menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
09 Kasım 2020, Pazartesi
 
MEVCUT durumda ABD başkanlık seçimini Demokratların adayı Joe Biden kazanacak gibi. Yeniden oy sayımları, itirazlar, mahkeme süreçleri olsa da sonuç değişmeyecektir.
Tabii böyle bir değişimin hem ABD, hem de dünya arenası için önemli etkileri olacaktır mutlaka.
Neden derseniz, ABD dünyanın en büyük ekonomisi olup, aynı zamanda toplam dünya ekonomisinde ABD’nin payı yüzde 20’den fazladır.
ABD ile ilgili diğer bir gerçeklik ise dünya ekonomisinde gerçekleşen global döviz piyasalardaki işlemlerin ve ülke merkez bankalarının resmi döviz rezervlerinin neredeyse 2/3’ü Amerikan doları üzerinden yapılmaktadır.
Hülasa, ABD seçimleri ve başkanın değişmesi dünya gündeminde yer bulmayı hak ediyor.
Lakin, ülkemizde olduğu gibi ABD seçimlerinin günlerce, haftalarca gündemi işgal ettiği ülke sayısı azdır bence.
Neymiş efendim ; “ABD’nin olası başkanı Biden Türkiye’ye dost mu ?
Yoksa düşman mı olacak ?
Bu soruya soru ile cevabım ;
Bu durum, ABD”nin müesses nizamının hedeflerine ve birazda bizim diplomasi yeteneğimize, kurumsal ilişkilerimize göre şekillenmeyecek mi ?
Hülasa, Türkiye’nin her hangi bir devletle ilişkisi, sadece ülke liderleri arasında değil, söz konusu ilişki Türkiye Cumhuriyeti ile o devlet arasındaki ilişkidir.
Lakin ne yazık ki, dört yıl önce de Trump ile yarışan Hillary Clinton’u desteklemiş idik. Son yıllarda ABD seçimlerinde ters köşe oluyor Türkiye...Sanki ABD eyaletiyiz...Bizim sadece ABD değil hiç bir ülke için seçimlerde taraf olmak gibi bir lüksümüz olamaz...
Yahu ne çabuk unutuyoruz her şeyi !!! Anlamakta zorlanıyorum.
Sanki, Trump dönemi Türkiye için güllük gülüstanlıktı !!!
Bence Trump döneminde Türkiye ile ABD arasında yaşanan gelişmeler, “Cumhurbaşkanımız ile Trump birbirlerine ilaç tavsiye edecek kadar samimi ve iletişimleri çok iyi idi, sürekli telefonlarına çıkıyordu” gibi komik söylemlerin aksine, iki ülke arasındaki ilişkilerin sonuçlarına bakınca hiç de olumlu olmadığını düşünenlerdenim.
Ayrıca, Türkiye’nin son zamanlarda ABD ile dış politikada yaşadığı çoğu sorunların temelinde Trump yönetiminin almış olduğu kararlar var zaten.
Mesela ; F-35 ya da S-400 ile ilgili “CAATSA Yasası” gereği Rusya’dan askeri malzeme alan ülkelere ABD Başkanı’nın kararıyla yaptırım uygulanmasını öngörülüyor. Peki bu konuda Trump ne yaptı ?
Yaptığı şey , yalnızca yaptırımları devreye sokmamak oldu.
Niyet okuyuculuğu olmasın ama belki ikinci dönem seçilmiş olsa söz konusu yaptırımları devreye alacaktı !!!
Trump, değil miydi Rahip Brunson anlasmazlaşmazlığında “ekonominizi batırırım” diye bizi tehdit eden ?
PYD/YPG/PKK’ya onbirlerce TIR silah verilmesi konusunda en büyük desteği Trump vermedi mi ?
ABD’li petrol şirketiyle anlaşma imzalayan terör örgütü YPG/PYD/PKK’nın elebaşlarından sözde Suriye Demokratik Güçleri Komutanı Mazlum Kobani kod adlı teröristi Beyazsaray’a davet eden Trump değil mi ?
FETÖ meselesinde ne yaptı Türkiye için ?
Elebaşını mı iade etti Türkiye’ye ?
ABD’de Halk Bankası ya da Rezza Zerap olayı,
“Ermeni Soykırımı” nın tanınması mevzusu Trump döneminde olmadı mı ?
Yine Trump, Fırat’ın doğusunda petrol kuyularının kontrolünü YPG/PKK’ya alenen vererek, YPG/PKK’nın bir özerk terör yapılanmasına kurumsal versiyon kazandırmadı mı ?
2019’da Cumhurbaşkanımıza Suriye nedeniyle son derece saygısız bir üslup ile o iğrenç mektubu yazan Trump değil mi ?
Yine, Trump, dört yıl boyunca tarihteki en açık İslam karşıtlığı yapan ABD başkanıdır... Ve terörizmle İslam’ı tamamen yanyana getiren başkan olmuştur...
Ayrıca, sadece Müslümanlara değil, bütün yabancılara, göçmenlere karşı da açık bir nefret politikası uygulamadı mı Trump ?
ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak İsrail’e tarihte görülmemiş bir şekilde verdiği destekle Ortadoğu’daki bütün dengeleri zehireyen başkan değil mi Trump ?
Yine, Trump çelik sektöründe Türkiye’ye ekonomik ambargo uygulamadı mı ? Daha neler neler !!!
Peki, Biden çok mu masum ?
Biden da 30 yıl öncesi Türkiye İsrail’in karşısında durdu, Filistin’i destekledi diye “Türkiye’nin etrafını ateş çemberine çeviririz” diyerek tehdit etmiş idi...
Yine Biden’nın ABD’deki Ermeni tasarısı ile Kıbrıs’taki anlaşmazlıklarda Rum tarafını alenen desteklendiği hafızalardadır...
Yine yakın zamanda da Türkiye’de muhalefeti destekleyerek iktidarı düşürmek gibi saçma sapan söylemleri de olduğu ifade edildi...
Daha neler neler !!!
Bir önceki dönem ABD Başkanı Obama da Türkiye ile iyi anlaştığını ifade ediyordu... Ayrıca, Biden Obama’nın başkan yardımcısı idi. Dolayısı ile Obama döneminde Türkiye ile yaşanan sorunlardan ve verilip tutulmayan sözlerden, bize karşı sergilenen iki yüzlülükten Biden da sorumludur...
Dolayısıyla Biden veya Trump fark eder mi ?
Biden, müesses nizamın adamı da Trump değil mi ?
Bence her ikisi de ABD’nin hegemonik siyasetinin hedeflerinin oyuncuları ve/ya enstrümanlarıdır...
Dolayısıyla, Biden da diğer başkanlar gibi, ABD için dünyaya nizam vermeye devam edecektir...
Lütfen birazcık realist olalım.
Velhası kelam, bendeniz ne Biden’cıyım ne de Trump’cı...
Benim tarafım güçlü Türkiye...
Sadece, Türkiye ile ilgili sicili/düşünceleri çok da pırıltılı bir başkan olmamasına rağmen, Biden’ın kazanması, Trump kabusu sonrası, dünyanın en azından nefes almasına vesile olur diyenlerdenim...
Ve bu konuda duygusal değil, pragmatik/faydacı olunması gerektiğini düşünüyorum.
Bizim için mesele Trump’ın yahut Biden’ın seçilmesi değil, Türkiye’nin hiçbir tehdit ve hakarete imkan vermeyecek güçlü ekonomiye, gelişmişliğe, bilime teknolojiye kavuşmasıdır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Ekonomik Kurtuluş Savaşı mı ? Yoksa Geçim Savaşı mı ? Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır