menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İşin yoksa evde Kal Kayseri

Şeref Kahraman
Şeref Kahraman
05 Eylül 2020, Cumartesi

Kayseri’de koronavirüs kırmızı alarmda…

İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tüm uyarılarında Kayseri’ye dikkat çekiyor…

İçişleri Bakanlığı kentte sokak düğünleri ve nişanları yasaklarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise attığı twit ile Kayseri’nin en fazla hasta olan 5 il arasında olduğunu, kentteki tehlikeyi de zatürre fazlalığı olarak açıkladı.

Bu kapsamda 81 ilde korona virüse yönelik büyük denetim yapıldı. Denetimi Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile bizler basın mensupları olarak takip ettik.

Denetimde hem gördüklerimize, hem de duyduklarımıza inanamadık…

Ve duyduklarımız sonrası Kayseri’de neden korona virüsün tavan yaptığı acı gerçeğini bir kez daha anladık…

Millet Caddesi’nde Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç ile denetim takibindeyiz… Karşımızda üç esnaf oturmuşlar yan yana, sosyal mesafe yok, maskeler çene altında. Vali bey geldi yanlarına, ‘bu hal ne’ dedi, güldüler, Vali farkındalık oluşturmak için adım adım aralarındaki mesafeyi saydı ve uyardı: “Siz kurallara uymazsanız, vaka sayısı artar.”

Esnafın cevabı ne mi? Tabi uyarız valim, bizim kahvemiz meşhur, buyrun kahve ikram edelim…

Korona ile o kadar güzel mücadele ediyor ki Kayseri, Valiyi kahveye davet ediyor. Ve valimiz de ‘kahve, çay ikramının zamanı değil, kurallara uyma zamanı’ diyerek denetime devam etti.

Başka bir esnaf geldi, ‘Sayın valim bu kapalı çarşıda hiçbir esnaf maske takmıyor’ diye haykırdı. Vali Günaydın, esnafı bir kez daha uyararak, ‘eğer bu maskeler ben gittikten sonra çıkarsa hakkımı helal etmem’ dedi.

Yürüyoruz, denetim devam ediyor… Düğün ve nişan elbiseleri, malzemeleri satan bir esnafa girdik. Esnaf Vali’ye ‘aman valim düğünler neden iptal edildi’ demesin mi?

Vali’nin cevabı yine trajikomikti: “Düğünlerin kapatılmasının, yasaklanmasının sebebi kurallara uyulmamasıdır. 1 Temmuz’da düğünleri serbest bırakmadık mı, şimdi neden yasakladık? Kurallara uyulmadığı içindir. Başhekimimizin net söylediği, 80 yaşında teyze hala hastanede Covid-19’dan yatıyor. Teyzeye 'Son 72 saatte nereye gittin' diye soruyorlar. O da '5 tane düğüne gittim' demiş. Şimdi bu düğünlerin yasaklanmasının nedeni kim? Kurallara uymayanlardır.”

Pes vallahi! 80 yaşındaki teyze 72 saatte 5 düğün gezmiş…

Evet, denetimler gün boyu devam etti, acı gerçek ile bir kez daha yüzleşmiş olduk…

Valimiz basın mensupları olarak bizlerin de yazılarımızda maske, mesafe ve temizlik kurallarını hatırlatmamızı rica etti.

Söylüyoruz, kuralların hepsini kenara bırakıp, tedbirlere uymazsak, vaka sayısı daha .ok artacak ve tekrar büyük kısıtlamalar gelecek.

İşin yoksa evde Kal Kayseri…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır