menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Vatandaşa yine mi IBAN numarası!

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
02 Ağustos 2021, Pazartesi

Orman yangınlarının çok farklı sebepleri vardır.
Kundaklama, küresel ısınma, doğal olaylar, terör saldırısı, tedbirsizlik-ihmal-kasıt-sigara-piknik, kaza, anız yakma, çoban ateşi vb...

Orman Genel Müdürlüğü'nün 2013-2020 istatistiklerine göre ; yukarıda sıraladığımız nedenler orman yangınlarının neredeyse yüzde 60'ını oluştururken, nedeni tam olarak bilinmeyen yangınlar da yüzde 40 seviyelerindedir.

Lakin, orman yangının sebebi ne olursa olsun yapılacak şey bellidir. Derhal müdahale etmek...

Onun için de devletin görevi, halk ağzı ile yumurta kapıya dayanmadan, ilgili  kurumlarının, birimlerinin havadan-karadan müdahale kapasitesini genişletmek, güçlendirmek, artırmak, sürekli güncel tutmak, halkı eğitimlerle, belki de  tatbikatlarla bilinçlendirmektir.

Yani, orman yangınları belli oranlarda da olsa önlenemeyebilir, kader olabilir, ama söndürme çalışmalarında kullanılacak birimler ve kapasiteleri çok mühimdir.
 

21.yy da yangın söndürme uçakları/helikopterleri  neredeyse  savaş uçakları kadar  önemlidir. En son teknolojilerin kullanılması zorunludur.

Çünkü, vatandaşlarımız ölüyor, adeta ciğerlerimiz yanıyor, canlılar telef oluyor, doğanın dengesi daha da çok bozuluyor.

Ülkemizin dört bir yanında, neredeyse  eş zamanlı gerçekleşen yangın olayları yüreklerimizi dağlıyor.

Yangın güvenliği konusunda ciddi zafiyet olduğu açık. Ülkemizin çeşitli yerlerinde çıkan bu son günlerdeki orman yangınlarının bir sabotaj/kundaklama sonucu çıktığına dair istihbari bilgiler henüz  ilgili devlet kurumları tarafından teyit edilmiş değil.
Yangınların daha çok küresel ısınma/aşırı sıcaklar dolayısıyla başlamış olabileceği üzerinde duruluyor...

Dolayısıyle ;  vatandaş doğal olarak iktidardan, kendisine diğer birçok olayda olduğu gibi yine IBAN verilip, "milletimiz cömerttir" deyip, bu pandemi sürecinde dahi  zorluklar içinde debelenen, kendi haline terk edilen, bir de aklı ile alay edercesine kampanyaya destek çağrısı yapılmasını değil, milletin vergilerinden oluşan devletin kıt kaynaklarının, itibardan tasarruf edilerek milletin sağlığı, güvenliği, mal-can emniyeti, refahı, ihtiyaçları, doğanın korunması, afetlerin önlenmesi  vb gibi hayatı alanlarda öncelikli olarak harcamasını beklemektedir...
Ve yeri zamanı geldiğinde de vatandaş iktidardan haklı olarak hesap soracaktır...!!!

Aslında, Tarım ve Orman Bakanı Sn.Pakdemirli'nin, devam eden yangınlara ilişkin basın açıklamasında, yangın söndürme uçakları ile ilgili kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıt, TC.Devleti'nin geldiği içler acısı durum ve  yönetim sorunu açısından her seyi gayet net ortya koymaktadır.

Şöyleki; "THK ile sorunumuz yok, uçaklarla ilgili problem var. Bu uçaklar uçabilecek kapasitede değil. Envanterimizde bizim yangın söndürme uçağımız yok. Envanterimizde yangın söndürme helikopterimiz yok. Bu ezelden beri böyle ancak, envantere de uçak alımı ile ilgili Sn.CB'nın talimatlarıyla çalışmalara başladık. İnşallah bu sene içerisinde tamamlıyor olacağız" ...

Üslub, TC Devleti açısından ne kadar rahatsız edici.
Ne yani,  CB talimat vermez ise kimse inisiyatif alıp, işini  yapmayacak mı ?

84 milyonluk, hatta mülteci /sığınmacı/göçmenleri de hesaba katarsak, 90 milyonun üzerindeki bu koca ülkede bunca devlet kurumu, bürokrat, bakan,vekil ne işe yarar ? Böyle bir devlet yönetimi ile nereye kadar ?
Yazık  bu koca ülkeye çok yazık...

İktidarın, dünyanın en büyük ekonimilerinin liderlerinde bile olmayan, VIP modelli Cumhurbaşkanlığı uçak filosu kurması yerine, VIP modelli orman yangın söndürme uçak filomuz/helikopterlerimiz olsaydı ve bu afetlerle ilgili vatandaşımızdan para istenmeseydi, ulusal ve uluslararası arena da itibarimiz daha yüksek ve liyakatsizliğin zirve yapmadığı bir ülke olurdu Türkiye
diye düşünüyorum.

Her ne ise artık dünya da konvansiyonel savaşların yerini, küresel ısınma ile mücadele, siber saldırılar, 5G,  gıda-su savaşları vb temassız savaşlar alıyor...

Dolayısıyla, son yılllarda özellikle de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte, devlette kurum ve kuralları etkisizleştiren, doğruyu, sorunu öğrenip çözüm üretmek, somut gerçekleri konuşmak yerine, gerçeğin üstünü farklı  bahanelerle örten retotikler üretmeyi, sorunların çözüm yollarına kafa yormak, yapısal reformlar yapmak yerine, karşıt birilerini suçlayıp, rahatlamak ve sucu üzerinden atmak için gündem değiştirmeyi marifet sayan yorgun, yıpranmış  Ak Parti iktidarının/iktidar blokunun devlet yönetme ve Türkiye'yi çağdaş medeniyet ve refeah seviyesine çıkarma kabiliyeti kaybolmuştur.
 
Ve iktidarın/iktidar blokunun amacı vatanseverlik, ülkeyi geliştirmek, vatandaşın refahını, can-mal güvenliğini artırmak değil, tek amacı ne pahasına olursa olsun koltuklarını korumaya indirgenmiştir.
 
Dolayısıyla tek çözüm, sandıkla geldikleri gibi sandıkla gitmeleridir...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır