menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..!

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
13 Eylül 2021, Pazartesi

08 Eylül 2021 Tarihli  Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile başta buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, mercimek, nohut,  olmak üzere  birçok tarımsal üründe gümrük vergisi 31.12.2021 tarihine kadar sıfırlandı...

Tahmin edildiği üzere, yurtiçi piyasada dizginlenemeyen fiyat artışları ve artık devletin resmi kurumu olan TÜİK tarafından da  her türlü  çabaya rağmen, mızrağın çuvala sığdırılamaması, enflasyon verilerinin indirilememesi sonucu malesef ki, böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmuştur.

Tarımda ; gübreye 1 yılda yüzde 100'ün, mazota yüzde 25'in, tarımsal ilaçlarda yüzde 60'ın üzerinde zam yapan, bu vb  girdilerin vergilerini indirmeyen, tarımsal ilaçlarda söz sahibi olan firmaları denetleyemeyen, son 3 yılda, diğer bir ifade ile  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden bu yana, elektiriğe yapılan yüzde 168 zam oranı nedeni ile enerji maliyetlerini görmeyen, küresel ısınmanın da katkısı ile oluşan aşırı kuraklığa rağmen, ileri sulama teknikleri ile ilgili çiftçisine sulama desteği sağlayacak, çağdaş eylem planı açıklamak ve alt yapı yatırımlarını yapmak yerine, "Nuh Nebi" den kalma, köhnemiş, verimsiz, maliyetli sulama tekniklerine çiftçisini mahkum eden, kendi çiftçisini yabancı çitfçi kadar desteklemeyerek ölüme terk eden, kısaca yönetim zaafiyeti içindeki iktidar ; belli ki son çiftçimiz üretimi bırakana kadar kafasına vurmaya, emektar çiftçilerimizi kolladığı yandaş bazı çıkar gruplarının insafına terk etmeye kararlı görüyor..!

Mesela,  güya gıda fiyat artışlarını dizginlemek için yapılan bu düzenleme sonrasında şu soruları sorsak ;

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ‘nin artık haftalık olarak gerçekleştiği ithalat ihalelerinde buğday için yaklaşık 2.850 TL/Ton, arpa için 2.500 TL/Ton fiyat seviyeleri oluşurken; devletin sözüne güvenip TMO’ya 2.250 TL/Ton fiyat ile buğdayını, 1.750 TL/Ton fiyat ile arpasını satan çiftçimizin zararı nasıl telafi edilecek ?

Bu üreticilerin suçu devlete güvenmek mi ?
Yoksa, Rus ya da X ülke çiftçisi kadar Ankara’da abileri mi yok ?

TMO tarafından yurtiçi üreticilere zararına satılan buğday ve arpa gerçekten un ve yem fiyatlarını düşürebildi mi?

Bu şekilde piyasaya müdahalenin fayda/zarar-maliyet  analizleri yapılıyor mu?

Yoksa akraba Bakan/Damat Bey’in Merkez Bankasına dayattığı 128 Milyar USD bedelli deneylerin bir benzeri tarımda da mı yapılıyor ?

Devletin görevi, tedarik zincirinde değer üretmeden, iktidar ile geliştirdiği yandaşlık bağı ile sadece rant elde etmeğe  endeksli çıkar gruplarına "dur" deyip, serbest piyasa koşullarında, alın teri ile çalışıp üretenlerin, hak edenlerin desteklenmesidir.

Adil, ahlaki ve yasal olan da budur.

İktidarın yapması gereken, bahane bulmak, sıkıştıkta ülkeyi ithalat cenneti yapmak değil, akılcı planlama ve doğru teşvikler ile üreticiyi/çiftçiyi zamanında ve yeteri kadar destekleyerek gıda enflasyonunu düşürüp, ülkemizin eşsiz coğrafi konumu ve iklimi ile sahip olduğu büyük potansiyeli ortaya çıkararak, hem kendi halkımızın sağlıklı gıdaya uygun maliyet ile ulaşmasını, hem de ülkeye ihracat girdisi sağlamaktır.

Dolayısıyla, öncelikle çitfçinin/üreticinin alın terini ve emeğinin hakkını alması için gerekli yapısal sorunların acilen çözüme kavuşturulması ve tarımsal tedarik süreçlerinde tarladan sofraya kadar her paydaşın;  "komisyoncu, stokçu, fırsatçı” diye mesnetsiz yaftalanması yerine, verimlilik temelli iyileştirmelerin acilen yapılması zorunludur.

Yani ; "Vaka ile kavga edilmez" şiarı çerçevesinde önlenemeyen fiyat artışları ile ilgili durum tespiti yapılır, tarlada 1 TL'ye alıcı bulamayan ürünlerin neden marketlerde, en ucuz olması gereken yaz aylarında bile 8-10 TL olduğu açıkça ortaya konur ve ona göre rasyonel çözümler hayata geçilir...

Ancak, tarımsal ürün ihracat potansiyeli bu kadar yüksek olan cennet ülkemizde, mevcut durumda malesef ki, yıllık tarımsal ürün ithalatımız 15 milyar USD'yi aşıyor. 

Dünyada da  pandemi ile birlikte yükselen gıda fiyatları nedeniyle ülkeler, kendi gıda güvenliğini sağlamak adına gıda ürünleri ihracatını kısıtlama ve üretime verilen destekleri artırma yoluna giderken,

iktidar malesef yine vizyonsuz, plansız, öngörüsüz ve sadece günü kurtamaya yönelik pansumanvari bir tedbir olan ithalata yönelmekte, bu da orta uzun vadede istihdamı azaltıp, işsizliği yükseltirken, döviz kuru yüksekliğinin de etkisi ile yine fiyatların yükselmesi gibi bir kısır döngüyü sebep olmaktadır.

İktidarın yapması gereken, ülkemizin tarımsal ürün iç tüketim ihtiyacını ve ihracat potansiyelini ortaya koyan bir üretim planlanması yapmak ve ona göre de üreticiyi sübvanse etmektir.

Tarım kesimi/çiftçi, artık siyaset ve rant kıskacında bitap düştü ve entübe olmak üzeredir..!

Ki iktidar ; en azından bu yeni düzenleme sonrası ithalatçı firma adlarını kamuoyuna açıklarsa, önceden haber alınıp iktidar yanlısı stokçular/rant simsarları tarafindan ithalat bağlantıları yapılıp, Marmara başta olmak üzere açık denizlerde hububat-bakliyat gemilerinin bekletildiği algısı kamuoyunda itibar görmeyebilir...

Lakin, özellikle son yıllarda ortaya koyduğu yönetim zaafiyeti ile her alanda kontrölü kaybeden iktidarın, sadece belli çıkar /rant gruplarına hizmet eden bu haksız, mantıksız, öngörüsüz, şeffaf ve sürdürülebilir olmayan absürt tutumu, malesef ki ; küresel ısınmanın, kuraklığın getirdiği risklere ilave olarak, ülkemizin gıda güvenliği ve gıda egemenliğinin yok olmasına da zemin hazırlıyor...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
İktidarın Londra Seferi Hoş ! Sonuç BOŞ Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dedim; Ya Adalet? 'Dedi kalmadı'... Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır