menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kim Bu Z Kuşağı?

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
13 Temmuz 2020, Pazartesi

Bu çocuklar, 1995 sonrası doğan bizim öz çocuklarımız. Yani uzaydan ya da başka bir gezegenden gelmediler.Bilindiği üzere, son yıllarda bu kuşaklar hakkında epey bir araştırma yapılıyor.Dolayısıyla "x y z"gibi harflerle ifade edilen kuşakları duymuşsunuzdur. Günümüzde yaşayan 5 kuşak olduğunu biliyoruz. Bunlar; Sessiz Kuşak(1925-1945), Bebek Patlaması(1946-1964),X Kuşağı(1965-1979), Y Kuşağı-Milenyum da deniyor-(1980-1995) ve son olarak da Z Kuşağı(1996-2020)olarak adlandırılıyor.Bir de Alfa Kuşağı geliyor.Yani 2020 sonrası doğumlular.(Sevgili okurlarım,doğduğunuz yıla göre hangi kuşağa ait olduğunuzu belirlersiniz artık.Hatta kuşakların tipik denen bazı özellikleri konusunda bilgi sahibi olmak için bir tuşa basmak yeterli :)

Şu bir gerçek ki; insanların doğduğu ve de büyüdüğü yıllara göre dünyayı,olayları algılama biçimleri,bakış açıları farklı olabiliyor.Toplumsal ekosistem, sosyal iklim insanların çocukluk ve gençlik yıllarında, gelişiminde ciddi bir paya sahip.Bu bilimsel bir gerçek aynı zamanda.Diğer bir gerçek ise; neredeyse her kuşağın sonraki kuşak için pek de iyi şeyler söylemediği.
"Ah gençliğimiz, ne zor şartlarda büyüdük/okuduk. 
Biz bunlar gibi değildik.Bunların imkanları bizde olsaydı neler becerirdik.Bu zamane gençliği pek duyarsız,büyüklere karşı saygıları yok.Bu yeni nesil kendi havasında,memleket meselelerine çok ilgisiz.Bu nesil tam bir lay lay lom...”vb onlarca cümle kurulur, serzenişlerde bulunulur.Çoğu zaman haksız ve acımasızca eleştirilir gençlik.

Sahiden her yeni kuşak, kendinden önceki  kuşaktan daha bencil,umursamaz,egoist,çıkarcı, memleket meselelerine ilgisiz midir? Gerçekten kendilerinden önceki nesillerin algıladığı gibi vurdumduymazlar mı?Geniş bir aileye mensup, çocuk ve gençlerle diyalog ve etkileşimi çok seven, aynı zamanda bir anne olarak, doğrusu ben bu düşüncelere katılmıyorum.Bu çocukları bizler yetiştirdik.Çocukların ilk öğretmenleri de ebeveynleridir.

Jenerasyonların çok tipik özellikleri varmı dır? Sadece doğdukları yılların farklı olması değil,yerlerin de farklı olmasının ilgi alanlarına katkısı nedir?Akran olsalar da kenttekilerin ve  köydekilerin sorunlara,olaylara bakışı aynı mıdır? Gibi pek çok soru akla gelebilir.Bu mevzular, ne yazımın konusu ne de benim uzmanlık alanım.Bunlar sosyal bilimcilerimizin alanına giriyor.

Bu girizgahtan sonra gelelim yazımızın başlığına.
Kim bu Z kuşağı ? Birde Y kuşağı var.Bunlar, 20-25 yaş altı gençlerimiz. 21.yy çocukları yani.

Y kuşağı dediğimiz 1980-1995 doğumlu gençlerimizin çoğunluğu iş hayatında. Ancak; bu neslin bir kısmı eğitimlerine devam ederken(çoğu iş bulamadığından eğitimi uzatıyor),önemli bir kısmı halen ne yazık ki işsiz.

Aslında 1990-95 sonrası doğumlu çocuklarımız,gençlerimiz iddia edildiği gibi çok da bireysel değil. Ama birey olarak saygı görmek istiyorlar.Teknoloji ve hız çağının içinde doğdukları için her şeyi hızlı  tüketebiliyorlar.Dijital okuryazarlıkları yüksektir ve sosyal medyada kendilerini ifade etmeyi çok seviyorlar.İş ve sosyal hayat dengesini önemsiyorlar.Çevresel duyarlılıkları iyi seviyede.Ayrıca yatırımlarda sosyal fayda ve hayvan hakları konusunda da hassaslar.
Çok kültürlü dünyada küresel çağın çocukları oldukları için ırk, din, mezhep başta olmak üzere insanların farklılıklarından dolayı ayrıştırılmasını tasvip etmiyorlar.Siyasetin kutuplaştırıcı üslubunu benimsemiyorlar.Fırsat eşitliği, özgürlük, demokrasi ve iş istiyorlar.Haklarını arama ve otoriteye boyun eymeme konusunda daha cesaretliler.Yapmacık değiller.İçlerinden geldiği gibi davranma eğilimleri yüksek.Daha nice özellikleri var.

Ülke olarak ortanca yaş dediğimiz nüfus ortalama yaşımız 2019 verilerine göre 32 olunca, bu yaş grubunun 83 milyonluk nüfusumuz içindeki payları da çok önemli.Hal böyle olunca; başta siyasiler olmak üzere yatırımcılar, üreticiler başarı sağlamak için stratejilerini 1990 ve sonrası  nesilleri daha fazla dikkate alarak, onları tanımaya, anlamaya çalışarak oluşturmaları kendilerinin lehine olacaktır. Aksi takdirde gençlik bazı uygulama ve dayatmaları derhal dislike/protesto eder.Gençlik ciddi bir dip dalgadır biline.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Ekonomik Kurtuluş Savaşı mı ? Yoksa Geçim Savaşı mı ? Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır