLİSTİN MESELESİNDE BİR MÜSLÜMAN KLASİĞİ HEP AYNI İSİMLER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI CİNNET HALİ KAYSERİ’DE TRAFİK SORUNU İNSANLAR NEDEN DOLANDIRILIYOR? NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... NATO'NUN ÜYESİYİZ AMA... ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR AFRİN’DE KİMİNLE SAVAŞIYORUZ? CUMHUR İTİFAKI VE MİLLİ GÖRÜŞ TABANI AMERİKA KORKUSU GERÇEK HAYAT, SANAL HAYAT TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI BİRLİK RUHU BİZİM AFRİN’DE NE İŞİMİZ VAR? İTTİFAK NASIL OLACAK? ERCİYES VE TURİZM YILBAŞI KUTLAMALARI ABD VE İSRAİL’DEN KORKMAK CİNNET HALİ VE İNTİHARLAR KUDÜS’E NEDEN SAHİP ÇIKMALIYIZ? KÖR OLMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI CAM FİLMİ TARTIŞMASI DÖVİZ NEREYE KOŞUYOR? EKONOMİYE DİKKAT ÖZHASEKİ'NİN UYARILARI!... KENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERELİM BELEDİYELERDE YENİ İSTİFALAR GELEBİLİR YENİ VERGİLER KÖKLÜ ÇÖZÜM BELEDİYELER YARIŞIYOR EĞİTİM SORUNLARLA BAŞLIYOR İNTERNET BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SINAV SİSTEMİ VE HATALAR FUTBOLCULARIN ALDIĞI PARALAR MÜSLÜMANLAR NE ZAMAN UYANACAK? DUYARSIZLIK 15 TEMMUZ BİZE NELERİ GÖSTERDİ? ARTIK HESAPLARI TUTMAZ... NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR! RAMAZAN VE TRAFİK SURİYELİ MESELESİ TÜRKİYE PRANGALARINDAN KURTULSA GÜVEN TOPLUMU MUTLAKA SANDIĞA GİDİN BAĞ ZAMANI SINAV STRESİ MHP’NİN MİTİNGİ HAÇLI HİLAL SAVAŞI KAHRAMAN MİLLETİN MARŞI KOMİK ' BY LOCK' SAVUNMALARI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ İSTİHDAM ATAĞI NASIL BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM? FELAKET TELLALLARI... FİTNEYE PİRİM VERMEYİN... ÇOCUKLARIMIZA BİZ SAHİP ÇIKMAZSAK, BAŞKALARI ÇIKAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır