menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SİYASİ GÜNDEMİ REHİN ALMAK

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
06 Aralık 2017, Çarşamba
Bilindiği üzere, ulusal ve uluslararası siyaset, büyük oranda finansal/ ekonomik dengeler çerçevesinde gelişir. Küresel sistem dediğimiz güç ise her zaman paranın çevresinde dönmüştür. Yani parasal sistem, dönemin gücünün/güçlerinin adresini de belirler.
 
Bu bağlamda, ABD'ye soralım: 
Rüşvet iddialarının senin asıl davanla, yani ambargoyu delmek ile ne ilgisi var?  
Zaten malum şahıs söylüyor. Hadi onun söylediklerine inandığını kabul edelim, peki  bunlarla nereye varmaya çalışıyorsun ABD? 
Şahsi görüşüm; 2019'a doğru yol aldığımız, hükümet sistemini 16 Nisan 2017 tarihli referandum ile değiştirip, devletin yönetimine Milletimizin el koyduğu yeni  yönetim sistemine geçmeye hazırlandığımız ve uyum yasaları için TBMM'nin çalıştığı bu günlerde bile, Biz bunu konuşamıyoruz. Biz, şu an Zarrab’ın kime ne verdiğini konuşuyoruz. Böylece içeride birleşemeyerek, ABD’de yürüyen bu davanın neredeyse içerideki siyaseti dizayn etmesini seyreder duruma gelmemiz isteniyor.
Yani, ABD iç siyasetimizi  şekillendirmenin peşinde.Sarraf davasıyla birlikte bir taşla birkaç kuş vurulma gayreti var ortada sanki.
 
Kendini aklamak, mahpustan çıkabilmek için sanık sansalyesinden; itirafcı sıfatı kazanarak, tanık sandalyesine geçen Zarrap'ın davası, yeni versiyonu ile Mehmet Atilla Davası olarak devam ediyor.Bu dava ile Türkiye köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor.
 
Tuhaf bir durum var.
Eğer aşırı bir evham duygusu içinde değilsek,diyebiliriz ki; dünya, kafayı Türkiye’ye takmış.Hatta bir kısım içimizdeki işbirlikçiler de görev tanımları gereği bunlarla ultra bir işbirliği içindeler.
Gerçekten ABD’nin Türkiye’ye bu şekildeki yaklaşımı kabul edilebilecek bir durum değildir.Hukuk dışı ve siyasi nitelik arz eden söz konusu dava, ABD'nin bizi baskı altına almak için açtığı, gayr-i meşrû bir davadır.
Hal böyle olunca; Türkiye’nin tarihi bir dönüşümün tam ortasında yer aldığını Millet olarak iyi idrak etmemiz gerekiyor.
 
Peki,  bu durumu nasıl aşarız ?
Devlet bu süreçte ne yapmalı? 
Milletimizden/ herbir ferdimizden  bu olağanüstü süreçte beklentimiz ne olmalı? 
 
--Klişeleşmiş bir sözdür belki, ancak milli birlik ve beraberlik tek çaremiz.
 
--Siyasi partiler başta olmak üzere bir süreliğine  de olsa, çatışmaya, kutuplaşmaya son verelim.
(Siyasi muhafet olacak, demokratik teamüller çerçevesinde eleştiri olacak, hükümetten bilgi /açıklama istenecek. Ancak; hükümet düşsün, Ak Parti gitsin, Türkiye yansa da umurumda değil tarzı ve üslubu derhal bırakılmalı)
--Değerlerimize  sakıca sarılalım.
--Ülkemizdeki  bütün kurum ve kuruluşlar omuz omuza verip, kolkola girip sağlam durubilirsek, bu badireyi de evelAllah anlatacağız/ atlatmak zorundayız.
--Devletimiz paranoyak/ şüpheci ve aynı zamanda çok uyanık olmalı.
 
Milli meseleler; iktidar muhalefet çekişmesine indirgenemez. Devlet meselesidir, top yekün Millet meselesidir.
Yani, memleket meselesi hepimizi bağlar.
 
Kutuplaşmada ısrar edecek olanlar varsa, şu acı gerçegi hatırlatayım:
Türkiye elden gittikten sonra, ne iktidar yerinde kalır, ne de muhalefet.
Allahım korusun.
 
Türkiye  aleyhine böyle bir dava açmak ve Türkiye'yi mahküm etmek ne ABD'nin, ne de yeryüzündeki bir başka ülkenin haddi değildir. "Eski çamlar bardak oldu, geçti Bor'un pazarı sür eşeği Niğde'ye, köprülerin altından çok sular geçti, gibi veciz sözlerimiz özetliyor her şeyi :)  IMF nin kapısında el pençe duran eski Türkiye yok artık. Prangalarını atan, tam bağımsızlığa doğru yelken açan bir Türkiye var karşınızda. Ayrıca Türkiye, kendi sınırlarından, yani mevcut  yüz ölçümünden ibaret  bir ülke değil, bunu beyninize kazıyın muhterem küresel güçler.
 
Peki; bu kadar önemli bir süreçde ana muhalefet partisi sahi ne yapıyor ? 
Kafa karıştırmak, Türkiye'ye çekilen operasyonların hedefine ulaşması için  dışardan verilen sufleyi diline dolamak, ona göre pozisyon alıp, taarruza geçmekte çok mahir oldu. Adeta siyasi gündemi rehin almak, zamanı boşa harcamakla meşgul kendileri. 
 
Sevgili ana muhalefet partisi yöneticilerine naçizane önerilerimi sunmak isterim;
Amacınız ilelebet muhalefette çeyrek oy oranı ile çakılı kalmak değil ise sırtınızı küresel sisteme değil, Millete dayayacaksınız. Milletle neden hemhal olamadığınızın nedenlerini araştıracaksınız. Kulağınıza üflenen her lafın üstüne atlamayacak, kargodan gelen  her pakete, iktidar devşirme malzemesi olarak  bel bağlamayacaksınız.
 
Sadece, çok ama çok  çalışacak ve Milletimizin güvenine mazhar olacaksınız.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
8 Mart'a Ramak Kala Halet-i Ruhiyemiz ! İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır