menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Sistem Sorunu Ne Zamandan Beri Ülkemizde Tartışılıyor?

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
22 Şubat 2017, Çarşamba
Yaklaşan referandum öncesinde,sandıkta hangi renk oy pusulasını tercih edeceğimizi, muhtemelen pek çoğumuz belirledik.Bazılarımız da karar verme aşamasında olabiliriz. Ancak; sandıkta neye cevap vereceğimizi tam olarak içselleştirebildik mi? 
 
İşte,bu konudan emin değilim.
 
Neden derseniz; mevzu ile alakalı onlarca kişiden bana gelen sorular, gerek görsel, gerekse yazılı basında haftalardır süregelen tartışmalar,konunun henüz toplumumuzun bazı kesimlerinde tam olarak anlaşılamadığını düşündürmektedir.
 
Gerçi siyasilerin propoganda süreçleri tam olarak başladığında, kafalar biraz daha netleşecek de olsa, bu bağlamda değerli okuyucularıma "çorbada tuz misali" bu yazı dizisi ile katkı  vermek istiyorum.
Öncelikle ; Ülkemizde sistem değişikliğini  ne zamandan beri istiyor ve tartışıyoruz ? sorusuna cevap vermek;
"sistem değişikliğinin sırası mı şimdi, alelacele nerden çıktı bu değişiklik ?" şeklinde veryansın edenlere bir hatırlatma  babında olur diye düşünüyorum...
 
Neredeyse 1961 Anayasası’dan bu yana sistem tartışıyoruz, ya da Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana "çift başlı" yürütmenin sorunları ile cebelleşiyoruz dersem, çok da abes bir laf etmiş olmam...
 
Neden böyle düşünüyorum biraz açalım:
 
Kurucu Liderimiz ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü, partili cumhurbaşkanıydı. Tek partili sistem ve çift başlı yürütme. Yani, Başbakan  ve Cumhurbaşkanı... Detaya girmeye gerek yok, Atatürk’le İnönü arasındaki ayrışma herkesin malumu. Hatırlarsınız, Atatürk, döneminin sonlarında Celal Bayar'ı Başbakan yapmıştı. Sonra malum, "Milli Şef" dönemi. Ülke olarak dahil olmadıysak bile, 2.Dünya Savaşı şartlarının getirdiği zorlu süreç...
Demokrat Partinin(DP) kuruluşu.1946'da çok partili hayata, yani demokrasiye geçiş.  Bu dönemde yine Celal Bayar da partili cumhurbaşkanıydı.Bayar ile Menderes, her ikisinin de DP'li olmasına rağmen, aralarında  yaşanan uyumsuzluk/ çatışmalar...
 
Kısaca "1923-60 dönemini çok kaba şekli ile özetlediğimizde vardığımız sonuç; 
 
İster tek parti döneminde olsun, ister çok partili dönemde, ayni partiden de gelinse, yürütmede "çift başlılık" Ülkemiz siyasi hayatında hep sorun olagelmiştir.
 
Geldik 1960'a. 27 Mayıs emir komuta zinciri dışındaki cunta ve 1961 Anayasa düzeni. Cumhurbaşkanına sembolik yetkiler, sözde cunta lideri Cemal Gürsel’le başlatılıp, asker kökenli senatörlerle sürdürülen ve seçilmişlere karşı vesayet sınırlarını özenle çizen bir yapı...
 
Çift parlamentolu sistem. Üyelerinin bir kısmı cumhurbaşkanı tarafından atanan ve kalanı kısmi seçimle yenilenen bir senato. Yasama yetkisi Meclis’te, ancak, demokles kılıcı misali bir Senato.Milli Birlik Komitesi üyelerine ölene kadar tabii senatorlük. 
 
10 yılda 12 hükümet kurulan bir siyasi dönem...12 Eylül’e giden yolda tıkanan Cumhurbaşkanlığı seçimi turları. Sonra 12 Eylül 1980. Emir komuta zinciri içinde bir darbe ve 1982 Anayasası.
Bu sefer,1960 cuntasından daha tedbirli bir  davranış.Yetkisi çok, ama sorumsuz bir Cumhurbaşkanı.Kenan Evren.
Ancak,devran böyle gitmemiş.
 
Siyasi arenaya Özal çıkmış. Cumhurbaşkanlığı makamı sivilleşmiş/siyasallasmış.Demirel ile de bu durum devam etmiş.Yani tekrar partili Cumhurbaşkanı dönemi.(28 Şubat süreci ayrı konu tabii Demirel için)
 
Sonuç;1961-1982 Anayasaları tam parlamenter sistem değil, melez sistemler getirmistir.Hayatiyetleri vesayet kurumlarının destekleri ile mümkün olmuştur.
Ancak; 2007’deki, muhteşem 367 icadı-garabeti ile yine müthiş parlamenter sistem kilitlenmiş,neyseki bu sefer feraset sahibi bu aziz millet,yapılan rederanduma %69’la "evet"diyerek,"bundan sonra cumhurbaşkanımı ben seçerim" demiş ve 10 Ağustos 2014'de kendi oyuyla ilk defa cumhurbaşkanını seçmiştir.Bundan sonrada millet bu yetkisini,kendi dururken temsilcilerine asla devretmez.Böyle olduğu sürece de yürütme çift başlı gitmez.
 
Yani milletimiz bu meseleyi çok tartıştı çook.Haydi fazla geriye gitmesek de el insaf; 1982'den beri 35 yıldır sistem tartışıyoruz.
 
Yani, değişikliğin tam zamanı.Ve karar da söz de MİLLETİN dir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır