menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ?

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
16 Aralık 2020, Çarşamba
Hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda Sn.Cumhurbaşkanı ile Katar Emiri arasındaki son toplantıda, neredeyse 9-10 yıldır Katar'a satılan hastane, banka, otel, yalı, fabrika, AVM, marka, TV kanalı ve benzerlerine  ilave olarak, 10 adet daha  anlaşma çıktı. 

Bunlar, Borsa İstanbul’un yüzde 10’u başta olmak üzere,  İstinye Park AVM , Haliç Altın Boynuz Projesi ve Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri'nin satılması/pay sahibi olması /devri vb... 

 
Bunların dışında en önemlisi de  "su" larımızın işletme hakkının Katar’a verilmesi...

Yani, son 10 yılda Türkiye'de kamu-özel hemen her sektörden birçok şirket ya da şirket hissesi Katar sermayesi tarafından satın alındı...

Katar küçücük bir körfez ülkedir. Nüfusu 2 milyon 800 bin olup, sadece 400 bin civarında kişi Kayseri deyimi ile "yerli" gerisi ise yabancılardan oluşur.

Dışişleri Bakanlığı'mız, Katar'ı "köklü dostluk ve kardeşlik bağlarımızın bulunduğu ülke" olarak tanımlar. Doğrudur. Katar dost ülkedir.
Bizde ülke olarak, Katar'ın ambargolarla inletildiği zor günlerinde yanında olduk. Vefalı olmasıda gayet yerindedir...
Eşit rekabet şartlarında Katar tercih de edilebilir...

Ticaretimiz olan da bir ülkedir Katar. 2019 yılında Katar'la toplam ticaret hacmimiz(ithalat ve ihracat toplamı)1,4 milyar dolar seviyesindedir(son toplantılarda iki ülke arasındaki ticaret hacmi için ilk etapda 3 milyar dolar, daha sonra ise 5 milyar dolar olması hedefi de var).

Evet, Katar'da para çok...Ve gelişmiş ülkeler, Almanya, İngiltere başta olmak üzere onlarca ülkeye yatırım yapıyor. Dost bir ülke olarak bildiğimiz Katar'ınTürkiye'ye de yatırım yapmasında hiçbir sorun yok.
Keşke Katar, aynı zamanda ülkemizde  üretimi/ istihdamı arttıracak, işsizliği düşürecek kalıcı yatırımlar da yapsa... 

Hele ki, bir insanın yaşamak için havaya ve suya ihtiyaç duyduğu kadar, ülke olarak dışardan gelecek dövize ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde...
 
Mesele;  Katar sevdası ya da Katar düşmanlığı, nefreti gibi asla siyasi polemik konusu olamayacak kadar ciddi bir memeleket meselesidir.

Eski tabirle adeta 70 sente muhtaç kaldık resmen...
 
Cumhuriyet tarihinde hiç görmediğimiz ; 
Hatta, 1939 Dünya Ekonomik Buhranı'nda ve akabindeki 
2.Dünya Savaşı, 1960,1980 Askeri Darbeleri,  28 Şubat 1997 Postmodern Darbesi ve en yakın 2001 Türkiye Finansal Krizi, 2007-2012 yılları arasında dünyayı etkisi altına alan kısaca  "Mortgage Krizi"  olarak adlandırılan ABD merkezli, küresel ekonomik kriz ve durgunluk sürecinde bile başımıza gelmeyen;
Ve pandemi öncesinden hatalı ekonomi yönetimi sonucu 2018-2019 da başlayan döviz rezervi erimesi neticesinde, mevcut durumda  50 milyar dolarlar seviyesinde "eksi" rezerve düşen TC Merkez Bankası...
Yani,  ülke olarak kefen paramızın kalmadığı bu zor günlerde dışardan gelen paranın rengine, dinini-imanına bakılır mı hiç ? 

Mesele Katar değil bence...Şeffaflıktır ...Güvendir...
Mesele,  ordumuz ile ilgili  stratejik varlıkların şeffaf olmayan şekilde Katar'a veriliyor gibi  kamuoyunda oluşan kaygının giderek artmasıdır.
 
Mesele, Türkiye’nin yarınları için  en stratejik varlıklarından olan ve gelecekte bugünkü enerji savaşlarının yerini alacak olan, en kıymetli yaşam kaynağımız/garantimiz  "su" 'larımızın işletme hakkının Katar’a verilmesinin tuhaflığıdır...

Mesele, her köşesi kanla sulanmış bu aziz vatanın evlatlarının yıllarca alın teri ve akıl teri ile binbir zorlukla var ettiği hazır kaynaklarımızın/varlıklarımızın tüketilmesidir...

Mesele Katar değil...Mesele bence, "niye sadece Katar ?"dır...

Bu koca yerkürede Katar dışındaki başka ülkelere, ülkemize  yatırım yapmaları konusunda neden güven veremiyoruz ?  
 
 Mesele,  5-10 yıl öncesinden 200 milyar dolarların üzerinde yatırım çeken, cazibe merkezi olan Türkiye, nerede hata yaptı da bu duruma geldi ?

Yoksa, Katar Yatırım Otoritesi, hâlihazırda dünyanın en önemli borsalarından olan Londra Borsası’nda (LSE) yüzde 10.3’lük paya sahip.  Yine Katar, İngiltere'de 30 milyar poundan fazla gayrımenkul edinmiş ve  Londra Heathrow Havalimanı’nın yüzde 20'sini de  almış.

Yine Katar'ın,  Almanya'nın "Porsche, Audi" gibi araç markalarını da üreten Volkswagen Group’un yüzde 17 hissesine sahip olduğu biliniyor.

Bunların dışında Avrupa'da Katar'ın  milyarlarca avroluk 
yatırımları var...
Yine Katar,  Rus petrol şirketi "Rosneft"inde  yüzde 9.75 paya sahip...

Ve Katar'ın dünya ülkelerinde daha nice yatırımları var...
 
O halde, sorulması gereken asıl sorular ; 

Dünya merkez bankalarında trilyon dolarlar boş boş yatarken, bırakın faiz almayı üstüne para verilerek başka ülkelerin kasalarında muhafaza ettirilirken, Katar dışındaki sermaye sahibi ülkeler/kurumlar, dünya çapındaki onlarca yatırım fonları neden Türkiye 'ye gelmeye ikna olmuyor ? Üsetelik sıcak paralara da oldukça yüksek faiz oranları da veriyor/vereceğiz...Para kazanmak istemiyorlar mı ? 
 
Yani, demek istiyorum ki neden bir tek  Katar ? Ya da hep Katar ? 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Ekonomik Kurtuluş Savaşı mı ? Yoksa Geçim Savaşı mı ? Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır