menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor

Şenel GÜNGÖR
Şenel GÜNGÖR
14 Nisan 2021, Çarşamba

Dünyamızı pençesine altına alan Corona Covid-19 pandemisi 1 yaşını çoktan dondurmasına rağmen, halen en etkili çözüm malesef ki, maske+mesaf+hijyen üçlüsüne riayet etmek. İlave olarak da biraz aşıların yardımı, biraz da sürü bağışıklığı yöntemi ile toplumsal bağışıklık oranının yüzde 60-70'lere ulaşmalarını beklemek...

"Bugünkü  sorunlar dün yapılan hataların neticesidir"

Ülke olarak bizim şanssızlığımız, bu meret salgına, zaten ciddi bir ekonomik krize doğru emin adımlarla ilerlerken  yakalanmış olmaktır.

Bilindiği üzere, iktidarın son yıllarda  ortaya koyduğu yönetsel zafiyet ve yaptığı hatalar, Cumhurbaşkanlığı Sistemi(CBS)'ne geçiş ile birleşince, ekonomide hasar daha da büyüyerek, pandemi öncesinden itibaren krize doğru evrilmiş bulunmakta idi.

Dolayısıyla da salgın sürecine girildiğinde, kapanmalar/kısıtlamalar ekonomik krizin sadece tuzu biberi oldu.

Yani, sorunlar salgından önceki yıllardan gelmekte ve yüzeysel olmayıp, yapısal derinlikte idi.

Altını tekrar çizmekte fayda görüyorum : Bugün ülke olarak yaşadığımız ekonomik krizin, darboğazın müsebbibi sadece salgın değildir. Evet, iktidar böyle bir algı yaratmak istenmektedir. Ancak nafile...

Bu bir yönetim /zihniyet krizidir.

Lakin, salgın krizi hızlandırmış ve kralın çıplaklığını daha erken ortaya koymuştur.

Sonuçta, bu acı gerçeklerle iktidarın muhteşem propoganda mekanizması da baş edememiş, çok yönlü sansüre rağmen, ülke ekonomisinin adeta duvara tosladığı  pandemi vesilesi ile daha erken gün yüzüne çıkmıştır.

Tabii vaziyet bu olunca, malesef ki  esnaf/KOBİ sahipleri, vatandaş yüz yılda bir yaşanan bu büyük salgında bile iktidardan beklediği, hatta ana sütü gibi helal ve hakkı olan desteği alamamıştır.

Dolayısıyla, vatandaş ilk etapda iktidarın kendilerine tek çare olarak sunduğu kredi-kredi kartları limitlerini de sonuna kadar doldurdu.

O da yetmedi akraba-eş-dost borç alma-verme mekanizmaları devreye alındı. Ve neticede esnaf-KOBİ işletmeleri, vatandaş ciddi bir borç sarmalına itildi.

Sonuçta "göle su gelinceye kadar kubağanın gözü patlar" misali, binlerce iş yeri, dayanma güçleri kalmadığı için kapandı.

Ayakta kalan farklı iş kollarındaki çoğu esnaf/işletme sahibi, onların tedarikçileri de zaten 1 yılı aşkın bir süredir varını, yoğunu tüketmiş, adeta evlerine ekmek götürmekten yoksun hale gelmiş, nefes darlığı içinde ve entübe olmamak için iktidardan çare bekliyor..

Ama bu gidişle yine üzülerek 'nafile'  diyeceğim.

Çünkü "kasap et derdinde, koyun can derdinde misali" iktidar, malesef inadına "Kanal İstanbul" rant projelerinin rüyası içinde.

"Ak Parti pandemi süreci boyunca hep 'mış'gibi yapıyor"

Geçtiğimiz aylarda peyderpey iktidar tarafından belli iş kolları için açıklanan kira, ciro kaybı-hibe destekleri, kredi borcu ötelemeleri, stopaj ve KDV indirimlerine ilave süre ve yeni başvurular için süre uzatımları vb içeriğe sahip 'sözde' paketler, bilindiği üzere malesef yine esnafın /işletmelerin, vatandaşın beklentilerini karşılamamış, dertlerine deva olmamıştır.

Ayrıca da açıklanan destek/hibe programlarının hem çok geç, hem de yetersiz ve net olmaması da ayrı bir sorun tabii.

Onun için iktidar, bu zor günlerde vatandaşlarımıza destek "veriyormuş" gibi yapmaktan bir an önce vaz geçip, lütuf olmayan, hakkı olan ve devletinden aylardır beklediği desteği, PR  malzemesi de yapmadan, karnı doymasa da hiç olmasa dişinin kovuğunu dolduracak şekilde vatandaşına hemen vermeli...

Bunun için de iktidar bloku milletin parasını harcarken öncelik sıralamasını rant elde etmeye göre değil, vatandaşın gerçek ihtiyacına göre yeniden belirlemeli..

"İktidar, sahaya inip, vatandaşa derdini soramıyor"

İktidar bloku, zorda olan güncel tabirle adeta entübe olmaya doğru yol alan esnafla/işletme sahibi ile birebir iletişime geçemiyor.

İşleri zor gerçekten. Yalanı yanlışı savunmak sıkıntılı bir durum.

Onun için de esnaf, KOBİ sahibi, vatandaş derdini kimseye anlatamıyor.Daha doğrusu anlatıyor da işiten yok malesef...

Çünkü, iktidar bloku son yıllarda çözüm üretmeyi bırakın, daha çok sorunun kaynağı olmakta.

Dolayısıyla, sorunu yaratan iktidar çözüm getirememekte ve bundan sonra da getirmeyecektir...

Hal böyle olunca da esnaf, KOBİ sahibi, vatandaş kendi göbeğini canı pahasına kesmek zorunda bırakılmış oldu...

Bununla bağlantılı olarak da vatandaşın, esnafin/işletme sahiplerinin artık kriz aşamasından, buhran ve psikolojik bunalım aşamasına geçtiğini ve gün geçtikçe kapanan iş yeri sayısının, ve yokluk, borçluluk intiharlarının arttığı devlet kayıtlarında mevcuttur deyip, siyasi iktidar tarafından "kapanan dükkan yoktur" söylemini de gerçeklikten kopuk, talihsiz açıklama olarak değerlendirdiğimi samimiyetle ifade etmek isterim.

Türkiye, malesef Ak Parti iktidarının son yıllarındaki ciddi yönetim hataları, kıt olan ülke kaynaklarını, milletin alın terini har vurup harman savurması, şeffaflıktan ve hesap verebilirlikten uzaklaşması ve tüm bu olumsuzluklara ilave olarak "itibardan tasarruf olmaz" zihniyetine evrilmesi sonucu ciddi savrulma yaşıyor.

Ülkeler için, hukukun üstünlüğü, adalet, özgürlükler, insan hakları, demokrasi gibi iktisadi değer atfedilen alanlarda yaşadığımız ciddi sorunlar, geriye gidişler  ekonomik sorunlarımızı  gün geçtikçe ağırlaştırıyor.

Bunun sonucu olarak, Coronavirüs pandemisi ile mücadelede ülkeler, vatandaşlarına nakit harcama ve gelir destekleri, işletme gider destekleri verirken, Türkiye destek veriyormuş gibi yapsa da malesef bu ligde de küme düştüğünü uluslararası araştırma sonuçları ortaya koyuyor...

Şöyleki; Pandemi sürecinde, IMF Dünya Bankası, OECD vb bazı uluslararası kuruluşların yaptığı araştırmalarda, ülkeler arası kıyaslamada milli gelirinin yani GSYH içindeki payı açısından vatandaşına sadece yüzde 0.7 nakit destek verebilen Meksika listede sondan birinci olurken, Türkiye bu alanda  vatandaşına  sadece yüzde 1.1 nakit desteği ile malesef listede Meksika'dan sonra listede sondan ikinci oldu.

Türkiye  aynı zamanda G20 içinde vatandaşına salgın nedeni ile en düşük gelir ve harcama desteği veren ülke durumunda...

Yine çarpıcı bir rakam, Türkiye salgın döneminde vatandaşına layık gördüğü 7.6 milyar dolarlık harcama ile dünyada toplam 7.9 trilyon dolarlık küresel gelir desteği ve nakit harcamanın içinde sadece binde 1'lik bir paya sahip olabildi...

Özetle ; Gelişmiş ülkeler bu salgın sürecinde  vatandaşlarına GSYH'nın neredeyse yüzde 13'lere varan oranda nakit harcama ve gelir desteği sunarken,  gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 4'lere ulaşırken, hatta yoksul dediğimiz ülkelerde bile bu destek oranı ortalamada neredeyse yüzde 2'lere yaklaşırken, güzel ülkem Türkiye bu alanda da yüzde 1.1 ile  hem sınıfta kaldı, hem de yoksul ülkeler ortalamasının gerisine düştü.

Daha da vahimi Türkiye, yine uluslararası araştırma sonuçlarına  göre Covid-19 ile mücadelede ülke içinde bağış kampanyası başlatan Irak, Lübnan, Güney Afrika gibi birkaç ülkeden biri.   

Yani, salgın hastalık sürecinde halkına destek yerine, halkına IBAN numarası gönderen ve para isteyen dünyadaki birkaç ülkeden biri oldu Türkiye...

19 yıllık kesintisiz Ak Parti iktidarı için çok üzücü ve vahim bir durum...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Ekonomik Kurtuluş Savaşı mı ? Yoksa Geçim Savaşı mı ? Bakan Pakdemirli Konuşuyor Çiftçi Geriliyor ! Türkiye Dünya Ekonomi Liginden Düştü Fahiş Fiyatların Nedeni Kötü Yönetimdir Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı ? İktidardan çiftçimize yine öldürücü bir darbe ..! Turizmi Teşvik Kanunu Tek Adam Rejimine Uyarlandı! Vatandaşa yine mi IBAN numarası! Türkiye Ekonomide Tıkandı! İktidar sahaya inip vatandaşa derdini soramıyor Türkiye’nin Beka Sorunu Var! Denmişti Değil mi? Biz Kadınlar Üzgünüz Sn. Cumhurbaşkanı'mıza Kırgınız! Nerede Ak Parti'nin O Eski Reform Paketleri ! 8 Mart'ın Ardından ! Bu Plan İktidarı da Bağlayacak mı? İktidar İçin 50+1 Ayak Bağı Oldu ! Ay sonunu getirmek mi? Aya gitmek mi? "Gara Operasyonu"nun Ardından ! Yine mi Kadınlar ! Boğaziçi Üniversitesi ve Yeni Anayasa Taahhüdü! Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar - 6 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar -5 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 4 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 3 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 2 Siyasette ve Ekonomide 2018-19 ve 2020'den Akılda Kalanlar... - 1 Dış Politika ve Diplomasi Sanatı Mesele Katar sevdası ve/ya nefreti mi ? Yoksa şeffaflık ve güven mi ? Tek kanatla kuş uçmaz ! Şeffaflık ve güven aynı zamanda itibardır İktidar faiz lobisi ile barıştı ! İktidar rota mı değiştiriyor? Ekonomide asıl sorun neydi? TC Merkez Bankası Başkanları ne yapsa iktidara yaranamıyor! Ne Biden’cıyım ne de Trump’cı! Benim tarafım güçlü Türkiye Faiz ve döviz baskıya baş eğmez... Döviz son iki yılda yüzde 75’in üzerinde arttı En Çok Kazandıran Yatırım Araçları... Bankalar Kredi Musluklarını Kısabilir... Ekonominin Yol Haritası TC MERKEZ BANKASI FAİZ SINAVI Gençlik S.O.S Veriyor... Ekonomide tek haneli daralma... Kayseri Süper Ligde Buna da şükür sevindik... Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ? Ne Olacak Bu Dövizin Hali ? Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 5 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 4 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 3 Covid-19 Pençesinde Dünya Ekosistemi ve Türkiye - 2 Kim Bu Z Kuşağı?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır