menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
15 Şubat 2022, Salı

Geçtiğimiz hafta Londra merkezli dış güçlere, yani faiz lobilerine, daha doğrusu bizi kıskanan aklı kıtlara, 
"Nas Suresi"ne muhalefet pahasına da olsa sefer düzenleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati,
iki gün süren görüşmelerde 18 varlık yönetim şirketi, 19 uluslararası kalkınma ve yatırım bankası ile 10’dan fazla özel sermaye, altyapı ve girişim sermayesi fonu ve teknoloji şirketi temsilcilerinin yer aldığı bankacı ve yatırımcılarla görüştüklerini ifade ettiler...

Lakin, bu muhteşem finansal çıkarmadan eli boş dönüldüğünü, Bakan Nebati’nin vatandaşın yastık altındaki altınlarını yeni hedef olarak belirlemesinden,  son yeni ekomik finansal paketlerinin mihenk taşı yapmasından ve  5 bin ton altın muhabbetinden anlamak mümkün !

Oysaki Bakan Nebati, kurmayları ile birlikte Londra’ya döviz bulmaya gitmişti. Ne umduk ! ne bulduk !

İktidar, yerli ve milli takıntısından olsa gerek;  "ne varsa yine bizde var"  ya da "elin yağlıysa başına çal" diyerek döndü dolaştı, sözü yastık altı vatandaş altıntınlarına getirdi.Hatta tabiri caiz ise şapkadan yine muhteşem  bir tavşan çıkardı !

İyi de vatandaş için genelde makul seviyede olan ihtiyat akçesini elinde tutmak tedbirliliği/ alışkanlığı dışında yastık altı ne zaman muteber, en güvenilir hale gelir, zirve yapar ? 

Tabi ki ; ekonominin sıkıntılı olduğu, iktidara güvenin, şeffaflığın, hesap verebilirliğin, öngörülebilirliğin olmadığı, döviz kurlarının istikrarsız, enflasyonun pik yaptığı, ne zaman ne olacağının belli olmadığı zamanlarda. Bunu bilmiyor olmaları ya da öyle davranmaları bu koca ülke için ne acı bir durum.

Ne yazık ki ; iktidarın son yıllarda ortak aklı, istişareyi terk etmesi, liyakat ve ehliyet sahibi kadrolar ile arasına mesafe koyması, köklü devlet kurumlarını itibarsızlaştırması, kurumlar ve kurallarla yönetim yerine, "şahsım yönetimi"  tarzı otakratik yönetim şeklini bilerek, isteyerek tercih etmesi sonucunda ; "gücünü milletten alan" slogan yerini, "milletten kopuk" gerçeğine bırakmıştır. 

Hal böyle olunca da iktidar, malesef gitgide saraya daha fazla kapanmış, halkın sorunlarından uzaklaşmış, yönetim becerisini, kapasitesini gün geçtikçe daha da fazla yitirmiştir. Sonuçta iktidar, kendi elleri ile yarattığı tamamen yerli ve milli bir eser olan bu vahim ekonomik tablo ile de ülkemizi 30-40 yıl öncesi sorunlara, kuyruklara, darboğazlara, geçim sıkıntılarına yeniden gark etmiştir.

Lakin, ülke olarak, millet olarak bunu hiç hak etmiyoruz...

Ve de bu durum asla kader değildir...

Yaşadığımız sorunlar da elbette çözümsüz değildir...

Dolayısıyla, altı siyasi parti liderinin bir masa etrafında birlikte verdiği fotoğraf ve sonrasındaki ortak açıklama çok özlediğimiz bir tablodur.

Aziz milletimiz, son yıllarda geleceğini ipotek eden bu liyakatsız /kifayetsiz muhteris iktidardan zamanı gelince yıllarca verdiği yetkiyi aynı şekilde geri alacak ferasete, özgüvene, işi ehline verip, derdine DEVA bulma tecrübesine de sahiptir...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır