menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KUDÜS VE OSMANLI TOKADI

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
16 Aralık 2017, Cumartesi
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Cumhurbaşkanımız Sn.Erdoğan'ın, teşkilatın dönem başkanı sıfatı ile yaptığı çağrısıyla, İstanbul'da olağanüstü bir zirve için toplandı. İİT Zirvesi dünya basınında da geniş yer buldu. Sözkonusu zirve, beklenenin üzerinde  başarıyla sonuçlanmıştır. Bundan sonra ABD bu kararından geri adım atar mı bilinmez. Ancak, sözkonusu zirveye her ne kadar Suudi Arabistan başta  olmak üzere, bazı ülkeler düşük profilli katılım sağlamış olsa da Filistinlilerin Kudüs üzerindeki hakkı tüm katılımcı ülkeler tarafından teslim edildi. Sonuç bildirgesine olumsuz bir şerh koyan ülke de olmadı. 
 
Ayrıca, İslam aleminin birlikte karar alabilme deneyimi için de oldukça kıymetli bir toplantı oldu denebilir. 
 
Peki Sn.Erdoğan niçin İİT üyelerine böyle bir çağrı yaptı ?
Çünkü Sn.Cumhurbaşkanımız, oynanan bu kirli ve  büyük oyunun farkında. Onun için bu iğrenç oyun planını bozmak, Müslüman camiasının birlik içinde olup bitenin farkına  varmasını ve tabii olabildiği  kadar müdahale etmesini sağlama gayreti içindedir.
 
Tarihinde ilk defa İİT, bu kadar açık  ve güçlü bir söylem ile Filistin halkının  yanında yer aldı. Aslında üzerinde durulan konu, yani Türkiye'nin istediği, Birleşmiş Milletler (BM)tarafından da kabul edilen ve de malesef ABD'nin de imzası olan yasal zemine uygun davranılmasıdır. diği  üzere Avrupa Birliği(AB)'nin tutumu da  Türkiye ile aynı yöndedir.
 
Peki; İİT Zirvesinde "Kudüs’e Özgürlük” adı verilen sonuç bildirgesinde hangi kararlar alındı ?
 
1)  "Doğu Kudüs “İsrail işgali altındaki” Filistin Devleti'nin  Başkentidir"değildi. 
 
2) “Bütün ülkeler Filistin Devletini ve Doğu Kudüs’ü de onun başkenti olarak tanımaya çağırıldı.
 
3) Bütün ülkelere ABD’nin kararına destek olmaktan kaçınma ve büyükelçiliklerini ABD’nin ilan ettiği üzere Tel Aviv’den Kudüs’e taşımama çağrısı yapıldı. 
 
4) ABD’ye, eğer Kudüs ile ilgili  yanlış kararını geri çekmemesi ve uygulamaya alması halinde, doğacak tüm sonuçlardan  sorumlu olacağı ifade edildi. 
 
5) Son olarak da İsrail’e, işgal altında tuttuğu Filistin topraklarından1967 sınırlarına geri çekilme çağrısı yapıldı.
 
Yani böylece ilk defa İİT tarafından; Türkiye' nin ve tabiki  Sn.Cumhurbaşkanımızın olağanüstü diplomatik çabası sonucunda, ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına, güçlü ve birlik-beraberlik içinde bir yanıt verilmiş oldu.
Aslında Kudüs ile ilgili bu çağrı, sadece ABD  başkanına bir yanıt değil, aynı zamanda Filistin sorununun "iki devletli" bir çözüm için Birleşmiş Milletlere de yapılmış  resmi bir çağrı olarak dikkate alınabilir.
 
Ayrıca, Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın “ABD'yi artık tarafsız arabulucu kabul edemeyiz” şeklindeki ifadeleri de gündeme damga vurdu bence.
Tabii bütün bunlardan sonra, Türkiye'nin üzerine, Sn.Erdoğan'ın üzerine daha da çok nasıl gelinir, o da ayrı mesele. 
 
İnşallah, bu zirve sonucunda Suud Krallığı ; ilk kıble olan "Kudüs" güvende olmadan, şimdiki kıblemiz, Kâbe'nin de güvende olamayacağı konusunda farkındalığı artar.  Ve sonuçta,  ABD ve İsrail ile ilişkilerini ona göre yeniden gözden geçirir. Bu konuda doğrusu pek ümidim yok. Ama yine de
İİT 'nin İstanbul Bildirgesi sanki  ilgililere bir "Osmanlı Tokadı" etkisi yapmıştır diye düşünüyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır