menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
30 Eylül 2020, Çarşamba
 
TC Merkez Bankası(TCMB) 2 yıl aradan sonra, geçtiğimiz hafta para piyasalarında ana enstrümanı olan politika faizini artırma kararı alarak, yüzde 8.25 seviyesinden 200 baz puan artışla yüzde 10.25 seviyesine yükseltti.
Aslında piyasaların genel beklentisi, faizin değişmeyeceği yönündeydi.
Faiz artışı ile ilgili TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir”.
Bu faiz artışı ile daha önce ekonomistlerin şiddetle karşı çıkmalarına rağmen, iktidar tarafından ortaya konulan ve bildiğimiz küresel ekonomik kural ve teorileri ile uyuşmayan “faiz sebep-enflasyon sonuç” şeklindeki, Türkiye’ye has/kendine münhasır teori, geçersiz hale gelmiş gibi...
Hatta bu ilginç teoriye karşı çıkıp, faizi yükseltmeyi kabul etmediği için TCMB önceki dönem başkanın 6 Temmuz 2019’da “laf dinlemiyor” denilerek görevden alındığı da hafızalardadır.
Ancak, bilindiği üzere, önceki dönem TCMB başkanı görevden alınıp, faiz aşağı çekilmiş olmasına rağmen, bu süreçte de hem enflasyon, hem de döviz malesef ki; yükselmeye devam etmiştir.
Ve ekonimistlerin ifadelerine göre söz konusu süreçte 120 milyar dolar döviz piyasaya sürülerek, yükseliş dizginlenmek istendi.
Ancak, evdeki hesap çarşıya uymadı.
Döviz kaygı verici tırmanışını sürdürdü.
Özetle, iki yıl aradan sonra bu faiz artışı ile TCMB bildiğimiz ekonomi/piyasa kurallarına, diğer bir ifade ile geleneksel/ konvansiyonel para politikalarına tekrar geçiş yapmış oldu.
Lakin, geçen haftaki faiz artışı sonrası dövizde beklenen aşağı doğru volatilite pek gerçekleşmedi. Dolar, 7.70 TL’den 7.55 TL seviyesi sonrası, tekrar yukarı doğru hareketini sürdürdü.
Ve yazıyı yazdığım saatlerde dolar tekrar 7.80 TL yi zorlarken, euro ise 9.08’i görmüştü.
Peki bütün bunlardan sonra ne oldu derseniz ;
Olan, ekonomistler tarafından eksiye düştüğü ifade edilen döviz rezervlerinin erimesi,
Dövizdeki artış nedeniyle daha da çok artan hayat pahalılığı, yani yüksek enflasyon, rekor işsizlik ,
Ve halen yükselmeye devam eden döviz...
Hal böyle olunca, ekonomide yapılan hataların, belkide liyakat sahibi olmayan, beceri ve deneyim yoksunu olan idarecilerin neden olduğu ekonomik sorun ve darboğazların, başarısızlıkların faturasını, dış/emperyal güçlere ve/ya yerli işbirlikçilerine ihale etme ve bunun da mağduriyetine sığınma kolaycılığının doğru olmadığını ;
Acizlik kokan bu bahanelerin TC Devleti’ne yakışmadığını ;
Devlet yönetiminde, başta TCMB olmak üzere, kurumların siyasetten bağımsız olmasının önemini
Liyakatın ne kadar kıymetli olduğunu;
Kurum ve kuralların verimli ve etkin işlemesinin ne derece mühim olduğunu
Malesef ki; yine reçetesi acı da olsa, millet olarak bir kez daha yaşayarak teyit etmiş olduk.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır